Přichází generace robohraček: Sphero 2.0 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Přichází generace robohraček: Sphero 2.0 v testu

Přichází generace robohraček: Sphero 2.0 v testu | Kapitola 3

Filip Eckstein

Filip Eckstein

24. 5. 2016 03:00 2

Seznam kapitol

1. Kdo si hraje, nezlobí 2. Rozbalujeme 3. Co se skrývá uvnitř? 4. Sphero 2.0 – inteligentní koule
5. Sphero 2.0: tancuj, skákej, vyváděj a odemykej 6. Herní doplňky a programování 7. Hodnocení a závěr

Trh s hračkami za posledních několik let prošel mírnou evolucí. Z letadýlek na šňůrce se staly drony a páčkové dálkové ovladače nahradily smartphony. V poslední době se s robohračkami prostě roztrhl pytel. A co je nejlepší, nemusí si nimi hrát jenom děti. Podíváme se postupně na Sphero 2.0, Ollie a BB-8. Dnes začneme se Sphero 2.0.

Reklama

Nebyl by to PCTuning, kdybychom se v tom trošku nepovrtali. V této kapitole si přiblížíme princip, na nichž tito řekněme sféričtí roboti vlastně fungují (řeč bude jen o BB-8 a Sphero 2.0, Ollie rozebírat nebudeme).

Ty z vás, kteří čekají destrukční experiment za účelem vykuchání robotích vnitřností, ale bohužel zklamu. Takhle daleko jsme v redakci u zapůjčených hraček nezašli. Na internetu je nicméně k dispozici bezpočet videí, která svoji robotí brutalitu nikterak neskrývají.

Osobně doporučuji následující video, kde se o to pokusili – a vzhledem k tloušťce a tuhosti skořápky hned několikrát:

Ale zpět k technické realizaci. Princip, na kterém tyto novodobé hříčky techniky pracují, je vlastně docela jednoduchý. Podívejme se na například na droida Sphero BB-8. Veškerá elektronika a motory jsou umístěny jen v jedné polovině koule, do poloviny druhé zasahuje pouze rameno s magnetem, které přidržuje a zároveň pohybuje hlavou robota. Tímto rozložením útrob konstruktéři dosáhli nehomogenního hmotnostního rozložení uvnitř hračky a tím i posunu těžiště blíž k podložce. Takže váš BB-8 je vždy orientován tak, aby si neutrhl hlavu o podlahu. Rotace robota (resp. jeho pohyb) je pak zajištěna několika kolečky, která se skořápkou pohybují zevnitř. Útroby robota tedy již z principu nesmí být napevno ukotveny k plastové skořápce. Patrné je to i z výše uvedeného videa, kde po rozříznutí vnitřek bez větších obtíží vyklopili.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=bdsZvzz7olM
i Zdroj: PCTuning.cz
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=bdsZvzz7olM

Budíček!

Robot na sobě nemá žádná tlačítka ani nabíjecí konektor. Nabíjení u obou koulí zajišťuje indukční nabíjecí dok. Ale jak toho robota vlastně zapneme? Inu, bez návodu jsem na to nepřišel. Sphero 2.0 se probouzí dvojitým poklepáním na vnější slupku. Váš klepot koule zachytí díky změně zrychlení v jedné ose pomocí vestavěného akcelerometru (ten mimo jiné používá k balancování). Ano, znamená to, že je robot de facto stále zapnutý, i když leží třeba jen ve skříni. Naštěstí většina dnešních mikroprocesorů umožňuje chod v módu se sníženou spotřebou, takže by se zařízení nemělo tak rychle vybít. U droida BB-8 se systém probouzení liší. Bavit se s vámi začne až po vložení do nabíjecího doku.

Mozek robota je tvořen 32b mikroprocesorem STM32F373CC (72 MHz) s jádrem Cortex-M4. Energii zajišťují dvě 3.7V 350mAh Li-ion baterie.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=bdsZvzz7olM
i Zdroj: PCTuning.cz
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=bdsZvzz7olM

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama