Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 4. 2019 03:00 17

Seznam kapitol

1. SSD disk Samsung ZET 983 2. Co přináší Z-NAND čipy proti 3D XPoint 3. Důležitost čtení malých souborů 4. Představení disku, software 5. Testovací sestava a specifikace
6. Testy malých souborů (nejdůležitější) 7. Testy malých souborů (důležité) 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. Závěr a zhodnocení výkonu

Nejvýkonnější SSD disk na trhu je Intel Optane 905p. Samsung mu ale toto prvenství nechce přenechat, uvolnil tak do běžného prodeje brutální disk s čipy SLC pro NVMe do slotu PCI Express. Má svrhnout krále s od Intelu s 3D Xpoint a usednout na trůn nejvýkonnějšího SSD vůbec. Podaří se mu to? To zjistíme v dnešním testu.

Reklama

Co přináší Z-NAND čipy proti 3D XPoint

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

V prvé řadě je nutné říci, že Z-NAND jsou zcela jiné čipy než ostatní V-NAND z produkce Samsungu. Nejde tedy o TLC V-NAND používaný v SLC módu, což by mnohé jistě napadlo a bylo by to nejlevnější řešení. Bohužel by to nepřineslo požadovanou ultra nízkou latenci. Z-NAND je zcela od počátku vyvíjen jako SLC buňka. Podívejme se na srovnání pomocí tabulky:

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

Z-NAND je také 3D čip se 48 vrstvami stejně jako V-NAND, ovšem s kapacitou pouze 64 Gb. V mnoha parametrech se ale Samsung vrátil do historie k původním SLC čipům. Aby byl přístup do paměti extrémně rychlý, byla velikost stránky snížena na 2-4 kB, to samozřejmě znamená významné urychlení přístupu k datům, jelikož je nutné prohledat menší prostor při jejich hledání. Proti 3D TLC se latence rychlosti čtení snížila ze 45 µs na 3 µs, což je ohromné čtrnáctinásobné zrychlení . Zápis už je horší, ale stejně slušných 6×. Z nějakých 660 µs na 100 µs.

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

Přímé srovnání s 3D TLC čipem ukazuje další obrázek. Latence sběrnice se snížila z 8,5 µs na 5,5 µs. Kontrolér se podařilo urychlit z 15 µs na 3,4 µs. Samotné čtení z buňky pak ze 45 µs na 3 µs. Poslední režie DMA se snížila na polovinu z 8 µs na 4 µs. Celkový čas čtení u reálného disku je snížený z 76 µs na 16 µs. Tedy cca 5×. To je velice dobrý výsledek a odpovídá slibům ze slajdu Samsungu. Intel Optane 905p udává latenci čtení ale pouze 10 µs. Měl by být tedy ještě rychlejší než Samsung.

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

Sečtěme tedy vše, co dělá disk 983 ZET tak rychlý. V prvé řadě to jsou SLC moduly s menší kapacitou na čip a snadnějšímu čtení díky menším stránkám. Zápis do SLC je sám o sobě dosti rychlý proti TLC. Navíc má disk k dispozici velkou DDR4 cache, která jistě urychlí zápis, ale pro čtení bude naopak prvkem zvyšující latenci. Proti 3D TLC čipům je tedy Z-NAND ve výhodě. Co ale proti 3D XPoint od Intelu?

Z-NAND vs 3D Xpoint

Základní vlastnosti 3D Xpoint jsou: Vysoké hodnoty čtení a zápisu malých souborů, stejně vysoký výkon po celé ploše disku, zápis jednotlivých bitů přímo do buněk bez cache, vysoká životnost, nepotřebují funkci TRIM, zaplnění disku nemá na výkon vliv. Samsung 983 ZET nabízí podobné vlastnosti: Stejný výkon po celé ploše disku, který neklesá se zaplněním disku. Zápis je prováděn v blocích skrze cache, to je zásadní rozdíl proti Intelu. Vysoká životnost je zde také a funkce TRIM je podporována. Jak to bude se zápisem malých souborů, teprve změříme. I když má Samsung ultra nízkou latenci, Intel je na tom papírově ještě o kousek lépe (zapisuje přímo do buněk). Opět ukáže až měření.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama