MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci

MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci | Kapitola 12

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 6. 2012 03:00 10

Seznam kapitol

1. Vylepšená deska Z77A-GD65 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled... 7. Detaily desky, čipy
8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Intel Thunderbolt v praxi 13. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 14. Hodnocení

V dnešní recenzi si představíme nejvyšší model desky od MSI s čipsetem Z77 Express. Od své levnější "kolegyně" se liší, kromě několika detailů, hlavně novým rozhraním Intel Thunderbolt. Jde o univerzální port pro připojení monitorů, datových úložišť a dalšího hardware. Kromě klasického testu desky si dnes Thunderbolt samozřejmě i vyzkoušíme.

Reklama
MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

O technologii Intel Thunderbolt jsme slyšeli poprvé před mnoha lety, tehdy ještě jako o "Light Peak". Původní koncepce byla vlastně shodná s tou dnešní, přenos ale nebyl metalický, nýbrž optický. Na toto řešení ale Intel nerezignoval, optické kabely a možná i novou verzi Thunderbolt kontrolérů prý uvede už příští rok. Jaký je tedy princip této technologie? - Je to v podstatě velmi jednoduché. Vše začíná dvěma vstupy - PCI-E rozhraním v podobě několika PCI-E linek a DisplayPortu. Jak DisplayPort, tak PCI-E linky připojíme poté k Thunderbolt kontroléru (na obrázku dole). Ten není v podstatě nic jiného než výkonný univerzální přepínač (switch). Umí na jedny a ty samé vodiče zkrátka namuxovat data z DisplayPortu i data z PCI-E rozhraní.

Oba datové toky pak putují do kabelu, ten je vybaven elektronikou (proto je tak drahý) a může být dlouhý maximálně 3 metry. Později optický kabel bude moci dosahovat délky až desítky metrů. Kabelem data projdou na druhý konec, kde je opět stejný Thunderbolt kontrolér jež umí data opět zpětně demuxovat na data z DisplayPortu a data z PCI-E linek. To je v podstatě vše. Nic ale není tak jednoduché, když se podíváte do rozebraného notebooku Apple (nebo jiného zařízení) s Thunderbolt konektorem, uvidíte kolem ještě minimálně deset přídavných čipů pro přepínání DisplayPortu, PCI-E přepínače a Multiplexory. Každé zařízení totiž musí mít dva konektory kvůli řetězení a vytažení a protažení dat dál si žádá spoustu dalšího křemíku v podobě drahých čipů. Zkrátka Thunderbolt není nic snadného a levného na implementaci (proto možná to slabé rozšíření).

MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní specifikace rozhraní jsou tato: Jeden kontrolér a kabel nabízí dva přenosové kanály. Přenosová rychlost je až 20 Gbps pro oba kanály v jednom směru. V obou směrech je kapacita dvojnásobná. Kabelem putují čtyři PCI-E linky standardu 2.0 a jeden DisplayPort kanál. Maximální rozlišení je 2560x1600 pro jeden panel. Připojit lze pouze jeden monitor a ten musí být vždy jako poslední zařízení v řetězu. Kabel je zpětně kompatibilní s DisplayPort rozhraním, tedy lze použít pro monitory s DisplayPortem bez Thunderbolt rozhraní. Opačně to samozřejmě nelze, běžný DisplayPort kabel je nepoužitelný. Kabel může napájet i méně náročná zařízení, malé NASy apod. s maximálním příkonem 10 W. Maximální počet zařízení připojitelných k jednomu kontroléru je sedm.

MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud bych měl tedy nějak rozhraní jednoduše popsat a shrnout, jde v podstatě o vytažení DisplayPortu a čtyř PCI-E 2.0 linek asi tři metry od počítače. Nic víc a nic méně. K PCI-E rozhraní na konci kabelu (samozřejmě až za TB kontrolérem) pak může výrobce dalších zařízení připojit cokoliv chce. Od diskových SATA řadičů pro NASy, externí disková pole, zálohovací servery až po grafické karty, zvukové karty a další nepřebernou škálu PCI-E zařízení. Jako spása ultra-booků s možností připojení klasické desktopové grafiky a hraní her to ale zatím není. Dokud Intel "neprotlačí" skrze TB alespoň čtyři PCI-E linky standardu 3.0, je to nepoužitelné. Čtyři stávající linky jsou málo. A právě v tomto vidím já osobně největší zajímavost TB rozhraní. Upřímně, externí NASy nebo disky nepotřebuji připojovat přes TB což jen zvedne jejich cenu. Pokud má monitor TB rozhraní, půjde spojit i běžným DP kabelem, takže to také není k ničemu. Šance na udržení má TB pouze pokud se více rozvine myšlenka připojování k ultra tenkým notebookům právě přes TB výkonná grafika, zvuk a nebo další speciální karty. Kvůli připojování externího disku opravdu TB potřeba není.

Praxe

MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Zde je nutné podotknout, že na současném trhu (celosvětově) existuje pouze několik zařízení s TB portem, klidně si troufnu tvrdit, že bychom je asi spočítali na prstech obou rukou. Nejzajímavějším z nich je nový LCD panel od Apple s úhlopříčkou 27". Vše ostatní jsou spíše různé "hračky", jako externí SSD i mechanické disky, NASy a dolovací stanice pro připojení všemožných periferií. Externí box na grafiky zatím existuje pouze v ranné verzi, koupit jej ale lze. MSi nám shánění ulehčilo, s deskou poslali i externí disk od WD určený zatím primárně jen pro platformu Apple. K ověření funkčnosti rozhraní nám postačí, i když samozřejmě víme, že zapojení s monitorem by bylo divácky záživnější i pro vás.

Na obrázku vidíte externí diskové pole pro počítače s Thunderbolt portem. Název je My Book Thunderbolt Duo. Tento je vybaven dvěma disky s celkovou kapacitou 4 TB a v českých obchodech se prodává za necelých 13 000 Kč s DPH. Stejné úložiště s rozhraními Firewire a eSATA pak stojí o tři tisíce méně. Jelikož je disk určen pro Apple, nejsou k němu žádné utility pro Windows. Pokud bychom se měli podívat jak disk vlastně funguje, není to nic složitého. Uvnitř plastové krabičky jsou dva pevné disky připojené k SATA 6G řadiči Asmedia. Ten je pak přes PCI-E to SATA řadič připojen k PCI-E sběrnici za čipem Thunderbolt. Podívejte se disky vidí systém Windows:

MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Zde je pěkně vidět jak a na čem Thunderbolt "visí". K PCH čipu Z77 Express je čip připojen čtyřmi PCI-E 2.0 linkami. Čip Thunderbolt je zde označen jako "Device 1548" ten na druhé straně kabelu pak jako "Device 1513". Dobře zde vidíme kolik PCI-E přepínačů čipy obsahují. Na konci je k PCI-E sběrnici připojen Asmedia SATA 6G kontrolér a to jednou PCI-E linkou. ten pak ovládá dva pevné disky. Ty jsou zcela běžného formátu a modelového označení.

MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Na obrázku vidíte, že jde o 2x Caviar Green s označením WD20EARX s kapacitou 2 TB. Samotné zapnutí a zprovoznění disku je snadné. Zkrátka jej připojíte k Thunderbolt portu a je to. Systém si načte ovladače pro obecné PCI-E přepínače a vše ihned funguje. Restart ale doporučuji. V BIOSu jsem nic neměnil a vše nechal jak bylo defaultně. Disky lze vidět i v BIOSu a je možné z nich bootovat zcela bez problémů. Deska vidí disky osazené na PCI-E řadiči Asmedia. Zkoušel jsem nastavit RAID přes BIOS ale bez úspěchu. Ani ve Windows to nelze, možná snad nějakou utilitou přímo od Asmedia.

MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

S funkcí disku nebyl žádný problém, stalo se mi pouze jednou, že se disky ze systému ztratily. Stačilo ale vytáhnout Thunderbolt kabel a zase ho připojit. Disky se opět objevily a byly oba funkční. Řešení MSI je tedy opravdu funkční, nevíme sice jak se začne chovat při vyšším vytížení a hlavně který PCI-E port se vám při tom na desce vypne. Výrobce nijak nedokumentuje s kterými porty sdílí Thunderbolt PCI-E linky. Vhledem k počtu linek jimiž PCH čip disponuje (osm) a počtem PCI-E (čtyři) portů je jasné, že sdílené být musí. Připojit se totiž musí i další SATA řadič, zvukový kodek, síťová karta, USB 3.0 a na to všechno nám zbylé čtyři linky budou stačit těžko, i osm je celkem málo.

Zdali je vůbec Thunderbolt na desktopu k něčemu dobrý, nechám na vašem posouzení. Osobně mi přijde zatím málo využitelný, pokud budu chtít nějaké PCI-E zařízení připojit, použiji porty na desce a nemusím je připojovat o tři metry dále. Jedinou výhodu vidím v použitelnosti Thunderbolt jako DisplayPortu. Jen málo desek je dnes vybavených DisplayPortem (natož v mini verzi) a ten se hodí čím dál častěji. Zdali přijdete na nějaké lepší využití podělte se s námi v komentářích.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama