PCTuning Článek

Návod: Stavba počítače je snadná i pro začátečníky

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
21. 10. 2011 03:00 58 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Hotovou sestavu, anebo raději komponenty? 2. Hardware uvnitř počítače — CPU a GPU 3. Výběr základní desky 4. Paměti a pevné disky (HDD i SSD) 5. Další datová úložiště a zvuková karta 6. Zdroj, skříň a chlazení 7. Detailní pohled na skříň
8. Začínáme s montáží 9. Osazení pevných disků 10. Když pro SSD není místo, montáž zdroje 11. Příprava základní desky, procesoru a RAM 12. Upravujeme kabeláž 13. Počítač je hotov

Rádi byste si postavili vlastní počítač, ale nevíte přesně jak na to, případně máte kamaráda v podobné situaci? Sestavit si počítač přesně podle vlastních představ není nic těžkého, kvalitních návodů (ještě ke všemu v češtině) však na internetu moc není. Přinášíme vám proto podrobný návod, kde si celý proces krok za krokem projdeme.

Reklama
Reklama

Celý počítač budeme skládat do zakoupené skříně Lian-Li, popis stavby proto začneme právě u ní. Jak je vidět na fotce zadní části skříně, zdroj bude umístěný dole a k hardwaru se bude přistupovat z pravé strany (existují i skříně s obráceným přístupem, je jich však méně). Z fotky je také patrný otvor pro osazení 120mm ventilátoru vyfukujícího vzduch ze skříně.

Tlačítka power a reset s integrovanými diodami má skříň umístěné na střeše v přední části. Kromě nich jsou tu ještě dva USB 2.0 porty, výstup na sluchátka a vstup pro mikrofon. I tyto konektory během stavby zprovozníme.

Ještě před začátkem stavby celého stroje doporučuji odmontovat obě bočnice. Jejich demontáž je snadná, u drtivé většiny skříní jsou zajištěné dvojicí šroubů v zadní části skříně. Po odmontování bočnic si už lze udělat dobrý obrázek o tom, jak bude počítač ve skříni uložen. V přední části dole je koš pro pevné disky a nad ním jsou sloty pro 5,25" jednotky. Základní deska bude přišroubovaná k velkému plechu umístěnému napříč celou skříní.

V krátkosti se podívejme na slot určený pro zdroj. Aby neležel přímo na dně skříně, osadil výrobce dvě hliníkové lyžiny, na které nalepil gumové pásky (slouží k omezení vibrací). Dobrou zprávou také je, že v prostoru pro zdroj je skříň perforovaná. Toho využijeme a osadíme zdroj ventilátorem dolů. Skrz perforované dno bude moci nasávat čerstvý vzduch, který bude díky vlastní perforaci vyfukovat dozadu za skříň. Tím chlazení zdroje de facto izolujeme od zbytku skříně.

I v samotné skříni bude několik kabelů. Ty vedou od tlačítek a portů na čele skříně a v průběhu stavby všechny zapojíme do desky. Jednotlivé kabely od sebe díky smysluplnému označení snadno rozpoznáte (USB, HD AUDIO, POWER LED, RESET SW a podobně).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning