Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce
Článek Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce

Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 8. 2016 07:00 39

Seznam kapitol

1. Po proudu s ostatními... 2. Větvení 3. Od sčítání k programování 4. Specializace
5. Soumrak kalkulaček 6. Až zbytečné počítače 7. Výkon jako služba?

Koevoluce neboli souběžná evoluce více hráčů je v přírodě běžným jevem. V podstatě jde o to, že se jeden hráč přizpůsobuje druhému a ten druhý prvnímu, aby přežili. Koevoluce ale nemusí být jenom pozitivní: Pokud se jeden hráč vydá slepou uličkou, následují jej do záhuby všichni.

Reklama
Reklama

Přejímka masivní sbírky kalkulaček pro Alza Muzeum pro mě byla zajímavá nejen tím, že jsem objevil řadu exotických strojů, o jejichž existenci jsem neměl ani tušení. Tak předně, rozbilo mi to představu, že jedinou specializovanou programátorskou kalkulačkou světa byl Hewlett Packard HP-16C Computer Scientist (1982).

By en:User:Hpgene - http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Hp16c.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1236825
By en:User:Hpgene - http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Hp16c.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1236825

Narazil jsem na jinou a dokonce starší specializovanou programátorskou kalkulačku Texas Instruments TI Programmer (1977).

Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce


Von Phrontis -

Eigenes Werk

, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9483950

To ale nebylo jediné překvapení. Velká a systematizovaná sbírka demonstruje pozvolné proměny designu mezi 60., 70., 80. a 90. lety. Design je tak výrazně odlišný, že se dá celkem bezpečně určit, do kterého období stroj patřil. A nebavíme se tu o věcech jako je změna technologií, kdy byly svítící LED elementy nahrazeny úspornějšími LCD elementy, což se podepsalo na celkovém designu, velikosti a výdrži kalkulaček. To se rozumí samo sebou.

Ve skutečnosti je vidět, že v jednotlivých obdobích převládaly jakési ideologie, koncepty, jak mají jednotlivé stroje vypadat a fungovat. U jednotlivých výrobců pak vidíme nejen designové, ale i filozofické změny, kterými procházeli, jak hledali svoje místo na slunci a specializovali se.

Tak například u Hewlett Packard vidíme specializaci na výborně programovatelné vědecké kalkulačky s obrácenou polskou notací (RPN, Reverse Polish Notation), kdy se místo „3“ „+“ „3“ „=“ vkládá sekvence „3“ „3“ „+“, případně „3“ „ENTER“ „+“.  Výhodou RPN je podstatně úspornější zápis a protože jde de facto o zásobníkovou matematiku, tak také mimořádně jednoduchá práce s různými druhy objektů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning