MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci

MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci | Kapitola 14

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 6. 2012 03:00 10

Seznam kapitol

1. Vylepšená deska Z77A-GD65 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Vlastnosti desky 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled... 7. Detaily desky, čipy
8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Intel Thunderbolt v praxi 13. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 14. Hodnocení

V dnešní recenzi si představíme nejvyšší model desky od MSI s čipsetem Z77 Express. Od své levnější "kolegyně" se liší, kromě několika detailů, hlavně novým rozhraním Intel Thunderbolt. Jde o univerzální port pro připojení monitorů, datových úložišť a dalšího hardware. Kromě klasického testu desky si dnes Thunderbolt samozřejmě i vyzkoušíme.

Reklama
MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Thunderbolt

Jak už jsem řekl, Thunderbolt je technicky jistě zajímavé rozhraní. V tuto chvíli je ale jeho využitelnost v desktopu spíše sporná. Osobně nevidím smysl umístit jej na základní desku, jako frajeřinka dobré, prakticky je ale eho využitelnost minimální. Šance tohoto rozhraní na větší rozšíření je v noteboocích, nikoliv v desktopu. Špatná je také situace s malým množstvím zařízení na trhu, dokud jich nebude více a nebudou dost zajímavá, nebude hvězda Thunderbolt moc zářit, ale spíše pohasínat. Jak se rozhraní rozšíří, uvidíme v budoucnosti, nyní je na soudy ještě příliš brzy. Pro notebooky ale může být Thunderbolt (nebo jeho vylepšená druhá verze) rozhodně zajímavý.

Zpracování a výbava desky

Dnes testovaná deska obstála v testu na výbornou, ostatně stejně jako její levnější sestra, model Z77A-GD65. Dnes testovaná deska se od ní liší jen v detailech. Během celého testu vše fungovalo příkladně. Výkon, taktování a všechny další funkce byly stoprocentní. Kvalitu zpracování a součástky pak umocní přehledný a snadno ovladatelný BIOS. Dobrý dojem zanechala také výbava, deska má osm SATA portů a hromadu USB, Firewire i dostatek rozumně umístěných PCI-E slotů. Potěší i tlačítka, automatické přetaktování OC Genie. Jako bonus pak poslouží lepší napájecí kaskáda a rozhraní Thunderbolt.

Přetaktování

Přetaktováním jsem tentokrát mile překvapen, BIOS je přehledný a skvěle funkční. Voleb je sice méně než u konkurenčních desek, jsou ale dostatečné. Je jasné, že deska není určená do extrému, ale spíše pro hráče. Pro domácí taktování jde o skvělou volbu, dosáhl jsem totiž znatelně lepších výsledků taktování než na levnější desce GD65. Zdali to bylo způsobené lepší kaskádou napájení CPU nebo odladěnějším BIOSem, nevím. Výsledek byl perfektní.

Osobní názor

Deska ve mne zanechala opravdu dobrý dojem, já hledím subjektivně hlavně na stabilitu a snadnost nastavení. Pokud se s nějakou deskou musím prát, stále něco nejede, jak chci a podobně, nebaví mě to a deska si odnáší negativní hodnocení. Tentokrát to byla ale naprostá idylka, fungovalo naprosto vše, včetně taktování a nastavení BIOSu. Ani jednou mne deska nezklamala, stejně jako levnější model GD65. A právě cena je jedinou bolístkou této desky. Čtyři mosfety a Thunderbolt sice stojí nějaký dolar navíc, vyšší cena o českých 1400 Kč je ale asi trochu moc. Pokud chcete ušetřit a Thunderbolt nepotřebujete, sáhněte po modelu GD65. Je levnější a v kvalitě si s dnes testovanou deskou nezadá.

Výhody a nevýhody

MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu MSI Z77A-GD80 poskytuje server Heureka.cz

MSI Z77A-GD80 – testujeme rozhraní Thunderbolt v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení desky Z77A-GD80 děkujeme MSI Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama