Nvidia a ARM: Jaký to dává smysl?
Článek Nvidia a ARM: Jaký to dává smysl?

Nvidia a ARM: Jaký to dává smysl?

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 9. 2020 03:00 19

Seznam kapitol

1. Zdaleka ne hotová věc 2. 2006: AMD kupuje ATI 3. Fúze CPU a GPU 4. Hranice se stírají 5. Do serverů 6. ARM pod kontrolou USA?

ARM je designérská společnost, která navrhuje architektury procesorů. Nvidia dělá své procesory a GPU. Jaké dává jejich spojená smysl? Proč je Nvidia ochotná za ARM zaplatit 40 miliard amerických dolarů? Znamená to konec ARMu tak, jak jej známe? O co se hraje a na čem ještě může celý obchod ztroskotat?

Reklama
Reklama

Původní plán vypadal tak, že grafická část bude dále navrhovat výkonné karty, integrovaná a mobilní bude rozvíjet svoje designy, společně se bude vyvíjet APU, tedy akcelerace grafiky přímo v procesoru, a navíc se sloučí vývojové týmy hardwaru i softwaru. A pak přišel onen tichý, ale účinný zabiják, který se jmenuje „nesoulad vnitřních kultur“. Problém byl v tom, že vývojáři AMD a ATI pracovali jinak – jak ti, co navrhovali hardware, tak ti, co psali software. Projekt Fusion, který měl propojit výkonnou grafiku a procesor, se táhl plných pět let – a když se procesory Brazos a Llano objevily, bylo to se zpožděním a v takové cenové hladině, že to ztratilo kompetitivní smysl.

V okamžiku, kdy se AMD dostalo do potíží, začalo rozprodávat věci, které byly považovány za zbytné – od offspinování fabů po prodej designů mobilních GPU Qualcommu v roce 2009 za pouhých 64 milionů dolarů. Pro Qualcomm to byla fantastická koupě, protože tak získali přístup k mobilním technologiím Radeon, které přesmyčkou změnili na Adreno a které máme v jejich mobilních procesorech dodnes. Dnes je Adreno skoro všude, ve všech mobilech. Rovněž tak divize, která se zabývala digitální televizí, byla prodána – a AMD zůstaly jen ty části, které dnes zodpovídají za samostatné grafiky Radeon a také za integrované grafiky Vega v jejich procesorech. A s těmi je to takové střídavě oblačno.

Snahu AMD propojit GPU a CPU lze hodnotit jako problematickou. Ne neúspěšnou, ostatně Intel s i740 na první pohled také neuspěl, ale nakonec se jejich zkušenosti zúročily v integrovaných grafikách, které sice milovníky výkonu neoslní, ale v OEM segmentu jsou tak úspěšné, že fakticky zlikvidovaly výrobce základních grafik. K propojení mezi CPU a GPU ostatně došlo i u mobilních čipů, ať už je to zmíněné Adreno anebo grafická jádra Mali, které získal ARM akvizicí Falanx Microsystems.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning