MSI RX 5700 XT Gaming X: konečně pořádný chladič
Článek MSI RX 5700 XT Gaming X: konečně pořádný chladič

MSI RX 5700 XT Gaming X: konečně pořádný chladič

Adam Vágner

Adam Vágner

26. 9. 2019 18:00 32

Seznam kapitol

1. MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X: parametry 2. MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X: konstrukce 3. Testovací sestava 4. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 5. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 6. Aliens vs. Predator 7. Battlefield 1 8. F1 2018 9. Fallout 4 (Win 10) 10. Far Cry 5 11. GTA V 12. Metro Last Light Redux 13. Tom Clancy´s The Division (DX11 + DX12) 14. The Witcher 3: Wild Hunt 15. Metro Exodus
16. Shadow of The Tomb Raider 17. World of Tanks 1.5.1 18. The Division 2 19. Boost v AvP 20. Boost v F1 2018 21. Boost v Metro LL 22. Teploty 23. Chování ventilátorů 24. Hlučnost 25. Spotřeba a poměr výkon/watt bez zátěže a v AvP 26. Spotřeba a poměr výkon/watt v F1 2018 27. Výkon a poměr cena/výkon v rozlišení 1920 × 1080 28. Výkon a poměr cena/výkon v rozlišení 2560 × 1440 29. Výkon a poměr cena/výkon v rozlišení 3840 × 2160 (4K) 30. Závěrečné shrnutí

Po první vlně nereferenčních RX 5700 a 5700 XT, které byly stavěné hlavně na to, aby se mohly rychle prodávat (třeba díky použití modifikovaného referenčního plošného spoje), se do prodeje dostávají už i propracovanější čistokrevné nereferenční modely. RX 5700 XT nabízí obdobný chladič jako RTX 2070 Super Gaming X a dobrou cenu.

Reklama
Reklama

Než jsem se pustil do přebírání výsledků, říkal jsem si, že jde o kartu, která má obdobnou konstrukci jako RTX 2070 Super Gaming X a nějaké vyšší ocenění ji nemine. Má opravdu velký chladič s velkou rezervou, který u výše uvedené GeForce zvládá uchladit čip při hlučnosti, o které si může řada karet nechat jen zdát.

Ale pak jsem zabřednul trochu víc do výsledků testů provozních vlastností a ta jistota se začala vytrácet. A je dost dobře možné, že za to do velké míry může neobvyklé chování regulace otáček u nových Radeonů. U konkurenčního Strixe od Asusu jsem zjistil, že u karty, jejíž ventilátory se s červencovými ovladači pohybovaly v zátěži někde okolo 1300–1550 ot./min, se s novou verzí ovladačů roztáčejí až ke 2000 ot./min.

A teď babo raď – můžou za to výrobci karet, nebo AMD? A kdo do jaké míry? Změní se to zase v příští verzi ovladačů?

MSI RX 5700 XT Gaming X: konečně pořádný chladič

Také u MSI byly otáčky ventilátorů docela divočina, i když si je karta držela stabilněji než zmíněný Strix od Asusu (který samozřejmě ještě uvidíte). Karta umí být minutu hlučnější a minutu tišší. Pojal jsem podezření, že je problém v tom, že testuji vždy v kuse několik zrhuba dvouminutových úseků a regulace má potřebu vždycky po spuštění zátěže ventilátory protočit a pak zase zpomalí. Ale není tomu tak, když jsem na kartě sledoval otáčky ventilátorů při trochu delším hraní, objevovaly se podobné výkyvy. Regulace není řízená čistě teplotou, ale bere v potaz i aktuální příkon a vytížení jádra. A tak se stává, že poté, co prudce naroste zátěž, se rychle zvednou otáčky ventilátorů, ale s tím, jak postupně rostou teploty čipu, otáčky ventilátorů naopak klesají. Když se pak ve hře mění výrazněji zátěž GPU (například při střídání hraní a cutscén), otáčky ventilátorů slyšitelně kolísají. Hodnoty kolem 1600 ot./min nevypadají nějak děsivě, ale jde o ventilátory Torx 3.0, které dosahují už při nižších otáčkách vysokého průtoku vzduchu a je to znát i na hlučnosti. Kolísající hlučnost je pak rušivější než monotónní hučení ventilátorů. A příliš vás nepotěší ani cívky, v tomto ohledu je karta průměr.

MSI RX 5700 XT Gaming X: konečně pořádný chladič

A je to vážně škoda, protože teploty z údajů z monitoringu nejsou nijak vysoké, i v okamžicích, kdy jsou ventilátory na nižších otáčkách, není čip (oproti ostatním RX 5700) nijak žhavý a teploty VRM nebo pamětí jsou také lepší než u většiny modelů.

MSI RX 5700 XT Gaming X: konečně pořádný chladič

Maximum ventilátorů je navíc o nějakých 1000 ot./min výše, takže chladič má obrovskou rezervu. Vysoké jsou i takty – a tady je možná další z příčin, proč je na tom karta s hlučností proti RTX 2070 Super Gaming X o tolik hůře. Příkon Radeonu je oproti RTX 2070 Super Gaming X s obdobným chladičem o nějakých 40–60 W vyšší.

Pro dvě procenta výkonu navíc proti referenční kartě tedy MSI obětovalo něco z provozních vlastností a poctivě navržená karta, která v tomto provedení u Nvidie excelovala, se kvůli nastavení regulace posunula u Radeonu spíše do druhé poloviny startovního pole.

Paradoxní je, že ani cena není na rozdíl od RTX 2070 Super Gaming X vedle ostatních RX 5700 XT nijak přehnaně vysoká, spíše naopak.

Vypadá to, že MSI vyrobilo kartu, která může nabídnout víc než většina konkurenčních modelů, které nemají pod krytem chladiče velkou hliníkovou cihlu, ale v praxi to při daném chování regulace není moc vidět.

Pokud ji dokážete sami doladit k obrazu svému, je Gaming X momentálně jeden z nejlépe vybavených Radeonů RX 5700 XT, které můžete pořídit a neváhal bych ho doporučit – z u nás prodávaných karet je na tom lépe možná jen nové Nitro+ od Sapphire a Strix od Asusu (ale i u něj provozní vlastnosti dopadly s aktuálními ovladači dost mizerně a stojí ještě o nějakých 1200 korun víc). Dost možná bude stačit i nějaké to „nastavení na jedno kliknutí“ přes MSI Dragon Center.

Ale pokud kartu vezmete, nainstalujete tak jak je bez dalších podpůrných aplikací a budete ji chtít provozovat jen se standardním nastavením, snad až na ten o trochu vyšší výkon a slušné teploty výrazně nevyniká nad ostatními nereferenčními modely, které nejsou úplně zpackané.

MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X, 8 GB
KLADY
MSI RX 5700 XT Gaming X: konečně pořádný chladič
MSI RX 5700 XT Gaming X: konečně pořádný chladič
ZÁPORY
atraktivní cena a poměr cena/výkon při standardním nastavení v zátěži hlučnější
výrazně lepší chlazení než referenční karta vyšší takty za cenu výrazně vyšší spotřeby
bez zátěže neslyšná  
Freesync i na HDMI  
vysoký výkon  
   
Orientační cena s DPH: 12 700 Kč
Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning