ohlednuti-za-rokem-2006-graficke-karty-a-dalsi
Zábava Článek Ohlédnutí za rokem 2006 - grafické karty a další

Ohlédnutí za rokem 2006 - grafické karty a další | Kapitola 2

Redakce PCT

Redakce PCT

29. 12. 2006 01:00 39

Seznam kapitol

1. Ohlédnutí za rokem 2006 - grafické karty a další 2. 1. Nejlepší grafická karta roku 3. 2. Nejméně povedená karta roku 4. 3. Nejlepší trend roku 5. 4. Nejhorší trend roku 6. 5. Mobilní grafika 7. 6. Procesory
8. 7. Inovace roku 9. 8. Článek / interview roku 10. 9. Web (VGA) s nejlepším trendem vývoje 11. 10. Web (VGA) s nejhorším trendem vývoje 12. 11. Nejzajímavější řešení roku 13. 12. Rok 2006 a konzole 14. 2007

Rok 2006 přinesl v segmentu grafických karet mnoho nového, ATi a nVidia se definitivně(?) stali posledními hráči na trhu klasických grafických karet a jejich konkurenční boj se vyostřil do té míry, že pro upoutání zákazníka už přestaly dostačovat běžné i nové metody. Všichni přispěvovatelé napsali své texty nezávisle na sobě a finální text byl složen.

Reklama

Petr Štefek

Příchod GeForce 8800 nelze v této kategorii pominout, protože karta obstála na všech frontách krutého zápolení mezi Ati a nVidií. Výkon a kvalita obrazu (CSAA+kvalitní AF) pod DirectX9 je neoddiskutovatelná (pouze model GTX) a karta si právem odnáší pomyslnou cenu za nejrychlejší grafickou kartu s největšími možnostmi roku. Pokud přidáme podporu nadcházejícího DirectX 10, tak máme vymalováno. Pokud bych měl volit nejlepší grafickou kartu já, pak bych volil Radeon X1950Pro (reinkarnace Radeonu X1900GT), který ač nemá tak drtivý výkon jako výše jmenovaná GeForce 8800, tak se pro mne stala při své kombinaci ceny, kvality obrazu a možnostem čipu tím nejlepším, co lze do běžného domácího počítače pořídit.

Lukáš Fiala

Asi každého napadne nVidia GeForce 8800. G80 je první desktopové GPU s unifikovanou architekturou, 384bitovou sběrnicí, podporou SM4.0 (alespoň papírovou) a po stránce výkonu a kvality obrazu se novému GTXku může rovnat jen o mnoho dražší CrossFire dvou Radeonů X1950XTX. O G80 jistě ještě několikrát zavadíme v jiných kapitolách, zde ale oceňuji "pouze" stříbrnou příčkou.

Ale objevily se i další zajímavé počiny, které by bylo škoda nezmínit. Například Radeon X1900 (R580) - oproti Radeonu X1800 (R520) vlastně nepřinesl navíc nic kromě většího počtu pixel shaderů. Ale v praxi to znamenalo nárůst výkonu přibližně o čtvrtinu a v nových hrách náročných na pixel shading je rozdíl ještě větší. Plusové body získává Radeon X1900 i za vydání před konkurencí (což se u ATi tak často nestává), s přihlédnutím ke spotřebě a hlučnému chladiči si ale karta nezaslouží nic lepšího než třetí místo.

A konečně za nejlepší grafickou kartu roku 2006 volím HIS Radeon X1800GTO IceQ3 - kombinace unikátního chladiče a možnosti odemknutí na Radeon X1800XT z něj ve své době udělaly opravdu vražednou kartu vyššího mainstreamu.

crux2005

GeForce 8800GTX (G80). Keby bola táto diskusia o 3 mesiace skôr poviem X1950XTX, ale takto je to jednoznačné. Presvedčila nielen dosial nevídaným výkonom ale aj kvalitou obrazu a podporou nových features ako D3D 10 API, HDRR + MSAA, CSAA, takmer dokonalým AF, ktoré prekonáva v detailoch aj HQAF od ATi. Odbornú verejnosť prekvapila unifikovanou architektúrou a stavbou Shader coru. Majiteľov poteší tichým chodom chladiča a veľkými rezervami pre overclocking. 

Jiří Souček

K současnému datu by asi bylo logické považovat za tu nej- kartu GeForce 8800 GTX. Pokud ale mám hodnotit rok 2006 jako celek, nepřiřazoval bych prvenství GeForce 8, která trhu vévodí jen něco přes měsíc, ale spíš produktům založeným na čipu ATi R580. Radeon X1900XTX byl velmi zajímavý a poměrně dlouho technologicky i výkonnostně nepřekonaný, ale na první místo bych osobně viděl Radeon X1950XTX, ve kterém vidím nejlépe vyvážený high-endový produkt roku 2006. Neměl v podstatě žádnou výraznější slabinu - velmi slušný výkon, až do vydání G80 nejvyšší kvalitu obrazu, vynikající technologickou výbavu, díky použití rychlých pamětí GDDR4 (které mají mírně nižší spotřebu) i lepší poměr výkon/watt (+ slušné navýšení výkonu u OpenGL her, které obvykle z rychlejších pamětí těží nejvíce) a především pak poměrně kvalitní chladič, který na referenčních kartách v high-endu ATi chyběl od vydání Radeonu 9800XT či X800XT.

Za zmínku rozhodně stojí i GeForce 7600GS, která už v těchto dnech příliš nezáří, ale která v době vydání nabízela bezkonkurenční poměr cena/výkon a díky pasivnímu chladiči v referenčním návrhu i bezhlučný chod.

Poslední dvojici karet, kterou zmíním, budou Radeony X1650XT a X1950PRO, které sice přinesly to, co od nich všichni očekávali, ale díky zdržení s 80nm výrobou u TSMC přišly až příliš pozdě. V případě X1650XT si ještě ATi uškodila poněkud nešťastně zvoleným názvem nového produktu, ze kterého běžný smrtelník nepozná, že se jedná o čip až 2x výkonnější, než jaký nesou ostatní karty "šestnáctkové" řady.

ps47

Tu asi nieje o čom diskutovať, NV to proste s 8800GTX vyšlo, konečne karta ktorej sa nedá prakticky nič vytknúť. Aj keď si myslím že na skutočné PS4.0 hry zrejme stačiť nebude (podobne ako 6800 na PS3.0, história sa jednoducho rada opakuje), fakt že je to momentálne najrýchlejšia karta na trhu s výbornou kvalitou obrazu je nepopierateľný. Ostatné ukáže čas.

Ja nezabudnem ani na AGP, tam nám ATI spravilo radosť v podobe x1950pro, pekný to darček pre každého, komu sa (ešte stále) nechce prechádzať na pci-e. Už aby sa tá karta dala kúpit aj u nás, nech sa zasa raz poteším niečím pekným.

Thellwin

Nejlepší grafická karta v roce 2006 ? Není nutné chodit dlouho kolem horké kaše. Přestože ne všichni mají na grafické karty stejné požadavky a kritéria, podle kterých hodnotí, se liší, většina se nakonec rozhoduje podle výkonu ve hrách. A jednoznačným výkonnostním králem tohoto roku se stala nVidia GeForce 8800GTX. Její výkon je v porovnání s předchozí generací grafických karet od nVidie i ATi doslova brutální a v nejednom případě dokáže tato karta samotná překonat i MultiGPU řešení svých předchůdců. Podařilo se odstranit i nedostatky v podobě kvality obrazu a také současný běh HDR+AA, což byly časté připomínky z tábora příznivců ATi. Pravá síla této karty s čipem G80 se ukáže až s příchodem DX10, ale v současné době, minimálně do příchodu Top-endu založeného na AMD/ATi R600, je tato karta jediným možným kandidátem pro ty, kteří vyžadují maximální výkon. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama