radeon-hd4870-x2-ofenziva-rudych-pokracuje
PCTuning Článek

Radeon HD4870 X2 - ofenzíva rudých pokračuje

Z. Obermaier
Z. Obermaier
17. 8. 2008 23:00 123 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod: Která strategie je lepší? 2. Radeon HD4870 X2 3. Asus Radeon HD4870 X2 v obrazech 4. Metodika testu a hry 5. Testovací sestava 6. Micro-stuttering 7. Age Of Conan 8. Assassins Creed 9. Bioshock 10. Call Of Duty 4 11. Company Of Heroes: Opposing Fronts 12. Crysis 13. Enemy Territory: Quake Wars
14. GRID RaceDriver 15. Half Life 2: Episode Two 16. Lost Planet: Extreme Conditions 17. Mass Effect 18. Microsoft Fligts Simulator X 19. TES IV: Oblivion 20. S.T.A.L.K.E.R.: Shadow Of Chernobyl 21. Unreal Tournament 3 22. World In Conflict 23. Shrnutí výkonu - Aktualizováno! 24. Teploty a spotřeba 25. Závěr a hodnocení

POZOR Aktualizováno! Velmi bych se divil, kdybyste dosud neslyšeli o novém ATi Radeonu HD4870 X2. V den uvedení bylo možné shlédnout spoustu testů na zahraničních stránkách, a mnoho z vás má o výkonu této karty již jasnou představu - o tom, že jde o nejvýkonnější současnou grafickou kartu, není nutné pochybovat. Je ovšem toto vítězství tak jednoznačné? Hodí se koncepce dvou jader pro každou hru? Všemi aspekty - pro i proti - se budeme zabývat právě dnes...

Reklama
Reklama

V této kapitole si detailně prohlédneme grafickou kartu. Už na první pohled se jedná o velmi robustní výrobek s extrémně složitým PCB. Karta je sama o sobě velmi těžká, na čemž má podíl mohutný chladič.

Balení a příslušenství

Jako první dovezl na náš trh tradičně karty Asus. Pokud se dnes mohu na nějakého výrobce spolehnout, že dodá produkt k testování skutečně včas a promptně - bude to právě Asus. Většina dalších distributorů mívají většinu novinek později, srovnatelný s Asus už je pouze Gigabyte. S touto "dvojkou" se ale nikdo jiný nemůže rovnat.

Krabice je stejně malá, jako dnes tento výrobce používá pro všechny grafické karty. Kromě barvy a názvu modelu, se balení od jiných grafik ničím neliší. Uvnitř je další dvojice černých krabiček, s kartou a příslušenstvím.

Příslušenství je také tradiční. Vše odpovídá danému výrobku, a scházet nebude tedy nic. Tentokrát dokonce nechyběla ani napájecí redukce a HDMI. V minule testované kartě tyto součásti zcela chyběly. Pozor na cenu této konkrétní karty, ta je vysokých 12 000Kč s DPH. Na trhu se dají sehnat levnější verze, od jiných výrobců. Uvnitř krabice tedy najdeme:

  • Manuál - jak začít
  • CD s drivery a utilitami
  • Redukce DVI na VGA
  • Redukce DVI - HDMI
  • CrossFire můstek
  • Redukce RGB na S-Video
  • Napájecí redukce
  • Kartu
  • Koženkové pouzdro na CD
  • Cena karty - 12 000Kč s DPH

Detaily karty

Karta je doslova "macek". Kliknutím na obrázky je zvětšíte, což doporučuji. Pokud ale tohle "monstrum" nebudete držet v ruce, nebudete mít konkrétní představu. Toto je bezesporu jedna z nerozměrnějších grafických karet na trhu (hned po GeForce 9800 GX2). Při montáži do méně rozměrných skříní budete mít problém. Šířka chladiče po celé délce karty je velmi omezující faktor. Také připojení napájení kolmo na kartu se mi nezdá moc dobré. Pokud máte pevné kabely od zdroje, budete je muset násilím ohnout.

Chlazení

Na obrázcích se podívejte na chlazení karty. Horní obrázek ukazuje demontované chlazení. To se skládá z horního plechu - ten chladí paměti. Horní plech vidíte v "akci" na dolním obrázku. Samotný chladič se skládá z plastového šasi, v něm jsou pak dva měděné bloky ofukované ventilátorem.

Jak vypadá chlazení karty, nám ilustruje obrázek přímo do výrobce MSI. Chladič je v klidovém stavu celkem tichý, ovšem s produkty GeForce se nedá vůbec srovnat. Hluk, který chlazení vydává není nikterak nepříjemný. O kartě ale prostě budete vědět i v klidu (možná bych měl říct hlavně v klidu), když hrajete hru tak hluk tolik nevnímáte. Celkově hodnotím hlučnost v klidu - jako celkem nízkou a akceptovatelnou. V zátěži se ventilátor roztočí více, ale hlučnost nijak radikálně nezvýší. Pouze v dlouhodobé zátěži mi přijde velmi hlučný, srovnatelně však s GeForce 9800 GX2. V zátěži tedy hodnotím - hlučný, ale dá se to snést. Proti dvěma Radeonům HD4870 v CrossFire je to tichá karta, a to po týdnu testů onoho komba velmi oceňuji.

Pod chladičem

Podívejme se nyní na obě duální karty, bez chladiče. V mnoha směrech jsou si velmi podobné. Celkový návrh PCB je téměř stejný, rozdíly jsou v detailech. Dolní Radeon HD4870 X2 má mnohem více dimenzované napájení (všimněte si počtu mosfetů obou karet). Jak už jsem řekl, pokud by bylo PCB obou karet červené - poznali bychom je pouze díky jinému PCIe přepínači.

Plošný spoj je extrémně složitý a určitě i velmi náročný na výrobu. S masivním rozšířením a prodejem těchto karet ani výrobce nepočítá, a tak se otázka výtěžnosti jistě na přetřes nedostane.

Samotná jádra jsou stejná, jako na obou jednočipových kartách Radeon. Jsou vybavena kovovým rámečkem, což umožní snadnější a bezpečnější manipulaci s chlazením třetích stran. Pro tuto kartu již několik výrobců předvedlo vodní chlazení.

Nejpodstatnější částí karty jsou GPU a paměti, hned na třetím místě je ale PLX PCIe přepínač. Jedná se o jednoduchý programovatelný přepínač se třemi porty, z nichž každý disponuje x16 linkami standardu PCIe 2.0. Jde o obdobu nForce 200 čipu, který známe od konkurence - princip  a funkce obou čipů je stejný. Pokud se chcete dozvědět více zde je datasheet.

Portfolio výrobců GDDR5 pamětí pro AMD/ATi, rozšířila společnost Hynix. Na prvních modelech Radeonů HD4870 byly paměti od firmy Qimonda. Tyto moduly H5GQ1H24MJR-TOC mají specifikaci: 4GHz (1000MHz) při napětí 1,5V. Tudíž je zde malá rezerva pro přetaktování. Na stránkách výrobce jsem detailní datasheet nenašel.

 

Poslední obrázek karty ukazuje napájecí část. Zde vidíme dva napájecí konektory. Původní duální karta fungovala také se dvěma 6-pinovými napájecími konektory, tato potřebuje jak 6-pin tak 8-pin bez výjimek.

Specifikace

Specifikace dnes testované karty je víceméně jasná. V podstatě jde o Radeon HD4870 vynásobený dvěma. Nová duální karta má ale čtyřikrát vyšší kapacitu paměti (2GB vs 512MB). V tabulce si můžete vzájemně porovnat se všemi nejrozšířenějšími kartami na trhu. Nový Radeon HD4870 X2 je zvýrazněn červeně. Zeleně je zvýrazněna grafická karta GeForce GTX 280 v přetaktované edici TOP. Tato karta se také dnes zúčastní testu. O ní ale až za chvilku.

Na Radeon HD4870 X2 se také podívejme v obligátním GPUz, a ovladačích grafické karty. Frekvence v prostředí systému klesá z 750/900MHz na 500/500MHz. Teplota v klidu se šplhá až k 70-ti stupňům, ale více ne. Proti starým ovladačům (bez PowerPlay 2.0) byly teploty o 10-15 stupňů vyšší.

Srovnání Radeonu HD4870 X2 a GeForce GTX 280 TOP

Nový Radeon HD4870 X2 je nejrychlejší karta z tábora AMD/ATi od Asus, proti ní tedy postavíme nejrychlejší GeForce GTX 280 TOP od stejného výrobce. Uvidíme jak si přetaktovaná GeForce polepší proti klasické verzi v testu.

Naše konkrétní karta pracuje na frekvencích 670MHz pro jádro, 1460MHz pro shadery a 2430MHz pro paměti. To dělá proti 602/1296/2214MHz nárůst o 12 procent. Pokud bude karta s frekvencí škálovat, tak pěkně jako GeForce GTX 260 TOP, musí to být na výsledcích skutečně poznat.

Na posledních dvou fotografiích si porovnejme velikost obou karet. Doufám, že to jde vidět - karty jsou naprosto stejně dlouhé. Také výška karet je velmi podobná.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning