O tom, jak (ne)zemřelo PC
PCTuning Článek

O tom, jak (ne)zemřelo PC

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 3. 2020 03:00 85

Seznam kapitol

1. Smrt platformy 2. Co je PC? 3. Superpočítač anebo terminál? 4. PC už není „osobní“ 5. Architektury se uzavírají 6. Brave New Post-PC World

Jeden ze čtenářů se v diskusi rozhorlil, že „už deset let píši demagogie jako že PC platforma je mrtvá, což se nějak nechce plnit“. Osobní počítače už jsou mrtvé, jenom si toho část lidí zatím ještě nevšimla. Co povídám, někteří lidé nechápou, co vlastně znamená, že je platforma mrtvá.

Reklama
Reklama

PC už není „osobní“

Koncept „osobního“ počítače je založen na tom, že si ho přizpůsobíte podle svých požadavků, že je „váš“. To už delší dobu není pravda: Vašeho superpočítače se zmocní software třetích stran a povětšinou si s ním dělají to, co samy chtějí. Já dokázal beze zbytku vyladit ještě Windows 95/98, ale později přichází stále více služeb, které dělají Bůh ví co a kdo ví, proč tam jsou.

Navíc: Od Windows 8 už svůj počítač tak trochu neovládáte a u Windows 10 už ho neovládáte ani v tak zásadních otázkách, jako je instalace či neinstalace updatů anebo restarty. Už nejde o „osobní“ počítač, kde vy osobně rozhodujete, co bude dělat, je to spíš vzdáleně manageovaný stroj, o jehož funkčnosti či nefunkčnosti rozhoduje někdo jiný.

Ve chvíli, kdy nám byl vecpán koncept „software jako služby“, jsme ztratili nad svým strojem kontrolu. Na jednu stranu je pěkné, že s mašinou nemusíte nic dělat, ale fakticky to už ani nejde. Nerozhodujete už ani o tom, jak bude vypadat ovládací rozhraní: Grafická duální úděsnost nastavení, kterou přinesly Windows 8, nebyla dodnes sjednocena, i když koketování Microsoftu s tabletovým rozhraním skončilo fiaskem.

Dnes si bez připojení ani Windows neaktivujete – a pokud nechcete používat Microsoft account, budete mít pod verzí Home dlouhé hledání, jak si udělat ten klasický. Neodporujte, je to pro vaše dobro! Prostě si přečtěte to, co vám Microsoft vnucuje – a dělejte to. A přestaňte se smát „ovcím od Apple“, protože tam to je to samé v bledě modrém.

Zde to samozřejmě neskončí. Fakt, že „Personal Computer“ se fakticky změnil v „Microsoft Computer“ jim dovoluje zavádět další služby, pokud se tak rozhodnou: Zatím jenom varují před instalací aplikací se samostatným instalátorem, ale můžou udělat další krok a přejít na plně Apple model, kdy si budete instalovat aplikace jenom od nich. Pokud takový update přijde, už ho nezastavíte. Od roku 2015, kdy přišly Windows 10, jste o luxus rozhodování o osudu vašeho počítače přišli – už není váš osobní.

Samozřejmě, můžete roztrhat mříže a utéct do světa Linuxu. Pak budete patřit k malé menšině, pobývající v divočině na svou vlastní pěst, asi jak po tom touží libertariáni a ekologičtí extrémisté. Budete tam mít těžký život, ale stále to ještě bude „osobní“.

O tom, jak (ne)zemřelo PC

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning