PCTuning Článek

Microsoft ArcTouch - první myš s opravdovou páteří

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
10. 2. 2011 02:00 18 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod do ArcTouch 2. Softwarový gigant a hardware? 3. Technologie BlueTrack 4. Specifikace a obsah balení
5. Obratlovec pod lupou 6. Ale co funkčnost? 7. Hurá do práce... 8. Sakum pikum – doporučuji!

Dnes, kdy se každá druhá myš připojuje k počítači bezdrátově a to ještě za pomoci nano přijímače, chce už kabely málokdo. To samé s obřím USB přijímačem. Jak ale zákazníka oslovit ještě něčím novým? Něčím, co ho zaujme hned na první pohled a přitom bude praktické při běžném používání? S jedním takovým nápadem přišel Microsoft a my se dnes podíváme, jestli se mu to povedlo...

Reklama
Reklama

Samozřejmě otázkou stále zůstává, jak je myš funkční pro časté a dlouhodobé používání. Mobilních řešení je dost, ale jen málokteré je dlouhodobě použitelné.

ArcTouch na to jde trošku jinak, jak už jsme si řekli. Protože má rozměry standardní myši, příliš vás neomezuje v dlouhodobém používání. Negativem je snad jen opravdu rovný povrch bez zohlednění vajíčkovitého tvaru ruky při držení myši. Proto je možné, že vás při opravdu dlouhodobém používání bude bolet ruka, takže třeba pro hráče to není. Pro běžnou práci ale bez problémů.

Co se týče tlačítek, jsou zde dvě, jak už jsme si řekli ve specifikaci. U nich bych měl ale určitou výtku, protože jejich bezproblémová funkčnost je jen na těsném kraji. Pokud máte tedy velkou ruku a budete tlačítka tisknout jen na okraji, bude vám práce připadat velmi příjemná. Stisk je zde jistý a mikrospínače nehlučí (např. v porovnání s moderními Logitechy), takže vše je v pořádku.

Pokud bude myš používat někdo s menší rukou, bude mít problém. Na myš je totiž nutné sahat nepřirozeně a myslet na fakt, že prsty musí být až na konci, jinak je stisk omezen a např. dvojklik se provádí dosti nepříjemně. Osobně jsem větší problém neměl. Poprosil jsem i přítelkyni, aby myšku chvíli používala, a také si nestěžovala. Nejspíše hodně záleží na zvyku, každopádně větší plocha aktivity spínačů by jistě byla přínosem.

V této souvislosti nastává navíc ještě jeden problém. Tím je novinka v podobě scrollovacího kolečka, které vlastně není kolečko, ale jakýsi malý touchpad. Ten je umístěn ve středu myši mezi tlačítky a slouží právě pro rolování, má ale i další funkce. Problém může nastat, když máte prsty na konci plochy tlačítka, kde je stisk nejpřirozenější. Pokud jste zvyklí používat na pravé tlačítko prostředníček, přehmátnutí na scroller je velmi nepřirozené. Pokud pro pravé tlačítko používáte prsteníček, problém asi mít nebudete.

Také v tomto případě jde pouze o zvyk, ale po prvních hodinách testování jsem měl pocit, že už je těch kompromisů nějak moc. Doporučuji tedy myšku předem osobně vyzkoušet, pokud to tedy bude jen trošku možné. Věřím, že pro někoho bude držení myši naprosto přirozené a někdo si nezvykne vůbec.

Pravák nebo levák, je to jedno - myš je symetrická

Teď zpět k novince označované jako „touch scroller“. Jak jsem říkal, je to vlastně takový malý touchpad, který funguje jako kolečko. A to jak při rolování, tak i coby třetí tlačítko. Prostě tak, jak znáte z obyčejné myši. Navíc je tu ještě malý doplněk v podobě reakce horní a spodní části scrolleru, která po stisknutí ihned poskočí buď na konec, nebo na začátek stránky. To je velmi dobře použitelné pro delší dokumenty a webové stránky, kde si ulehčíte zbytečné rolování.

Scroller je přitom opatřen motorkem pro zpětnou vazbu, takže při každém pohybu jemně zavibruje, a napodobuje tak mechanický odpor kolečka. Vy proto přesně víte, co děláte. Vše je ještě doplněno akustickou reakcí, která je ale na můj vkus až příliš výrazná. Na to, že tlačítka jsou opravdu velmi tichá, je tento „umělý“ zvuk nepříjemný. Hlavně pokud pracujete třeba v noci a nemáte kolem sebe žádný hluk. Škoda, že hlasitost nejde regulovat.

Zmiňoval jsem také indikační LED, která je mezi tlačítky. Ta má jediný úkol – signalizovat stav kapacity baterií. Pokud jsou baterie dostatečně nabité, svítí zeleně několik vteřin po spuštění a pak se vypne. Pokud už ale baterie nemají dostatečnou kapacitu a brzy myš přestane fungovat, tak se rozsvítí červeně a je doporučeno baterie vyměnit. Taková indikace se rozhodně hodí, takže super, že na to Microsoft myslel. Výrobce však udává výdrž baterií až 1 rok, není se tedy čeho bát. Bohužel v rámci tohoto testu jsme nemohli reálnou výdrž otestovat, logicky ale bude záležet také na četnosti používání.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning