Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky

Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky | Kapitola 8

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

21. 10. 2011 03:00 58

Seznam kapitol

1. Hotovou sestavu, anebo raději komponenty? 2. Hardware uvnitř počítače — CPU a GPU 3. Výběr základní desky 4. Paměti a pevné disky (HDD i SSD) 5. Další datová úložiště a zvuková karta 6. Zdroj, skříň a chlazení 7. Detailní pohled na skříň
8. Začínáme s montáží 9. Osazení pevných disků 10. Když pro SSD není místo, montáž zdroje 11. Příprava základní desky, procesoru a RAM 12. Upravujeme kabeláž 13. Počítač je hotov

Rádi byste si postavili vlastní počítač, ale nevíte přesně jak na to, případně máte kamaráda v podobné situaci? Sestavit si počítač přesně podle vlastních představ není nic těžkého, kvalitních návodů (ještě ke všemu v češtině) však na internetu moc není. Přinášíme vám proto podrobný návod, kde si celý proces krok za krokem projdeme.

Reklama
Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky
i Zdroj: PCTuning.cz

Skříň a její vnitřní uspořádání jsme si krátce představili, takže se můžeme pustit do samotné montáže. Na úplný začátek do skříně namontujeme zadní ventilátor a shield k panelu základní desky. Ventilátor orientujte tak, aby foukal vzduch ven ze skříně (pokud si nejste jisti správným otočením, jednoduše jej roztočte prstem a vyzkoušejte). Při montáži je vhodné použít gumové těsnění, aby se ventilátor přímo nedotýkal skříně (kvůli přenosu vibrací). Kvalitní výrobce skříně vám takové těsnění automaticky v balení dodá, u ventilátorů je to podobné.

Vedle ventilátoru osaďte do volného otvoru štít k zadnímu panelu základní desky (stačí jej zacvaknout, nešroubuje se). Štít má několik účelů. Jednak slouží jako mechanická ochrana a vyplnění otvoru proti vniknutí prachu a pak také jako případné uzemnění při zkratu na desce (k tomu slouží ony nepříjemné pružící vývody).

Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky
i Zdroj: PCTuning.cz

Přesuňme se do přední části skříně. Abychom mohli osadit všechny komponenty, bude nutné odmontovat čelo skříně a záslepky v 5,25" pozicích. Čelo většinou není přišroubované, je pouze zacvaknuté do speciálních pacek. Je to i případ mé skříně Lian-Li, packy jsou celkem čtyři (po jedné nahoře i dole na obou stranách).

Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky
i Zdroj: PCTuning.cz

Po odmontování čela a vyjmutí všech 5,25" záslepek máme volný přístup ke všem pozicím v přední části skříně včetně koše určeného pro pevné disky.

Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky
i Zdroj: PCTuning.cz

Možná vás už napadla otázka, jak do skříně namontujeme zakoupenou 3,5" čtečku paměťových, když vnější sloty má skříň jen o velikosti 5,25". Pro tyto účely výrobci skříní dodávají (zpravidla zdarma coby součást příslušenství) speciální 5,25" redukci s vnějším otvorem a montážními otvory pro 3,5" jednotku.

Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky
i Zdroj: PCTuning.cz

Do této redukce naši čtečku paměťových namontuje (uchycena je čtyřmi šroubky)...

...celek poté osadíme od 5,25" slotu. Dále jsem v tomto kroku osadil optickou mechaniku, která se také montuje do vnější 5,25" pozice. Do které konkrétní pozice jednotky osadíte je v zásadě na vás, nehraje to žádný velký vliv. Pouze při montáži doporučuji kontrolovat hloubku zasunutí mechanik dovnitř do skříně ještě před utažením všech šroubů (dobře poslouží původní záslepky). Je nepříjemné po zpětném nasazení čela zjistit, že mechanika o několik milimetrů vyčnívá či je naopak hluboko uvnitř skříně.

K uchycení mechanik může sloužit několik mechanismů. Klasickým systémem je uchycení pomocí čtyř šroubků na každé straně (čtečka paměťových karet), některé sloty však výrobci vybavují svými vlastními rychloupínacími mechanismy (optická mechanika). Nelze obecně říct, který systém je lepší. Většinou však platí, že u levných skříní jsou speciální systémy nekvalitní a šrouby jsou vždy sázkou na jistotu. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama