PCTuning Článek

Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
21. 10. 2011 03:00 58 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Hotovou sestavu, anebo raději komponenty? 2. Hardware uvnitř počítače — CPU a GPU 3. Výběr základní desky 4. Paměti a pevné disky (HDD i SSD) 5. Další datová úložiště a zvuková karta 6. Zdroj, skříň a chlazení 7. Detailní pohled na skříň
8. Začínáme s montáží 9. Osazení pevných disků 10. Když pro SSD není místo, montáž zdroje 11. Příprava základní desky, procesoru a RAM 12. Upravujeme kabeláž 13. Počítač je hotov

Rádi byste si postavili vlastní počítač, ale nevíte přesně jak na to, případně máte kamaráda v podobné situaci? Sestavit si počítač přesně podle vlastních představ není nic těžkého, kvalitních návodů (ještě ke všemu v češtině) však na internetu moc není. Přinášíme vám proto podrobný návod, kde si celý proces krok za krokem projdeme.

Reklama
Reklama

Skříň máme připravenou k montáži základní desky. Tu ale nemůžeme namontovat samotnou, protože bychom pak nedokázali osadit chladič procesoru. Nejprve proto desku vybalte z krabice a dejte ji na stůl (nezapomeňte ji podložit antistatickým sáčkem).

Poté z krabičky vybalte procesor. Chytejte jej výhradně za hrany a v případě čipů AMD chraňte piny, které nesmíte ohnout. Na pouzdře procesoru si všimněte dvou výkrojů a zlatého růžku tvořícího typickou šipku.

V dalším kroku procesor osaďte do patice. Patici je nutné nejprve odjistit a uvolnit. U procesorů Intel nezapomeňte oddělat ochranný plastový kryt, který dobře uschovejte (kvůli pozdějšímu prodeji desky či případné reklamaci). Poté do patice osaďte procesor. Jeho orientaci snadno zjistíte pomocí zlatého růžku a výkrojů. Procesory jsou fyzicky navržené tak, aby je nebylo možné osadit špatně.

Nezapomeňte celou patici opět zajistit, procesor se v ní nesmí ani pohnout.

Procesor je nutné chladit, k čemuž poslouží chladič procesoru. V mém případě nepoužiji boxovaný chladič, nýbrž dodatečně koupený Freezer 13 od společnosti Arctic Cooling.

Ještě před upevněním samotného chladiče je nutné na desku osadit sponu k uchycení chladiče. Spona a její přichycení se liší od chladiče. Tento proces proto nebudu popisovat, najdete jej v návodu.

Nyní už můžete osadit samotný chladič procesoru. Procesor nezapomeňte natřít tenkou vrstvou teplovodivé pasty (najdete ji v příslušenství, některé chladiče ji mají nanesenou na sobě) a pozor dávejte také na orientaci chladiče. Ideální je, pokud je ventilátor chladiče otočen stejným směrem jako výstupní ventilátor ve skříni. Napájecí konektor chladiče procesoru nezapomeňte zastrčit do základní desky, ideálně na pozici CPU_FAN, která je většinou současně nejsnadněji dostupná (není to ale nezbytné).

Nakonec do desky osaďte operační paměti. V našem případě deska podporuje dvoukanálový režim, paměti se tedy osazují v párech ob jeden slot.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning