MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci | Kapitola 10
Seznam kapitol
V dnešní recenzi si představíme nejvyšší model desky od MSI s čipsetem Z77 Express. Od své levnější "kolegyně" se liší, kromě několika detailů, hlavně novým rozhraním Intel Thunderbolt. Jde o univerzální port pro připojení monitorů, datových úložišť a dalšího hardware. Kromě klasického testu desky si dnes Thunderbolt samozřejmě i vyzkoušíme.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
MSI byla první společnost v moderní historii PC, která nám nabídla "klikací" BIOS. Pokud se nepletu, první deska jež s ním experimentovala byla s paticí LGA 775. Pak dlouho nic a opravdový rozmach nastal se Sandy Bridge. Dnes už mají klikací BIOS snad úplně všichni výrobci, včetně ECS a AsRock. MSI ale svůj starší koncept opustili a nabízejí Click BIOS II. Novou a hodně pěknou verzi ...

Hlavní obrazovka je nyní jiná a nabízí rozcestí pro několik zásadních směrů kam se vydat. V horní části lze změnit pořadí disků pro bootování. Také ihned vidíte teplotu procesoru a systému. Kliknout lze na trojici možností ve středu obrazovky. Dostanete se do ECO módu, standardního nebo automatického taktování OC Genie II módu. Menu BIOSu jsou pak netradičně po stranách. BIOS vypadá moc pěkně, je funkční a přehledný. Skvělá práce.

Menu přídavných zařízení desky pod záložkou Settings. Vypnout lze vše, síťovou kartu, Firewire, externí SATA řadič, Audio kodek.

Další položkou menu Settings je nastavení interní grafiky a Virtu

Další volba menu Settings jsou otáčky ventilátorů

ECO volby

Volby menu Security

Menu OC, nabízí klasické položky pro taktování. Na obrázku vidíme základní frekvenci, přepínač násobiče CPU, nastavení pro Turbo a EIST, OC Genie, frekvenci pamětí, jejich časování. Zajímavá je položka Enhanced Turbo jež aktivuje nejvyšší Turbo násobič pro všechny jádra.

V další části obrazovky jsou volby pro změnu napětí. Zcela nahoře je volba pro LoadLine kalibraci (0-7), dále zvýšení OCP limitu. Digital Compensation Level umožní vyšší přesnost napětí díky přesnější zpětné vazbě SVIDů. CPU Core Engine Speed pak určuje frekvenci napájecího obvodu. Následují už položky pro všechny napětí desky.

V dolní části jsou pak OC profily pro uložení nastavení, specifikace pamětí a CPU. Poslední řádek vás pak přenese do nastavení CPU.

Šest OC profilů, možnost uložení a nahrání z USB


Časování pamětí se skládá z téměř dvaceti různých položek

Zde vidíte maximální napětí systému, na levnou desku jsou extrémně vysoká

Nastavení procesoru a jeho vlastností

Utility vestavěné v BIOSu, záloha disku, update skrze internet a utilita pro flash nového BIOSu

Volba nastavení PCI-E slotů

Volby pro Thunderbolt, je jich spousta a o málokteré z nich vůbec víme co dělá a nebo co znamená. Z názvu je něco jasné, jak a co ale funguje není nikde popsané. Vše tedy necháme na defaultu.