Overclocking a my: Jak se taktovalo dřív a jak se taktuje dnes
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Overclocking a my: Jak se taktovalo dřív a jak se taktuje dnes

Overclocking a my: Jak se taktovalo dřív a jak se taktuje dnes | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

8. 12. 2017 03:00 70

Seznam kapitol

1. Taktovali jsme, taktujeme a taktovat budem 2. Procesory začínají topit 3. Lov na lepší kusy 4. Raději s rozumem 5. Delid 6. I bez vodníka

Core i7-8700K je vážně super procesor! Překvapil mě. Neplánoval jsem dělat žádné velké věci, u taktování jsem se vždy řídil zásadou, že méně je někdy více, lepší je stabilnější než rychlejší systém a že kousek bezpečného přetaktování je malý dárek navíc. Zpočátku se o něm totiž šířily strašlivé zkazky a trvalo, než se z něj stala normální věc.

Reklama

V recenzi na Apex Zdeněk Obermaier uvádí, že jeho procesor měl na 5 GHz pod vzduchovým chlazením při napětí 1,2 V, což označil za maximální vzduchem uchladitelné. Tak dobré CPU nemám, ale i při 1,35 V Noctua procesor v pohodě uchladí a žádné problémy nevidím. Celkem běžná deska, lepší vzduchový chladič – a po delidu mám 5 GHz naprosto v pohodě! Nejvíc oceňuji pokles teploty: V klidu je menší, z nějakých 30 °C na 26 °C, v zátěži je to jiná písnička, tam jsme se dostali skutečně o 30 stupňů dolů. Je vidět, že přenos 120 W (po přetaktování) z miniaturního jádra na primární chladič přes originální pastu je prostě problém. Kdo chce, může si udělat delid sám, Michal za to chce u i7-8700K 1100 Kč, což mi nepřijde jako úlet vzhledem k tomu, jak se vlastnosti procesoru zlepšily. Výsledek je lepší než jsem čekal a vyjde to levněji než vodní chlazení.

Overclocking a my: Jak se taktovalo dřív a jak se taktuje dnes
i Zdroj: PCTuning.cz

Trochu mě mrzí ztráta záruky: Nechápu, proč Intel nepoužil lepší materiál alespoň u těch výkonných a tedy dražších procesorů! Ano, slyšel jsem vyprávění o tom, že z dlouhodobého hlediska je Intelem použitá pasta odolnější, ale docela mě děsí vysoká teplota v přektaktovaném jádře, která mi přijde jako větší problém. Ano, přetaktovatelnost nikdo negarantuje, ale ale přijde mi, že tedy Intel opravdu nevyvinul nejlepší možnou snahu. Čip pod plechem je opravdu maličký a vzhledem k jeho ploše není ani těch základních 95 W zrovna málo. To je výkon, která stačí žárovce na pohodlné ozáření a mírné ohřátí celé místnosti! Po přetaktování se dostaneme klidně na 120 W a je tam vidět, že to opravdu problém je.

Přetaktování dalších komponent je otázkou volby. Někdo přetaktovává všechno, co jen trochu jde, osobně paměti nepřetaktovávám, protože se pečou častěji než procesory a nárůst výkonu neodpovídá nárůstu kmitočtu. Přesněji řečeno – pamětí jsem už upekl docela dost a při jejich současné ceně se smířím s provozem na nominálu než s rizikem upečení. Přece jen na procesoru mi sedí kilový kus hliníku, zatímco paměti chladí jen plíšek a navíc nejsou aktivně ofukované.

U grafik záleží na provedení chladiče – pokud si pořizujete vlastní chlazení a nebo na sobě grafika má pořádný chladič, za trochu laborování to stojí. Na druhou stranu jsem už grafiku také upekl – a to překvapivě ne GPU samotné, ale zase paměti. Takže bych na to šel opatrně, navíc mi přijde, že přetaktováním grafiky až tak velký bonus nezískáte. Pravda ale je, že hodně záleží na provedení chlazení, někdy to je mizerie, jindy je masivní, velmi dobře dimenzované a klidně se třemi ventilátory, takže se vyplatí trochu polaborovat.

Nevím, jaké mají lidi zkušenosti s radikálními přestavbami, jako jsou systémy s chlazením CPU i GPU kapalinou. Podle mě to je už hodně pro fanoušky, osobně mám nejradši jednoduché taktování, kde jen změníte parametry, získáte výkonový bonus a všechno prostě funguje. Osobně doporučuji každému, kdo si staví systém jednak nešetřit na chlazení a taky se pokusit alespoň o pár fousů systém přetaktovat. Nic šíleného, když to začne zlobit, maličko přibrzdíte, ale pořád máte výkonový bonus zdarma. Někdy dvacet, třicet procent výkonu navíc stačí, je to takové to malé domácí taktování – hlavně, když je to systém stabilní!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama