MSI RX 5700 XT Gaming X: konečně pořádný chladič
Seznam kapitol
Po první vlně nereferenčních RX 5700 a 5700 XT, které byly stavěné hlavně na to, aby se mohly rychle prodávat (třeba díky použití modifikovaného referenčního plošného spoje), se do prodeje dostávají už i propracovanější čistokrevné nereferenční modely. RX 5700 XT nabízí obdobný chladič jako RTX 2070 Super Gaming X a dobrou cenu.
Novým technologiím, které Radeony RX 5700 přinášejí, jsme se věnovali už při jejich uvedení, v tomto ohledu vás tedy odkáži na předchozí článek Radeony RX 5700 a 5700 XT a Radeon DNA detailněji.
Nové Radeony jsou přímým konkurentem pro GeForce RTX 2060 a 2070 a jejich nových inkarnací v podobě RTX 2060 Super a RTX 2070 Super. I samotné AMD je staví proti svým předchozím top modelům RX Vega 64 a RX Vega 56. Tyto karty v nabídce AMD nové modely nahradí. Nejvýkonnějším Radeonem zůstane i nadále Radeon VII – první 7nm karta. V našich obchodech už ale tento model nenajdete.
Než se pustíme do představení karty, jen ve stručnosti zopakuji, že nové modely jsou postavené na nové architektuře Navi a nových 7nm čipech, které poprvé u karet AMD doplňuje i nová generace pamětí GDDR6 s efektivním taktem 14 GHz.
Novinkou jsou trojí udávané takty – base clock, game clock a boost clock. AMD k nim uvádí následující:
- Base clock (základní takt) – typické minimální takty u typické součástky běžící za standardních teplotních a elektrických podmínek, pokud na něm běží extrémní syntentická zátěž jako power virus (Furmark)
- Game clock (herní takty) – minimální očekávaný takt GPU při provozování herních aplikací na typické součástce při standardních teplotních a elektrických podmínek. Game clock není garantovaný nebo nastavený pro GPU ve VBIOSu, jde jenom o vodítko pro hráče, jaké takty by měli očekávat při typické herní zátěži
- Boost clock (takty s boost) – maximální očekávaný takt GPU při nižší zátěži za příznivých tepelných a elektrických podmínek u typické součástky. Odlišnost jednotlivých kusů čipů určuje průběh křivky napětí/frekvence, což má vliv na maximální dosažitelnou frekvenci boost v závislosti na kusu (tzn. některé kusy mohou překročit stanovenou frekvenci). Takt s boost není ve VBIOSu GPU nastavený a není ani garantovaný.
Za standardních podmínek by měly karty mít ve hrách takty na nebo nad hodnotou game clock. Některé referenční karty mohou překročit i takt s boost, protože karty nemají nastavený limit pro maximální takt.
MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X
Nový model od MSI má většinu prvků společných s před pár dny testovanou RTX 2070 Super Gaming X. Přesto byste asi na první pohled nehádali, že by mělo jít o kartu z rodiny MSI Gaming, má mnohem, mnohem usedlejší vzhled.
Spíš než jako schovaná za dračí pancíř mi RX 5700 XT Gaming X připadá jako karta oděná v tesilové kalhoty s červeným lampasem.
Ale nepochybuju o tom, že se někomu bude líbit víc než postmoderna u ostatních modelů. Na rodinu Gaming se Radeon odkazuje decentním logem na rohu chladiče.
Takto nové Radeony představuje samotné MSI. Když už nic, uděláte si z něj lepší představu o rozměrech karty a v praxi uvidíte, že karta sice podporouje RGB podsvícení, ale na rozdíl od její obdoby z modelové řady GeForce na kartě svítí jen pár LEDek pod logem na boku.
V pokročilé diagnostice z GPU-Z vidíme základní takt 1730 MHz, herní takt 1870 MHz a takt s boost 1980 MHz.
Přestože jde o nereferenční kartu, zůstal zachován monitoring teplot VRM a monitoring teplot pamětí. A ještě si můžete všimnout, že ventilátory bez zátěže stojí, ale to už je u lepších grafik standard.