Projekt Sněhurka: Jak vznikaly tajné zbraně Apple
Článek Projekt Sněhurka: Jak vznikaly tajné zbraně Apple

Projekt Sněhurka: Jak vznikaly tajné zbraně Apple

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 6. 2014 12:00 20

Seznam kapitol

1. Poklady, které (ne)spatřily světlo světa 2. Předprodukční Commodore 65 3. I Microsoft má své poklady 4. Kterak Apple začínal s opravdovým designem 5. Apple hackerský, otevřený, estetický... 6. Sněhurka, sedm trpaslíků a jablko
7. Počítače budoucnosti (z roku 1982!) 8. Jak by vypadal „iPhone“ v roce 1984 9. Kterak jsme mohli mít modulární Macy 10. Jenže korporátní šéf je horší než ekonomická krize 11. Kdo se směje iPhone...

Každá společnost má tajnou Aladinovu jeskyni plnou pokladů. Obsahuje návrhy a prototypy, které byly připravené v utajení – a často také v utajení zanikly. Jen vzácně se archivy otevřou a my můžeme vidět „minulost, která mohla být, ale nebyla“. Co chystal Commodore, Microsoft a jak mohly vypadat hračky Apple podle plánů z 80. let?

Reklama
Reklama

Po uvedení iPhone se mu řada technologických leaderů smála. Dnes najdeme jen málo telefonů, které se nesnaží okopírovat základní principy, které jsou do hloubky rozvinuté už ve studiích a úvahách z 80. let.

Esslinger to shrnuje jednoduše: Občas za ním přijde klient, který po něm chce „návrh telefonu, který bude lepší než iPhone“. To je ale podle Esslingera zcela špatný přístup: Na začátku jsou potřeby uživatele, pak čistý minimalistický design, který tyto potřeby realizuje a potom další zjednodušování při zachování estetických hodnot. Pokud myslíte na konkurenci, ale ne na své zákazníky, těžko překonáte konkurenta, který na vás kašle, ale zajímá se jenom o ně!

Po přečtení knihy mi dává prezentace iPhonu podstatně větší smysl. Je brilantní, částečně proto, že rekapituluje filozofii, se kterou bylo tohle „vrcholné zařízení digitální konvergence“ navrhováno a vyvíjeno. Fakt, že přitom vytvořili více než 200 patentů, svědčí o tom, že to vážně nebyla rychlokvaška. A proto si Jobs tu prezentaci tak dokonale vychutnal. On VĚDĚL, co to představuje. Konkurenti, kteří se mu smáli, neměli ani šajna o tom, co to vlastně předvedl.

Nemusíte mít rádi Steva Jobse, ale každý s byť jen minimálním zájmem o prezentační umění by se měl podívat na způsob, kterým přednáší (a ten je jednoduše brilantní). Dokonalou ukázkou je právě uvedení původního iPhone na Macworld San Francisco 2007. Dávejte si pozor nejen na dynamiku prezentace, která připomíná divadelní představení s přesně načasovanými vtipy a pointami, ale také na reakce publika – kdy přicházejí a na co lidé reagují.

Prezentace nejen ukazuje, o kolik byl Jobs lepší, než ostatní řečníci, ale také jeho filozofii. Pro Jobse jsou technické aspekty nezajímavé, v prezentaci se prakticky nevyskytují. Drtivá většina techniků vysype z rukávu seznam megabytů a megahertzů, ale Jobs se ve své prezentaci zaměřuje na snadnou použitelnost a scénáře využití. A také proto při prezentaci věnuje tolik času předvádění hudby, komunikace a médií.

Pokud vás průmyslový design a historie (nejen nutně historie Apple) zajímá, rozhodně si knížku objednejte. Je výborná, neotřelá a opravdu hodně vysvětluje filozofii, na které vznikaly úspěšné výrobky Apple. Je možné, že právě tahle kniha obsahuje klíč k pochopení „pátého Apple“ – toho současného. Záleží na tom, jestli jsou stále spojení s kulturou a filozofií a jsou ochotní k radikálním konceptům, které naprosto předbíhají dobu. K podobným nápadům, jako byly ty, které vznikly v rámci „Sněhurky“.

Literatura:

Hartmut Esslinger: Keep it Simple: The Early Design Years of Apple, Arnoldsche Art Publishers, 2013, 285 stran
Cena 29,80 Euro, zaslání do ČR 7 Euro

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning