Nvidia a ARM: Jaký to dává smysl?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Nvidia a ARM: Jaký to dává smysl?

Nvidia a ARM: Jaký to dává smysl? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 9. 2020 03:00 19

Seznam kapitol

1. Zdaleka ne hotová věc 2. 2006: AMD kupuje ATI 3. Fúze CPU a GPU 4. Hranice se stírají 5. Do serverů 6. ARM pod kontrolou USA?

ARM je designérská společnost, která navrhuje architektury procesorů. Nvidia dělá své procesory a GPU. Jaké dává jejich spojená smysl? Proč je Nvidia ochotná za ARM zaplatit 40 miliard amerických dolarů? Znamená to konec ARMu tak, jak jej známe? O co se hraje a na čem ještě může celý obchod ztroskotat?

Reklama

Pokud jde o Nvidii, má daleko větší zájem o ARM než o RISC V. ARM umí dělat úsporné procesory a zabývá se vývojem úsporných procesorů pro servery, což také může vysvětlovat zájem o akvizici. Nvidia podle všeho předpokládá, že význam serverů stále poroste – a je také pravděpodobné, že mimo samotného výkonu se bude klást stále větší důraz na efektivitu, v čemž je ARM velmi dobrý. V současnosti se klade důraz nejen na výkon serveroven, ale i na jejich úspornost a schopnost jet z obnovitelných zdrojů.

To je naprosto skutečná věc: Microsoft má projekt Natick, který experimentuje se serverovnami ponořenými do oceánu, což přináší řadu výhod. Za prvé – ponořené datacentrum se lépe chladí. Provozuje se v bezkyslíkaté atmosféře, což eliminuje nejenom riziko požáru, ale oxidace obecně. Nižší provozní teploty přinášejí až 8× vyšší spolehlivost komponent, což je opravdu zajímavé. Podmořské datacentrum nezabírá místo na zemi, není na ně potřeba mít povolení – a když na to přijde, můžete si ho umístit do místa, které doslova nepodléhá legislativě žádného státu.

Pokud se vydáme tímto směrem, má smysl podobná datacentra stavět například na procesorech jako je Ampere Altra s osmdesáti jádry založenými na designech ARM Neoverse N1. ARM designuje dokonce tři řady serverových procesorů Neovers: N řada se orientuje na poměr výkon/spotřeba, V se orientuje na výkon a řada E je určena pro minimální rozměry a spotřebu.

To, co Nvidii může zajímat, jsou rozsáhlé zkušenosti ARMu se škálováním a vytvářením rozsáhlých procesorových sítí (meshů) – a to jak homogenních, tak i heterogenních. Docela zajímavým způsobem to může doplnit jejich vlastní technologie, i když stále panuje obava, že v případě kolize zvítězí designy Nvidie a ne ARMu. To uživatelům jejich designů může svázat ruce a omezit jim možnosti, což někteří pozorují s obavami.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama