Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E
Článek Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Michal Šimonek

Michal Šimonek

1. 9. 2016 03:00 15

Seznam kapitol

1. Intel Core i7-6950X a deska R5E10 2. Popis důležitých nastavení v BIOSu 3. Další nastavení BIOSu 4. Přetaktování pomocí automatiky 5. Testovací systém a metodika
6. Utilitka Asus Thermal Control a ruční taktování 7. Výsledky ze stabilního přetaktování 1. 8. Výsledky ze stabilního přetaktování 2. 9. Extrémní taktování s LN2 10. Závěrečné slovo

Tradičně se vracím po nějaké době k přetaktování procesorů a pokusím se vám v rychlosti nadhodit pár tipů jak na taktování i7-6950X. Vybral jsem si k tomu i nejšílenější základní desku na trhu. Rampage V Edition 10. A samozřejmě vyzkoušel krátce co zvládne procesor pod tekutým dusíkem.

Reklama
Reklama
Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Dnes jsme vám ukázali, jak ladit a taktovat procesory Broadwell-E. Konkrétně jsme si ukázali nejvyšší model architektury Core i7-6950X. Nechyběla jak kapitola pro začátečníky, tak pro ty pokročilejší z vás. Pro prvně jmenovanou skupinku jsme předvedli automatického průvodce taktováním. Pokročilé fanoušky jsme zasvětili do samotného BIOS nastavení skoro dopodrobna. Na důležité věci jsem se osobně snažil čtenáře upozornit – často i zvýrazněnou poznámkou. A za Pctuning můžu jen doufat, že to některým současným a nebo budoucím majitelům BW-E pomůže. Procesor se ukázal v mém případě jako kus průměrný či lehce nadprůměrný. 4200 MHz přetaktování je přesto docela slušné. Pravděpodobně nižší modely BW-E dostanete i o dalších 100 MHz nahoru.

Možná vás taky zaujala část kapitoly se zajímavým softwarem Asus Thermal Control, který je velice využitelný právě pro mnohojádrová monstra postavených na X99 (zda utilitka pracuje i na BW-E, to zatím netuším). Nastínili jsme i různé volby nastavení napětí a několik nových položek, se kterými jste se možná dosud nesetkali (jako například AVX offset turbo ratio).

Nakonec finální stabilní přetaktování jsme změřili v několika testech, zaměřených na výkon procesoru a jeho paměťového řadiče. Komu to bylo málo, mohl se podívat do následující kapitoly s tekutým dusíkem, i tam najdete pár výsledků na 5 GHz. U taktování s LN2 se připravte, že dusík doslova mizí z LN2 chladiče (komín), na velké laborování s 30l dusíku to nebylo.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

bonusový výsledek y-cruncher na 500M. Neuvěřitelné...23.5s

Tabulka napětí pro BW-E procesory

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Pro samotný závěr pro vás mám ještě přehlednou tabulku co do maximálních napětí Vcore pro procesory BW-E. Tabulka je orientační, vše bude skutečně záviset i na vašem chlazení. S počtem pracovních vláken jde ruku v ruce i zahřívání, proto například 6800K snese vyšší rozptyl napětí než třeba 6950X. I přesto, všem co čtou obvykle jen první a poslední kapitolu, doporučuji prohlédnout kapitolky o nastavení BIOS. Pokud totiž myslíte přetaktování vážně, budete tyto vědomosti potřebovat.

Za zapůjčení základní základní desky a poskytnutí grafické karty pro testování potom děkuji společnosti Asus

Za půjčení procesoru Intel Core i7-6950X vřele děkuji zastoupení Intel

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning