Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem
Článek Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem

Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 2. 2017 03:00 33

Seznam kapitol

1. Samsung 960 Pro NVMe 2. Představení disků 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější) 6. Testy malých souborů (důležité)
7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. Výkon versus teplota 11. Závěr

Nová SSD od Samsungu s čipem Polaris jsme už testovali ve všech kapacitách, šlo ale o OEM disky řady SM900. Konečně si dnes ukážeme plně retailový produkt, výkonnější řadu 960 PRO s oficiální podporou určenou širší veřejnosti. 1TB verze nabízí brutální výkon i kapacitu za stále slušnou cenu.

Reklama
Reklama

Software Magician a ovladač NVMe

S NVMe disky nejde vše úplně hladce. V případě SM941/951/961 můžete na některých systémech narazit na problém s výkonem, neboli s nativním NVMe ovladačem v systému Windows. Zde si musíte pomoci buď neoficiálním ovladačem o některého OEM výrobce, nebo si pohrát s nastavením a zkusit, co zrovna vašemu počítači sedí. Psali jsme o tom zde. U disků 950/960 Pro/Evo tento problém odpadá, Samsung totiž ovladač pro Windows 7/8/8.1/10 na webu má.

Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem

Ten vám vytvoří pomyslný NVMe port, a k němu je disk připojen. Pokud vše nainstalujete, neměl by být s ničím problém. Ještě malé doplnění, disk samozřejmě plně funguje i bez tohoto driveru, což jsem vyzkoušel. Já s nativním ovladačem ve Windows 10 neměl problém, přesto je instalace driveru Samsung jistotou.

Zajímavé funkce nabízí software Samsung Magician, který Samsung ke svým SSD diskům nabízí ke stažení. Bohužel funguje pouze s Retail disky, tedy nikoliv s SM961. U SSD 950/960 PRO ale funguje zcela bezpečně, stejně jako s klasickými disky SSD. Bohužel poslední verze (V5) ale můj disk neznala, což je zvláštní. Pokud by s diskem fungoval, první obrazovka nabízí informace o disku, včetně SMART výpisu. V dolní části je vidět, k čemu je disk připojen (NVMe driver Samsung), jakou rychlostí (PCI-e ×4) a zdali je dostupná optimalizace Windows (aktivace funkce TRIM). Tato volba je ale platná jen u Windows XP a Windows Vista, u vyšších je vypnutá – tyto systémy už TRIM mají vestavěný.

Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem

V mém případě funguje pouze základní info o disku a vestavěný benchmark. Vše ostatní je vypnuté, jelikož aplikace disk nepoznala. Pokud by tomu tak bylo, přibyla by ještě položka optimalizace, bezpečného vymazání a šifrování (pro určité disky).

Takhle vypadá obrazovka, pokud je disk rozpoznán
Takhle vypadá obrazovka, pokud je disk rozpoznán

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning