Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 4. 2019 03:00 17

Seznam kapitol

1. SSD disk Samsung ZET 983 2. Co přináší Z-NAND čipy proti 3D XPoint 3. Důležitost čtení malých souborů 4. Představení disku, software 5. Testovací sestava a specifikace
6. Testy malých souborů (nejdůležitější) 7. Testy malých souborů (důležité) 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. Závěr a zhodnocení výkonu

Nejvýkonnější SSD disk na trhu je Intel Optane 905p. Samsung mu ale toto prvenství nechce přenechat, uvolnil tak do běžného prodeje brutální disk s čipy SLC pro NVMe do slotu PCI Express. Má svrhnout krále s od Intelu s 3D Xpoint a usednout na trůn nejvýkonnějšího SSD vůbec. Podaří se mu to? To zjistíme v dnešním testu.

Reklama

Závěr a zhodnocení výkonu

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

Samsung 983 ZET je SSD disk s extrémním výkonem, který ukazuje dvě důležité věci. Že je možné v roce 2019 uvést na trh SLC disk s naprosto fantastickým výkonem, který posouvá výkon až o 25 procent nad nejvýkonnější běžný MLC disk (Samsung 970 Pro). A, že NAND čipy mají stále co říci, jelikož Z-NAND proti 3D XPoint neztrácejí zase tolik. Bohužel obě tyto skutečnosti zabije cena, která je naprosto neuvěřitelná. Za 480GB disk chce Samsung 27 000 Kč. To je šestkrát víc než za stejně velký Samsung 970 Pro a dvojnásobek toho, co stojí Intel Optane 905p. Bohužel pro nás se trh od disků se SLC odvrací, směr je v levných TLC a QLC discích.

Původně se očekávalo, že i další výrobci uvedou výkonné disky na bázi SLC čipů, které si samozřejmě nechají zaplatit, ale ne tak nehorázně jako Samsung. Upřímně by to ani nemuselo být SLC, stačily by pořádné MLC disky se solidními kapacitami. Kupci by se našli. Zatím se tak nestalo. Možná čekají na PCI Express 4.0, bez kterého by nárůsty výkonu nebyly tak impresivní. Uvidíme, zdali se dočkáme.

V tuto chvíli máte v případě požadavku na ultimátní SSD disk jen dvě možnosti. Koupit si výborný Intel Optane 905p za celkem velké peníze, a nebo zkusit Samsung 983 ZET za ještě větší peníze. V obou případech dostanete hodně podobný výkon, Samsung podává v kontinuálním čtení a zápisu opravdu excelentní výsledky. Čtení po celé ploše disku neklesá pod 3,1 GB/s a zápis se drží kolem hodnoty 2,9 GB/s. Tohle jsou čísla, které prostě jinde neuvidíte. Nemá na ně ani Intel Optane 905p.

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

Kde naopak Intel exceluje, jsou malé soubory a tam na něj zdaleka Samsung výkonově nedosahuje. Zde záleží, k čemu budete disk potřebovat. Pro hry je takový disk naprosto zbytečná věc, i do ultra highendového PC, kde se na peníz nehledí. Zkusil jsem porovnat několik času načítání her mezi Samsungem 983 ZET a Intel Optane 905p a rozdíl byl v rámci sekund, mnohdy i méně. Brzdou už není disk, ale sběrnice a přenos dat do dalších zařízení. Intel je drahý, ale přeci jenom se o něm dá do herního ultra stroje uvažovat. Pokud chcete to nejlepší, není co řešit, i když nejde o racionální volbu. Ale cena Samsungu 983 ZET je tak šílená, že pořízení třeba na hry hraničí s nedobrým rozumem. Tenhle disk využije majitel ke specifickým úlohám, kde záleží na nízkých latencích a vysokém výkonu a bez nich by byla práce neefektivní. Tam má disk za takovou cenu možná smysl.

i Zdroj: PCTuning.cz

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká republika

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama