Quo vadis, PC: počítače budoucnosti – malé, nebo velké?
PCTuning Článek

Quo vadis, PC: počítače budoucnosti – malé, nebo velké?

Michal Rybka

Michal Rybka

12. 8. 2016 03:00 56

Seznam kapitol

1. Budoucnost je ultrabook?! 2. Modulární PC 3. Žhavé krabičky 4. Velké PC v malé skříni?
5. Dva v jednom, a ani jedno pořádně 6. Malé a ještě menší 7. Jak bude vypadat PC?

Dnes se podíváme na budoucnost PC. A ne, nebudeme se ptát, zda PC přežije anebo ne, ale na podobu, v jaké přežije. I když se dnes zdá, že velikost směřuje stále k menším počítačům, ve skutečnosti jsme se v historii už několikrát vrátili od menších forem ke větším. A osobně si myslím, že by tenhle krok nemusel být špatný!

Reklama
Reklama

Praktičtější mi přijdou ultrakompaktní PC, jako je Intel NUC. Montáží na monitor získáte vlastně all-in-one, dá se do toho vlézt, největší problém je tam v podstatě hlavně vysoká hlučnost v zátěži, protože do malé piksly se velký chladič nevejde a u malého musíte celkem dosti kroutit vrtulkou, abyste to uchladili, což končí šíleným jekotem. To se ale časem spraví úspornější generací procesorů. Jako kancelářský stroj je to super, ale herní stroj to není a být nemůže – už jen proto, že takový počítač je menší, než dnešní výkonná grafická karta!

Pak tu máme vysoce experimentální stroje, jako je HP Sprout. Klávesnici nahrazuje projektor a snímací kamery, což z něj dělá vysoce zábavný a velmi kreativní počítač. Je to vskutku futuristický bezklávesnicový koncept, který ale asi hodně předběhl svoji dobu.

Osobně ho mám rád, přijde mi velice zábavný, ale mám problém tam najít pragmatickou hodnotu. Je možné, že kdyby se místo projektoru používal druhý displej s velmi přesným snímáním pera, mohl by to být super počítač pro grafiky. Ovládání prsty, možnost snímání objektů z plochy apod. je super, ale je na to asi ještě příliš brzy.

Nakonec tu máme úplné exoty, jako je Intel Compute Stick, který by vlastně měl sloužit jako takový inteligentní modul pro hloupé televize.

Osobně si myslím, že to je docela zajímavá myšlenka – kdyby bylo možné do všech televizí a monitorů snadno zadokovat takový výpočetní modul, který by se z monitoru napájel, mohl by se napojit přes jediný konektor na jeho hub apod., bylo by to docela zajímavé. Jinak to je ale spíš improvizace, nabízející minimální výpočetní výkon a tedy omezené použití.

Quo vadis, PC: počítače budoucnosti – malé, nebo velké?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning