Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 4. 2019 03:00 17

Seznam kapitol

1. SSD disk Samsung ZET 983 2. Co přináší Z-NAND čipy proti 3D XPoint 3. Důležitost čtení malých souborů 4. Představení disku, software 5. Testovací sestava a specifikace
6. Testy malých souborů (nejdůležitější) 7. Testy malých souborů (důležité) 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. Závěr a zhodnocení výkonu

Nejvýkonnější SSD disk na trhu je Intel Optane 905p. Samsung mu ale toto prvenství nechce přenechat, uvolnil tak do běžného prodeje brutální disk s čipy SLC pro NVMe do slotu PCI Express. Má svrhnout krále s od Intelu s 3D Xpoint a usednout na trůn nejvýkonnějšího SSD vůbec. Podaří se mu to? To zjistíme v dnešním testu.

Reklama

Start Windows a shrnutí výkonu

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

Měřím stopkami nastartování systému od pípnutí desky do Windows až na plochu. Čas měřím stopkami, měření není zcela přesné ale pro orientaci stačí bohatě. Start systému s NVMe diskem je bleskové, nic rychlejšího dnes neexistuje. Tím se dostáváme k celkovému zhodnocení výkonu:

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

K nějakému číselnému závěru použiji celkové skóre z Anvil Pro Utility, která je hodně oblíbeným nástrojem a jejíž výsledky jsou považovány za důvěryhodné a porovnatelné. Není to profi IOMeter, ale test, který si může doma spustit každý asi dnes lepší není. Anvil přikládá některým testům větší váhu a to kazí celkový bodový zisk. I tak disky zhodnotíme dle skóre, kvůli konzistenci výsledků do budoucna.

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud si důkladně projdete kapitolu s nejdůležitějšími testy (malé soubory), je jasné, že Intel Optane 905p stále nemá konkurenci. V dalších testech ho ale Samsung 983 ZET celkem drtí. Rychlost čtení i zápisu je vyšší a stabilně vysoká ve všech možných scénářích. Přístupová doba je slušná, latence nízká ve všech testech. Jediný problém má Samsung 983 ZET se zápisem, který je v některých aplikacích slabší, Z-NAND buňky potřebují k vymazání a znovu zapsání buňky delší čas. Disk se to snaží obejít velkou a rychlou cache, ale u kontinuálního zápisu to nestačí.

Když se podíváme pouze na procenta, je Samsung 983 ZET brutálně výkonný disk. Proti Samsungu 970 Pro je nárůst výkonu 25 procent. To není málo, výkon v SSD discích neroste tak strmým tempem jako v jiných odvětvích. Ve srovnání s Intel Optane 905p také nedopadl špatně, výkon je pouze několik procent pod nejvýkonnější model s kapacitou 960 GB. Můžeme s klidem říci, že Samsung 983 ZET je druhý nejvýkonnější SSD disk na trhu. Vzhledem k ceně bych čekal možná i lepší výsledek, ale i tak je dorovnání Intel Optane 905p solidní výkonový posun. Samsung ukázal, že se může Intelu vyrovnat i s běžnými NAND čipy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama