PCTuning Článek

Quo vadis, PC: počítače budoucnosti – malé, nebo velké?

Michal Rybka
Michal Rybka
12. 8. 2016 01:00 56 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Budoucnost je ultrabook?! 2. Modulární PC 3. Žhavé krabičky 4. Velké PC v malé skříni?
5. Dva v jednom, a ani jedno pořádně 6. Malé a ještě menší 7. Jak bude vypadat PC?

Dnes se podíváme na budoucnost PC. A ne, nebudeme se ptát, zda PC přežije anebo ne, ale na podobu, v jaké přežije. I když se dnes zdá, že velikost směřuje stále k menším počítačům, ve skutečnosti jsme se v historii už několikrát vrátili od menších forem ke větším. A osobně si myslím, že by tenhle krok nemusel být špatný!

Reklama
Reklama

Dnes se ale desktopy nenosí a PR oddělení velkých firem je odpískaly ve víře, že je nahradí něco malého. Nové form factory, jako je 2-in-1, mi osobně přijdou totálně bizarní. Není to ani tablet, není to ani laptop. Kvůli nutnosti umístit baterii do displeje je to „hodně těžké na zadek“ a klávesnicová část se využívá jen omezeně. Viděl jsem koncepty zadokování tabletu do větší báze, měli jsme tu i 3-in-1, kde se do tabletové části dokoval telefon. To je koncept, který je dnes už efektivně mrtvý – nedával smysl nikdy. Když už s sebou taháte tabletový skelet, proč si nevzít celý tablet? Podobnou logiku lze aplikovat i na 2-in-1: Nedovedu si představit, že bych něco takového používal jinak než jako laptop, jenom je to takové krapet divné.

Podobně nešťastný form factor je all-in-one s dotykovou obrazovkou. Osobně se mi líbil, je zábavný, řada funkcí se dotykem ovládá velice rychle, ale realisticky si nedovedu představit, že bych takovou funkci vyžadoval. Displej se umatlá rychle, snímání není až tak přesné – je to docela milá věc, pokud by byla k all-in-one zadarmo, ale ono to zadarmo není. Rozhodně to není věc, která by sama o sobě lákala.

Čistý all-in-one je trochu jiné zvíře. Je to v podstatě těžko rozšiřitelný kancelářský počítač natvrdo nabalený na zadku monitoru, což je super z hlediska úspory místa na stole, jenomže ono to má taky svoje mínusy. Tak předně zjistíte, že se to rozšiřuje strašně špatně, protože opět jde v podstatě o laptop. Ve chvíli, kdy selže displej anebo počítač, jede to na opravu celé. Displej nelze vyměnit, takže když se vám znelíbí rozlišení anebo pozorovací úhly, máte smůlu. Vcelku jde ale o koncept velmi praktický, deska může využít pro chlazení komínový efekt a výsledek bude nejen kompaktní, ale i úsporný. Není to špatné, ale kombinuje to nevýhody laptopu a desktopu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning