Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce
Článek Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce

Proč PC trh upadá? Možná za to může koevoluce

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 8. 2016 07:00 39

Seznam kapitol

1. Po proudu s ostatními... 2. Větvení 3. Od sčítání k programování 4. Specializace
5. Soumrak kalkulaček 6. Až zbytečné počítače 7. Výkon jako služba?

Koevoluce neboli souběžná evoluce více hráčů je v přírodě běžným jevem. V podstatě jde o to, že se jeden hráč přizpůsobuje druhému a ten druhý prvnímu, aby přežili. Koevoluce ale nemusí být jenom pozitivní: Pokud se jeden hráč vydá slepou uličkou, následují jej do záhuby všichni.

Reklama
Reklama

V kalkulačkové evoluci je vidět několik stěžejních etap:

Minipočítačová / stolní na počátku 60. let, kdy jsou kalkulačky velké, těžké, komplikované a energeticky náročné. To víte, z tužkovky digitron (elektronku, schopnou zobrazovat číslice) nerozsvítíte – a pokud ano, moc dlouho to nepojede. V první fázi byly elektronické kalkulačky komplikované, těžké a zabývali se jimi hlavně výrobci počítačové a laboratorní techniky.

Stolní stroje s integrovanými obvody z poloviny 60. let – IC (Integrated Circuit) byl obrovským pokrokem, který dovolil uvažovat o jednodušších a levných kalkulačkách pro běžné použití, ale také o kalkulačkách komplikovaných. V téhle fázi nastupují startupy, které bojují o svoje místo na Slunci, objevuje se první programovatelná kalkulačka Olivetti Programma 101 (1965).

První kapesní kalkulačky, které se objevují na počátku 70. let, jako je Sharp EL-8 (1971), jsou už přenosné, bateriové a otevírají obrovský prostor pro každého, kdo se je pokusí vyvíjet a vylepšovat. Řada z firem, které vstupují do kalkulačkové bitvy brzy, se stane významnými hráči, ale musí bojovat se záplavou produktů firem, které nabízí klasické kalkulačky schopné provádět „svatou čtveřici operací + - * /“. To záhy dokážou nejen levní, ale i socialističtí výrobci. (Nutno podotknout, že některá technická prvenství si odnesl blok RVHP, jako byla první kalkulačka s funkcí odmocňování – stolní bulharská ELKA 22 (1965).)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning