Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E
Hardware Článek Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Michal Šimonek

Michal Šimonek

1. 9. 2016 03:00 15

Seznam kapitol

1. Intel Core i7-6950X a deska R5E10 2. Popis důležitých nastavení v BIOSu 3. Další nastavení BIOSu 4. Přetaktování pomocí automatiky 5. Testovací systém a metodika
6. Utilitka Asus Thermal Control a ruční taktování 7. Výsledky ze stabilního přetaktování 1. 8. Výsledky ze stabilního přetaktování 2. 9. Extrémní taktování s LN2 10. Závěrečné slovo

Tradičně se vracím po nějaké době k přetaktování procesorů a pokusím se vám v rychlosti nadhodit pár tipů jak na taktování i7-6950X. Vybral jsem si k tomu i nejšílenější základní desku na trhu. Rampage V Edition 10. A samozřejmě vyzkoušel krátce co zvládne procesor pod tekutým dusíkem.

Reklama
Reklama

Dnes nás bude tedy zajímat samotné přetaktování, znovu něco jako drobný návod pro taktování platformy, jak z čipu vyždímat to nejlepší. Uvidíte také velmi šikovnou utilitku hodící se pro přetaktování a také se dozvíte několik nových položek BIOSu. Ještě než se vrhneme na principy taktování, představíme si stručně procesor Broadwell-E.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Letos se Intel vyšvihl, možná i docela nečekaně, s desetijádrem Intel Core i7-6950X. Nicméně ten také něco stojí, dvacet vláken v extremní edici holt zadarmo nedostanete. A tak mnozí možná sáhnou po o něco nižším modelu Intel Core i7-6900K anebo cenově výhodných i7-6850K a i7-6800K. Stále mají výkonu na rozdávání, jsou to totiž šestijádra s aktivním hyperthreadingem (tedy 12 logických jader).

Samotná platforma X99 je tu od podzimu 2014, oproti X79 přinesla pár dobrých změn. Ale také kompromis v podobě PCIe linek v procesoru. Levnější verze holt mají „jen“ 28 linek oproti 40 u 6950X/6900K/6850K. To je z mého pohledu drobnost. Broadwell-E samotný vychází z Haswellu-E, přínáší však nižší výrobní proces – 14nm. Samotné řízení napětí přes integrovaný kontrolér zůstává. Mírně narostl i výkon „takt na takt“ vůči Haswell-E, ale bohužel také klesl potenciál k přetaktování. Přesto všechno nejvyšší model i7-6950X anebo prémiový 6900K může leckteré z vás oslovit. Výkon pro práci je doslova brutální.

Broadwell-E, i7-6950X

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Procesor Intel prodává v pohledné krabičce se zlatavým nápisem Extreme edice procesoru. Dvacet vláken je brutalita, i když jsou relativně nízko taktovaná. Intel se na to nachystal aplikací Intel Turbo Boost Max, kdy procesor může i na všech jádrech a nebo jen pro vybrané aplikace pracovat až na 3,5 GHz. Nativní řadič umí 2400MHz paměti v zapojení quadchannel. Dá se zprovoznit až 128 GB kapacity. Ohromná cache L3 má 25 MB.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Zde je jen pro přehled soupis modelů a frekvencí procesorů Broadwell-E. Nejlevnější i7-6800K má slušnou cenovku a 28 PCIe linek bude drtivé většině lidí bohatě stačit. Všimněte si v tabulce značení frekvencí "up to", a kolonky Turbo Boost Max 3.0. Ta souvisí s oním softwarem od Intelu, na ten se v krátkosti podíváme v jiné kapitolce.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Co je dobrý přínos, to je možnost vypínat jednotlivá jádra procesoru. Hodí se to hlavně pro extrémní overclocking, kdy na některé testy nepotřebujete všechna jádra (některé verze 3D Marků, Superpi, PiFast a mnohé další). Osobně vítám pro běžný provoz funkci AVX Ratio Offset, hodí se to pro operace, kde CPU využívá instrukční sadu AVX/AVX 2.0 a procesor nejen teplotně extrémně vytěžuje. Většina aplikací AVX neumí, takže můžete mít CPU nataktovaný například na 4.2 GHz a AVX turbo násobič nastavit na 3800 MHz. CPU tak bude stále stabilní.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Shrnující informace o procesoru, který těží hlavně z dalších čtyřech vláken navíc a tím hravě překonává cokoliv je aktuálně v desktopu. Alespoň co do optimalizovaných úloh :-)

Rampage V Edition 10

Do rukou se mi dostala tato deska, a tak mě zajímalo, jak si povede oproti mojí osvědčené starší Rampage V Extreme, ze které i vychází. Na základní desce jsou nějaké drobné visuální úpravy a údajně si tato verze lépe poradí s taktováním pamětí DDR4. Jako výroční produkt pak má i bohatší balení, které obsahuje povedený přední audio panel s vlastní zvukovou částí. Podrobněji se o základní desce rozepsal Zdeněk Obermaier v recenzi.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Rok světel je tu, zaregistroval jsem to už loni na Computexu a doba, kdy katody osvětlovaly skříně se vrátila v modernějším provedení s LED páskami a RGB podsvícením i u samotných komponent. Mě zajímá hlavně okolí patice procesoru a vše co je kolem osazené....Overclocking.

Přetaktování monstra Intel Core i7-6950X Broadwell-E

Krátké představení máme za sebou a půjdeme do BIOSu, prvně si BIOS popíšeme a poté si ukážeme v další kapitole, co dokáže s procesorem automatika a jaké další možnosti ladění máme. Poté nás čeká maximální stabilní přetaktování ručně a nakonec zkušenosti s tekutým dusíkem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning