Nvidia Resizable BAR
PCTuning Článek

Resizable BAR na Intelu: RTX 3060 a RX 6700 XT

Adam Vágner
Adam Vágner
6. 5. 2021 10:00 17 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Resizable BAR na dalších platformách 2. Testovací sestava 3. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 4. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 5. Aliens vs. Predator 6. Death Stranding (TAA, DLSS) 7. F1 2020 (TAA, DLSS) 8. Far Cry New Dawn 9. GTA V 10. Metro Exodus, bez ray tracingu
11. Metro Exodus, ray tracing, DLSS 12. Shadow of the Tomb Raider, DXR, DLSS 13. The Division 2 14. The Witcher 3 15. World of Tanks 16. Průběhy FPS v Cyberpunk 2077 a Watch Dogs: Legion 17. Procentuální nárůst či pokles výkonu v testech 18. GeForce a patálie s Death Stranding 19. Závěrečné shrnutí

AMD s novými Radeony a Ryzeny představilo technologii Smart Access Memory, která využívá resizable BAR k zefektivnění přenosu dat mezi pamětí počítače a videopamětí grafické karty. S podporou resizable BAR se už začaly přidávat i ostatní platformy a grafické karty. Podíváme se, co resizable BAR udělá s výkonem na Radeonu a GeForce.

Reklama
Reklama

Nějaký čas po uvedení Smart Access Memory, což je označení AMD pro podporu technologie resizable BAR na sběrnici PCI Express, podporovala tuto technologii pouze platforma AMD AM4 s čipovými sadami řady AMD 500 a Radeony řady 6000.

K práci na podpoře reBAR se následně přihlásila i Nvidia a přidal se i Intel, a tak dnes po aktualizacích BIOSů na základních deskách a grafických kartách můžete reBAR zprovoznit i na řadě dalších moderních a dříve nepodporovaných produktech. U Intelu to znamená minimálně platformu LGA1200 a u Nvidie GeForce řady RTX 30.

Intel i Nvidia u zmíněných produktů reBAR podporují, protože se to ale neobejde bez aktualizace firmwaru desky i grafické karty, u konkrétních produktů záleží na jejich výrobci, zda jejich podporu nabídl nebo nabídne.

Na základní desce z naší testovací sestavy MSI MAG Z490 Tomahawk se objevila betaverze BIOSu s podporou reBAR už poměrně dávno, aktuálně už jsou k dispozici dokonce dvě ostré verze, které reBAR podporují. A podobné to je u většiny provařených výrobců.

Pro povolení reBAR musíte nahrát novější firmware a přejít do pokročilého nastavení sběrnice PCI Express, kde je třeba zapnout Above 4G memory/Crypto Currency mining a Re-Size BAR Support.

Nvidia ještě v návodu na flashování starších modelů GeForce pro podporu ReBAR zmiňuje, že musí být v BIOSu deaktivovaný režim kompatibility CSM (Compatibility Support Module), který bývá označovaný jako legacy, tedy že deska nabíhá v režimu UEFI a systém musí startovat z disku s formátem GPT, nikoliv se starým MBR.

U Nvidie lze funkčnost reBAR ověřit v ovládacím panelu v menu Nápověda>Informace o systému.

A snadno to poznáte v GPU-Z, kde od verze 2.38.0 přibyla vpravo dole položka Resizabe BAR, u níž je uvedeno buď enabled, nebo disabled v případě, že reBAR není aktivní.

ReBAR a hry

U Radeonů by měl resizable BAR fungovat po zapnutí v BIOSu ve všech hrách. S tím, že s jeho zapnutím nesete riziko, že nedojde k nárůstu výkonu, ale naopak k jeho propadu.

Nvidia zvolila odlišný přístup – na (politicky nekorektně řečeno) whitelist dala „prověřené“ hry, u kterých pomocí herních profilů pro ovladače resizable BAR aktivovala s tím, že další budou časem přidávat v dalších verzích ovladačů.

Optimista by řekl, že se soustředila na nejlepší a nejpopulárnější moderní AAA tituly, pesimista by řekl, že ten seznam vypadá jako většina metodik pro testy grafických karet.

Hry s podporou Resizable BAR na grafických kartách řady RTX 30
seznam platný k 30. březnu 2021
Assassin's Creed Valhalla
Battlefield V
Borderlands 3
Control
Cyberpunk 2077
Death Stranding
DIRT 5
F1 2020
Forza Horizon 4
Gears 5
Godfall
Hitman 2
Hitman 3
Horizon Zero Dawn
Metro Exodus
Red Dead Redemption 2
Watch Dogs Legion

Jde o sedmnáct titulů, které ovladače podporovaly s oficiálním uvedením podpory reBAR pro desktopové GeForce řady 30. Chvíli jsem googloval a procházel poznámky k vydání několikero novějších verzí ovladačů, které Nvidia od té doby uvolnila, ale nezaregistroval jsem, že by od té doby na seznamu přibyly další tituly.

Testovat budeme na dvou kartách – referenční AMD RX 6700 XT a GeForce RTX 3060 Vengus 12G OC z minulé recenze. U Radeonů jsem otestoval všechny hry, u GeForce jen ty, které mají podle Nvidie momentálně podporu pro reBAR aktivní.

AMD Radeon RX 6700 XT

MSI GeForce RTX 3060 Ventus 12G OC

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning