PCTuning Článek

Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
21. 10. 2011 03:00 58 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Hotovou sestavu, anebo raději komponenty? 2. Hardware uvnitř počítače — CPU a GPU 3. Výběr základní desky 4. Paměti a pevné disky (HDD i SSD) 5. Další datová úložiště a zvuková karta 6. Zdroj, skříň a chlazení 7. Detailní pohled na skříň
8. Začínáme s montáží 9. Osazení pevných disků 10. Když pro SSD není místo, montáž zdroje 11. Příprava základní desky, procesoru a RAM 12. Upravujeme kabeláž 13. Počítač je hotov

Rádi byste si postavili vlastní počítač, ale nevíte přesně jak na to, případně máte kamaráda v podobné situaci? Sestavit si počítač přesně podle vlastních představ není nic těžkého, kvalitních návodů (ještě ke všemu v češtině) však na internetu moc není. Přinášíme vám proto podrobný návod, kde si celý proces krok za krokem projdeme.

Reklama
Reklama

Zdroj

Teoreticky už máme koupený téměř celý počítač, chybí jen jedna poslední komponenta, bez které by počítač nefungoval. Tou je zdroj. Zdroj vždy kupujte takový, aby počítač s rozumnou rezervou utáhnul, současně však platí, že rezerva nemusí být přehnaně vysoká. Dokonce by ani být neměla, protože při velmi malém zatížení má zdroj nízkou účinnost (sám spotřebuje poměrně velké množství elektřiny), nevyšší účinnost bývá v rozmezí 50-90 % zatížení.

K pomalejšímu počítači tak bude bohatě stačit zdroj o výkonu okolo 300-400 W, výkonnější zdroje kupujte až k silnějším sestavám. Obecně platí, že mnoho uživatelů má tendenci kupovat zbytečně výkonné zdroje, jejichž potenciál v životě nevyužijí, „jen aby měli rezervu na případné SLI/CrossFire“. Obrázek o tom, jaká je reálná spotřeba počítačů, si můžete udělat z testů grafických karet, které obsahují i testy spotřeby celých sestav.

Do ukázkové sestavy jsem nezvolil zrovna optimální zdroj, volba padla na zbytečně výkonný Corsair TX650 s výkonem 650 W. Zrovna do mé sestavy by bohatě stačil zdroj i s polovičním výkonem, měl jsem jej tu však volný a další zdroj jsem nechtěl zbytečně kupovat. TX650 má navíc fixní kabeláž (v poměrně velkém množství), se kterou si při montáži budu muset poradit.

Počítačová skříň

Skříň sice není naprosto nezbytnou součástí počítače, mít hardware volně položený na stole však chce málokdo. Při výběru skříně se řiďte jednak vlastním estetickým cítěním („bedna“ se vám musí v první řadě líbit), a pak také funkčností. Do skříně za pět set sice počítač pravděpodobně nacpete také, kvalita průchodu vzduchu, snadnost instalace a dílenské zpracování skříně však budou otřesné ve srovnání ze skříní za 1500 Kč s daní. Ne nadarmo se nejlevnějším skříním často říká „papírové“.

Důležitý je také správný průchod vzduchu. U většiny skříní typu midi, middle a big tower je správné řešení nasávání studeného vzduchu vespodu přední části, průchod přes pevné disky, stoupání vzhůru okolo grafické karta a procesoru a východ ven přes ventilátor umístěný v zadní části skříně za chladičem procesoru (nad ním je ještě často umístěný zdroj).

Osobně si na kvalitní skříně potrpím a pro stavbu tohoto počítače jsem zvolil skříň PC-50 od společnosti Lian-Li, kterou se nebojím nazvat etalonem trhu. PC-50 je hliníková skříň střední velikosti (midlle/midi tower) se špičkovou kvalitou dílenského zpracování a snadnou montáží všech komponent (viz dále). Nevýhodou skříně je vyšší cena.

Ventilátory

Abyste ve skříni zajistili požadovaný průtok vzduchu, je nutné osadit alespoň dvojici samostatných ventilátorů (vstupní nahánějící vzduch dovnitř skříně a výstupní odvádějící teplý vzduch ven). Většina skříní má dnes pro tyto účely 120mm montážní pozice, občas však bývá možnost osadit i větší. Výrobci skříní často alespoň jeden ventilátor automaticky přibalují, před koupí dodatečných je proto dobré se o tom informovat.

Platí to i o Lian-Li, osobně jsem však skříň kupoval z druhé ruky a původní větráky nebyly v nejlepším stavu. Proto jsem koupil dva 120mm ventilátory Noctua NF-P12-1300, které patří ve své kategorii k tomu nejlepšímu. Bohužel za to opět patřičně zaplatíte, jeden ventilátor vás vyjde na nekřesťanských 450 Kč.

Tím jsme prošli veškerý základní hardware, který budeme potřebovat k sestavení počítače a můžeme se pustit do samotné stavby.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning