ohlednuti-za-rokem-2006-graficke-karty-a-dalsi
PCTuning Článek

Ohlédnutí za rokem 2006 - grafické karty a další

Redakce PCT
Redakce PCT
29. 12. 2006 01:00 39 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Ohlédnutí za rokem 2006 - grafické karty a další 2. 1. Nejlepší grafická karta roku 3. 2. Nejméně povedená karta roku 4. 3. Nejlepší trend roku 5. 4. Nejhorší trend roku 6. 5. Mobilní grafika 7. 6. Procesory
8. 7. Inovace roku 9. 8. Článek / interview roku 10. 9. Web (VGA) s nejlepším trendem vývoje 11. 10. Web (VGA) s nejhorším trendem vývoje 12. 11. Nejzajímavější řešení roku 13. 12. Rok 2006 a konzole 14. 2007

Rok 2006 přinesl v segmentu grafických karet mnoho nového, ATi a nVidia se definitivně(?) stali posledními hráči na trhu klasických grafických karet a jejich konkurenční boj se vyostřil do té míry, že pro upoutání zákazníka už přestaly dostačovat běžné i nové metody. Všichni přispěvovatelé napsali své texty nezávisle na sobě a finální text byl složen.

Reklama
Reklama

Petr Štefek

Z vlastních praktických a také četných dalších ohlasů považuji za nejnepovedenější grafickou kartu GeForce 7950GX2, která byla podpořena jednak bez nadsázky lživým marketingem, kde bylo propagována jako "single" grafická karta s 1GB, což je samozřejmě zavádějící, jelikož se jedná tzv. jednoslotové SLI řešení, které má k dispozici pouze 512MB paměti (2x512MB na každém plošném spoji se nesčítá). Po osobních zkušenostech mohu říci, že se jednalo pouze o klasický trik překonat o pár procent tehdejšího krále grafických karet z dílen Ati. Problémy v některých hrách a kvalita obrazu jednoznačně favorizují řešení jiná, ať už se jedná o Radeony X1950 či novou sérii GeForce 8800. Spojení dvou grafických do jednoho slotu letos neobstálo.

Ultimátní řešení quad-sli v podání 2 GeForce 7950GX2 odešlo s velkou hanbou v oblasti praktického využití, které je v této oblasti stěžejní. Renderovací mód AFR (ve většině her) ve spojení s řídícím softwarem v podobě ForceWare představil pouze nevyrovnaný výkon a spoustu chyb v zobrazení. Osobně jsem tuto kombinaci měl možnost vyzkoušet a nedoporučuji ani opravdovým nadšencům.

Lukáš Fiala

O chladičích, které ATi používala na Radeonech X1800 a X1900 už jsem hovořil. Radeon X1950XTX tento nedostatek napravil a tak prvním kandidátem na nejnepovedenější kartu roku jsou Radeony X1950XTX dodávané s vodními chladiči, které nabízejí MSI a Sapphire. A to kvůli špatnému poměru ceny a užitné hodnoty.

Za další nominaci si pravděpodobně vysloužím spoustu nadávek a označení "fanATIk". Další nepovedenou kartou je dle mého názoru GeForce 7950GX2. Stojím si za tím, že slepit k sobě dvě grafické karty, aby byly rychlejší než jedna konkurenční, je poněkud zoufalé gesto. A potvrdil to i test serveru X-bit labs (vyšel někdy na podzim), kde se ukázalo, že při vysoké kvalitě obrazu je Radeon X1950XTX stejně rychlý nebo dokonce rychlejší.

Třetím kandidátem je Intel Graphics Media Accelerator 3000. Myslím si to proto, že na kancelářské aplikace stačí daleko slabší IGP a na hry je nový GMA beztak nepoužitelný.

crux2005

Tento rok nebola na rozdiel od predchádzajúceho vydaná žiadne vyslovene zlá karta, čo hodnotím veľmi pozitívne.

Jiří Souček

Rok 2006 byl neobvykle chudý na vyslovené neúspěchy a propadáky. To je samozřejmě dobře, protože to znamená, že zákazník za svoje peníze v každém případě dostal produkt, který více méně odpovídal ceně. Vždy ale existují produkty více a méně povedené, produkty s lepší i horší dostupností a produkty s lepším a horším poměrem cena/výkon.

V první řadě tu máme "podraz" od nVidie i ATi v podobě přeznačení starých produktů novými názvy - konkrétně použití čipu NV44 (GeForce 6200 TurboCache / 6500) na GeForce 7100GS a přejmenování Radeonu x300/x550 na x1050.

Horší dostupnost letos potkala X1950XTX CrossFire Master verzi, a také GeForce 7900GTO - především po vydání. Obě tyto karty byly poměrně žádané, leč nedostupné. Jistým zklamáním z hlediska poměru cena/výkon mohla být GeForce 7900GS, která byla záhy překonána zpožděným, leč konkurenceschopným X1950PRO.

Názvu tématu se lehce vymyká koncept Quad-SLI - nejde o kartu v pravém slova smyslu, ale hned o karty čtyři. Bohužel, toto monstrum složené ze dvou 7950GX2 nedokázalo překonat ani dvě klasické 7900GTX - především díky nekompatibilitě 4-way AFR s DirectX (upřímně řečeno, i kdyby kompatibilita byla, znamenalo by 4-way AFR grafický lag (=zpoždění mezi obrazem na monitoru a tím, co "skutečně" hrajeme) celých 67 milisekund při 60FPS, což někteří hráči FPS považují za nepřijatelné). Quad SLI bylo vydáno na přelomu května a června a s čistým svědomím mohu říct, že již na podzim po něm neštěkl ani pes; chybělo i v testech GeForce 8800GTX - nikdo si toho nevšiml, nikomu nescházelo.

ps47

Pokiaľ mám hovoriť o grafickom systéme, tak tu je Quad SLI - zlý vtip od NV ktorý skončil presne tam kde som predpokladal že skončí - na smetisku dejín. Dve 7950gx2, dvakrát toľko problémov, skoro žiadny nárast výkonu, otrasne nízka kompatibilita, obrovská spotreba, problémy s chladením,ovladáčmi. Korunu tomu nasadilo stupídne reklamné video od NV, kde sa tento šialený produkt vynáša do nebies. Nemám čo dodať, pevne verím, že toto bol len menší úlet a nie smer ktorým sa chce NV uberať. O Quad-SLI 8800 som zatiaľ nepočul ani zmienku, dúfam že to tak zostane.

Ak hovoríme o grafickej karte (a nie o grafickom systéme),jednoznačný kandidát je gf7950gx2-nepraktický kus hw ktorý NV vydala len preto aby v niektorých vybraných testoch/hrách porážal konkurenčný hi-end v podobe x1950xtx (7900GTX-ke totiž došiel dych).Je to totiž SLI karta so všetkým čo k tomu patrí-privysoká cena,nízky výkon v mnohých hrách (často nižší ako 7900GTX),vysoká spotreba (no dobre,vysokú spotrebu majú všetky hi-end karty),skutočnosť že karta má reálne len 512MB a nie 1GB ako sa často mylne tvrdí a tak ďalej.

Thellwin

Kdo mě zná, teď pravděpodobně čeká na to, jak rozcupuji nějakou grafickou kartu z dílny AMD/ATi, ale ne vše se nVidii v tomto roce povedlo tak jako G80 a karty založené na tomto čipu. Jednoznačně největším zklamáním v tomto roce pro mě byla GF 7950GX2 a s ní spojené Quad SLI. Snaha nVidie za každou cenu překonat spojení dvou X1900XTX v CrossFire vedla k vytvoření tohoto monstra, tvářícího se jako jedna karta. Výsledky v testech byly ovšem spíše zklamáním a troufnu si tvrdit, že tuto kartu má dnes doma opravdu minimum lidí. O co hlučnější byl příchod GX2ky o to tišeji se postupem času opět vytratila a spolu s ní i Quad SLI. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning