ohlednuti-za-rokem-2006-graficke-karty-a-dalsi
PCTuning Článek

Ohlédnutí za rokem 2006 - grafické karty a další

Redakce PCT
Redakce PCT
29. 12. 2006 00:00 39 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Ohlédnutí za rokem 2006 - grafické karty a další 2. 1. Nejlepší grafická karta roku 3. 2. Nejméně povedená karta roku 4. 3. Nejlepší trend roku 5. 4. Nejhorší trend roku 6. 5. Mobilní grafika 7. 6. Procesory
8. 7. Inovace roku 9. 8. Článek / interview roku 10. 9. Web (VGA) s nejlepším trendem vývoje 11. 10. Web (VGA) s nejhorším trendem vývoje 12. 11. Nejzajímavější řešení roku 13. 12. Rok 2006 a konzole 14. 2007

Rok 2006 přinesl v segmentu grafických karet mnoho nového, ATi a nVidia se definitivně(?) stali posledními hráči na trhu klasických grafických karet a jejich konkurenční boj se vyostřil do té míry, že pro upoutání zákazníka už přestaly dostačovat běžné i nové metody. Všichni přispěvovatelé napsali své texty nezávisle na sobě a finální text byl složen.

Reklama
Reklama

Petr Štefek

Jako nejhorší trend vidím pronikání až někdy zavádějícího a lživého marketingu na pole grafických karet. Praktiky společností často hraničí (a překračují je) s obchodní etikou a postoje jednotlivých firem. Byli jsme svědkem různých pamfletů a lživých prohlášení. Někdo si řekne, že v rámci byznysu se musí často šáhnout i k podobným nástrojům, ale pravdou je, že pokud k tomu dojde, tak management a marketing selhal a je třeba se pídit po příčinách. Nikdy jsme podobné chování neviděli například u konkurentů v podobě Audi, BMW či Mercedes-Benz, kde se tito konkurenti   k sobě chovají s úctou, našli svou cestu bez těchto dětinskostí a neetického chování. Toto bych tedy uvedl jako nejhorší trend poslední doby.

Lukáš Fiala

Tak těch bude několik. První, na kterém se určitě shodneme všichni, je spotřeba grafických karet. Radeon X1900XTX, GeForce 7950GX2, GeForce 8800GTX - všechny tyto karty mají v zátěži odběr převyšující 100W. Myslím, že k tomu není moc co dodávat.

Dalším špatným trendem nejen tohoto roku je multi-GPU šílenství, konkrétně letos dotažené ad absurdum s Quad-SLI. Toto řešení, ve kterém figurovala již zmíněná GeForce 7950GX2, bylo propadákem po všech stránkách. nVidia doteď nedokázala vyprodukovat vyladěné ovladače, přestože duální karty existovaly už v březnu, a výkon dvou GF7950GX2 v Quad-SLI těžce zaostává za standardním SLI/CrossFire s dvěma high-endovými kartami.

Třetí palec dolů se grafických karet týká nepřímo a putuje do Švýcarska, ke společnosti Arctic Cooling. Za poslední rok jsem od této firmy nezaregistroval žádný volně prodejný chladič pro grafické karty, který by stál za pozornost. Silencerů je škoda a na trhu po nich zůstalo prázdné místo.

crux2005

Quad SLI. Spotreba siahajúca do nebies, problémy s prehrievaním, nedostupné ovládače, potreba profilov pre hry, minimálny výkonnostný zisk pri DX9 hrách a mnohé iné problémy. Takto nie nVidia! Quad SLI prišlo príliš skoro a nevyladené. Problém je aj „Prerenderlimit“, ktorý môže byť nastavený maximálne na hodnotu 3 aby získal DX9 ovládač WHQL certifikát. Týmto sa výkon Quad SLI v DX9 hrách veľmi zdegradoval. Vo viacerých hrách bolo CrossFire zapojenie dvoch X1900XTX silnejšie ako Quad SLI z dvoch GeForce 7950X2. Koniec koncom aj nVidia predviedla, že dva grafické čipy môžu byť silnejšie ako štyri. 

Jiří Souček

Zpoždění a odkládání produktů týkající se všech karet bez rozdílu značky, které vyšly v druhé polovině roku 2006.

ps47

Snaha pretlačiť multi-gpu produkty kde sa to len dá, SLI konektor dnes nájdete pomaly už aj na zvukovke. Má to nepríjemné vedľajšie účinky - napríklad základné dosky do ktorých je problém dostať viac ako jednu PCI kartu, o spotrebe ani nehovoriac, je neskutočné čo dnes jedna hi-end mašinka dokáže zožrať. Snáď by nebolo zlé ubrať troška efektnosti a naopak pridať kúsok efektivity. A v poslednej dobe s tým začína blbnúť aj ATI (dual pcb single card x1950pro crossfire). No good. Tiež mi nebolo po chuti, že NV začína preberať praktiky Microsoftu - zjaví sa slušná konkurencia, tak ju kúpime a zlikvidujeme, viz. ULi.

Thellwin

Bude stačit 500W zdroj ? 600W ? Nebo si mám koupit 700W zdroj ? A hele, už jsou k dipozici i zdroje kilowattové, takový zdroj už snad stačit bude. Asi takhle musí uvažovat
nebohý zákazník, který si chce koupit nějakou high-end grafickou kartu ke své nabušené sestavě a ještě ji v horším případě zapojit do SLI případně CrossFire. Nenažranost grafických karet roste každým rokem a přestože současně s tím roste i výkon, nemyslím si, že toto je ta správná cesta. U klasických CPU to již pochopili. Jak dlouho to bude trvat grafikám? Jak se zdá, tak R600 od AMD/ATi bude bohužel dále pokračovat v tomto trendu. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning