Radeon RX Vega 56 od Gigabyte v testu: rarita pro šest LCD
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Radeon RX Vega 56 od Gigabyte v testu: rarita pro šest LCD

Radeon RX Vega 56 od Gigabyte v testu: rarita pro šest LCD | Kapitola 22

Adam Vágner

Adam Vágner

15. 10. 2018 03:00 30

Seznam kapitol

1. Gigabyte RX Vega 56 Gaming OC 2. Konstrukce chladiče, konektory, detaily 3. Testovací sestava 4. 3D Mark 5. Aliens vs. Predator 6. Battlefield 1 7. F1 2018 8. Fallout 4 (Win 10) 9. Far Cry 5 10. GTA V (Win 10) 11. Metro Last Light Redux
12. Tom Clancy´s The Division (DX11 + DX12) 13. The Witcher 3: Wild Hunt 14. Chování boost v benchmarku AvP 15. Chování boost v F1 2018 16. Chování boost v benchmarku Metro Last Light 17. Teploty, chování ventilátorů 18. Hlučnost 19. Spotřeba a poměr výkon/watt bez zátěže a v AvP 20. Spotřeba a poměr výkon/watt v F1 2018 21. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 22. Závěrečné shrnutí

Po testu několika dražších GeForce si před další smrští karet s čipy Nvidie dáme malý oddech a podíváme se na kartu, na niž moc recenzí nenajdete – Radeon RX Vega 56 Gaming od Gigabyte. Patří k nejlevnějším modelům a přesto nabízí slušně dimenzovaný chladič a jednu raritu v podobě šesti výstupů.

Reklama

Ještě před pár dny pařila Vega 56 od Gigabyte k nejlevnějším modelům, které jste mohli pořídit. V tomto kontextu šlo o zajímavou kartu pro příznivce AMD. V současnosti už ale i u řady dalších modelů ceny spadly na snesitelnou úroveň.

Na kartě je znát, že se výrobce snažil najít nějaký kompromis – snažil se šetřit všude, kde to nemělo velký vliv na funkčnost, ale zároveň nechtěl alespoň to chlazení úplně oholit. Nepočítejte s žádnými RGB blikátky, přepínači, přídavnými konektory pro systémové ventilátory a podobě. Něco speciálního ale karta přece jen má – nabídne tři konketory HDMI a tři DisplayPorty.

Chladič je tak o něco kratší než u konkurenčních modelů, má dvojici ventilátorů, pod krytem je ale stále docela rozměrný pasiv a po ustálení regulace dokáže kartu udržet při slušné hlučnosti na rozumných teplotách. Zvládala by udržet kartu pod 80 °C při ventilátorech běžících kolem 1500–1600 ot./min, při nichž by se chladič dostával k rozumným 40 dBA. Nedalo by se sice už mluvit o tichém chlazení, ale podobná hlučnost je docela snesitelná. Jenže jsou tu excesy v podobě rozkolísaných otáček, ke kterým dochází při změně zátěže. Chvíli to trvá, než regulace dostane rozum, a když šestkrát po sobě spustíte dvouminutový bechmark, můžete dostat krásnou pilku, při rychlost ventilátorů skáče mezi 1400 a 2200 ot./min.

Radeon RX Vega 56 od Gigabyte v testu: rarita pro šest LCD
i Zdroj: PCTuning.cz

Podobně nezvyklé a trochu nevypočitatelné chování bylo vidět i u dalších RX Vega, ale v tomto případě jde už o extrém.

Radeon RX Vega 56 od Gigabyte v testu: rarita pro šest LCD
i Zdroj: PCTuning.cz

O Radeonu RX Vega 56 má smysl uvažovat v případě, že máte k jeho pořízení nějaký zvláštní důvod – v současnosti to bude asi především podpora adaptivní vertikální synchronizace s využitím freesync, s nímž můžete oproti G-syncu na monitorech ušetřit i pár tisíc. A co se monitorů týká, budete mít i podstatně větší výběr. Zaplatíte za to ale horším poměrem cena/výkon u samotné karty a znatelně horšími provozními vlastnostmi.

Asus RX Vega 56
KLADY
Radeon RX Vega 56 od Gigabyte v testu: rarita pro šest LCD
i Zdroj: PCTuning.cz
Radeon RX Vega 56 od Gigabyte v testu: rarita pro šest LCD
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
chladič má slušnou rezervu cena, poměr cena/výkon
výkon dostatečný pro rozlišení nižší než 4K spotřeba, hlučnost v zátěži
výbava (podsvícení, ovládání RGB LED, systémových ventilátorů) bzučící cívky
FreeSync nevypočitatelné chování regulace ventilátorů
šest výstupů pro monitory  
Orientační cena s DPH: 13 300 Kč

Za zapůjčení karty do testu děkujeme obchodu CZC.CZ

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama