Pomíjivý svět IT aneb o marnosti existence ajťácké
Článek Pomíjivý svět IT aneb o marnosti existence ajťácké

Pomíjivý svět IT aneb o marnosti existence ajťácké

Michal Rybka

Michal Rybka

8. 2. 2020 03:00 60

Seznam kapitol

1. Aby po nás... nic nezbylo 2. Špatná rozhodnutí 3. Práce, která byla zbytečná 4. Rychloobrátkové umění 5. IT – festival marnosti

Práce v IT je dobře placená – ale jak je to se sebenaplněním? Spousta manažerů rychle vyhoří, protože nevidí ve své práci žádný smysl, netvoří hodnoty a snaží se jen o dosahování cílů. Ale jsou na tom počítačové technologie lépe? Naplňuje ajťáky jejich práce? A jak je to s osudem věcí, které vytvoří?

Reklama
Reklama

Jaká je reálná životnost her? Pět let? S podporou zpětné kompatibility – možná deset? Patnáct? Retro komunita existuje, ale je to takové posezení u ohníčku, které nelze srovnat s popularitou i zapadajících uměleckých hvězd. Natočí za nějakou dobu někdo životopisný film „Romero“ – stejně, jako vznikl „Amadeus“?

Pro mnoho stárnoucích vývojářů se práce na hrách stane festivalem marnosti a hrůzy, zda vůbec dodělají projekt, zda ještě uvidí svoji rodinu a zda bude na výplaty. A tak to vzdají a jdou do velké IT, aby dělali lépe placenou práci s menší mírou rizika. Ale pomůžou si, skutečně si pomůžou? Přece jen vyprávět vnukům o tom, že jste udělali hru a ta byla tak drsná, že vás politici chtěli zakázat, je tak trochu gangsta cool a možná vám to získá respekt. Ale co když jim budete vyprávět, že jste se v korporátu starali o zálohování a obsluhovali jste podavač paměťových pásek? Nepřijde v tu chvíli osvícení, že jste vlastně pracovali na o něco náročnější dělnické pozici?

By NODC - http://www.nodc.noaa.gov/General/anniversary50.html (via email from NOAA webmaster), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31135460
By NODC - http://www.nodc.noaa.gov/General/anniversary50.html (via email from NOAA webmaster), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31135460

Jak potom bude vypadat vzpomínka na všechno to snažení, crunche, hrůzné chvíle, kdy jste oživovali informační systém své společnosti a doufali v jeho přežití? Možná si pak vzpomenete na Jana Amose Komenského – „Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest.“ Možná vás napadne, že ono to nebylo až tak cool a že jste chtěli udělat něco jiného, trvalejšího.

Všichni potřebujeme IT. Bez ní se nikam nedostaneme. Je ale dobré nezapomínat na to, že vlastně nejde o diametrálně jiný technologický krok, než byl například rozvoj automobilismu. Je dobré u toho být, ale nezapomínat na to, že to není všechno. Že tomu není dobré obětovat tělo i duši, protože jinak vás může jednou potkat stejné osvícení, které znají manažeři i bankéři: Že jste dali té věci všechno, ono vás to sežralo a vyplivlo vás to vyhořelé a v existenční krizi.

Je dobré mít něco jiného, jiný život kromě oboru. Říká se tomu „work-life balance“ a vážně to existuje, stejně jako opravdu existuje vyhoření. Je na to dobré myslet, nezapomínat na to!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning