Přehled nejhezčích počítačových her roku 2012
PCTuning Článek

Přehled nejhezčích počítačových her roku 2012

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

31. 12. 2012 03:00 26

Seznam kapitol

1. Rok 2012 je za námi, nač se těšit v roce dalším? 2. Alan Wake 3. Black Mesa 4. Borderlands 2 5. Dota 2 6. Euro Truck Simulator 2
7. Hitman: Absolution 8. Max Payne 3 9. Need for Speed: Most Wanted 10. Sleeping Dogs 11. World of Tanks 12. Malý bonus závěrem

K začátku nového roku neodmyslitelně patří bilancování za tím starým. Technický vývoj počítačových her sice v uplynulém roce brzdily zastaralé herní konzole, přesto se objevilo několik titulů, které grafiku posunuly zase o kousek dál. Přinášíme s krátkými komentáři přehled těch, které na nás v roce 2012 udělaly největší dojem.

Reklama
Reklama
Přehled nejhezčích počítačových her roku 2012


Hitman: Absolution

Pokud budeme za několik let přemýšlet nad hrami, které jejich technické možnosti a jejich grafiku posunuly výrazným směrem kupředu, nad tituly vydanými v roce 2012 se pravděpodobně zastavíme jen krátce. Her, které by „přepisovaly učebnice dějepisu“ jsme se totiž letos nedočkali. I tak ale vyšla řada takových, o kterých můžeme s klidným svědomím prohlásit, že vypadají opravdu skvěle a vizuální úroveň her posunuly zase o malý kousek kupředu. Právě na ně je zaměřen dnešní článek.

Hry jsou řazeny v abecedním pořadí, konkrétní žebříček jsem z nich nesestavoval. U každého titulu jsou uvedeny mé osobní dojmy ze hry a důvody, proč si myslím, že právě tato hra v seznamu nemůže chybět. To ale samozřejmě neznamená, že váš osobní žebříček nemůže být odlišný. Článek proto, prosím, berte s nadsázkou. Ještě než se ale podíváme na samotné tituly, pojďme se zamyslet, na jaké zajímavé hry se z hlediska grafiky a počítačových technologií můžeme těšit v roce 2013.

Přehled nejhezčích počítačových her roku 2012


ArmA III

Pokud bychom se v některé hře mohli dočkat téměř realistické grafiky, vkládám velké naděje do české Army III. Už druhý díl vypadal na některých scénách téměř k nerozeznání od reality. Trojka poběží na enginu Real Virtuality 4, který přímo vychází z Real Virtuality 3 (ArmA II). O konkrétních efektech, které bude grafika podporovat, sice zatím nemáme podrobnější informace, stejně jako u předchozích her ale můžeme přinejmenším čekat velkou detailnost prostředí a obrovskou dohlednost. Obavy mám jen z hardwarových nároků, které jsou u her studia Bohemia Interactive tradičně velmi vysoké.


Crysis 3 Tech Demo (zdroj: machinima)

Co čekat od Crysis 3, si popravdě nejsem úplně jistý. Technologická dema enginu vypadají famózně a Cry Engine 3 je po řade vylepšení doslova napěchovaný nejmodernějšími efekty. Na druhou stranu Crysis 2 v době vypadání nijak výjimečnou grafiku neukázal, přednost dostaly nižší nároky a konzolové verze hry. Výborného opravného balíku s širokou podporou rozhraní DirectX 11 a HD texturami jsme se dočkali až po několika měsících, přičemž lví podíl na tom jistě měl i tlak a spolupráce ze strany nVidie. Zda nás Crysis 3 usadí na zadek hned v době vydání, anebo nás opět čekají měsíce nejistých čekání na případný „opravný patch“, si nyní netroufám odhadnout.


Unreal Engine 4 Elemental Demo (zdroj: UnrealDevelopmentKit)

Po obrovském úspěchu třetí generace Unreal Enginu mám od té čtvrté velká očekávání. Z prvního technologického dema nelze mnoho vyčíst, vývojáři z Epic Games ale mají zkušeností na rozdávání a doufejme, že i tenkrát odvedou mistrovskou práci. Je velmi pravděpodobné, že podobně jako u předchozích generací enginu se i na Unreal Enginu 4 budou vyvíjet stovky her. Prozatím byla ohlášena jen jedna — sandboxový Fortnite přímo od Epic Games. Datum uvedení je zatím jen velmi obecné (2013), je tak pravděpodobné, že se hry dočkáme až v druhé polovině roku.

Přehled nejhezčích počítačových her roku 2012


SimCity

V krátkosti se zmíním také o některých dalších hrách, které by fandové počítačové grafiky v roce 2013 neměli minout. Dočkáme se znovuzrození série SimCity postavené na úplné novém enginu, datum vydání je v současnosti stanoveno už na březen. Ve šlépějích závodních her od Codemasters půjde Grid 2, který poběží na novém enginu EGO 3.0. Velmi nadějně vypadá pokračování Metro: Last Light (březen) a pokud Rockstar Games dodrží svou půlroční prodlevu, ke konci roku bychom se mohli dočkat i PC verze Grand Theft Auto V. Zde je ale nutné říct, že ta zatím ani nebyla oficiálně potvrzena. Zbylé zajímavé tituly uvádím už jen stručným výčtem: Tomb Raider, Company of Heroes 2, XCOM, Aliens: Colonial Marines a Command & Conquer.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning