PCTuning Článek

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur

Z. Obermaier
Z. Obermaier
22. 4. 2019 01:00 17 Sdílej:

Seznam kapitol

1. SSD disk Samsung ZET 983 2. Co přináší Z-NAND čipy proti 3D XPoint 3. Důležitost čtení malých souborů 4. Představení disku, software 5. Testovací sestava a specifikace
6. Testy malých souborů (nejdůležitější) 7. Testy malých souborů (důležité) 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. Závěr a zhodnocení výkonu

Nejvýkonnější SSD disk na trhu je Intel Optane 905p. Samsung mu ale toto prvenství nechce přenechat, uvolnil tak do běžného prodeje brutální disk s čipy SLC pro NVMe do slotu PCI Express. Má svrhnout krále s od Intelu s 3D Xpoint a usednout na trůn nejvýkonnějšího SSD vůbec. Podaří se mu to? To zjistíme v dnešním testu.

Reklama
Reklama

Start Windows a shrnutí výkonu

Měřím stopkami nastartování systému od pípnutí desky do Windows až na plochu. Čas měřím stopkami, měření není zcela přesné ale pro orientaci stačí bohatě. Start systému s NVMe diskem je bleskové, nic rychlejšího dnes neexistuje. Tím se dostáváme k celkovému zhodnocení výkonu:

K nějakému číselnému závěru použiji celkové skóre z Anvil Pro Utility, která je hodně oblíbeným nástrojem a jejíž výsledky jsou považovány za důvěryhodné a porovnatelné. Není to profi IOMeter, ale test, který si může doma spustit každý asi dnes lepší není. Anvil přikládá některým testům větší váhu a to kazí celkový bodový zisk. I tak disky zhodnotíme dle skóre, kvůli konzistenci výsledků do budoucna.

Pokud si důkladně projdete kapitolu s nejdůležitějšími testy (malé soubory), je jasné, že Intel Optane 905p stále nemá konkurenci. V dalších testech ho ale Samsung 983 ZET celkem drtí. Rychlost čtení i zápisu je vyšší a stabilně vysoká ve všech možných scénářích. Přístupová doba je slušná, latence nízká ve všech testech. Jediný problém má Samsung 983 ZET se zápisem, který je v některých aplikacích slabší, Z-NAND buňky potřebují k vymazání a znovu zapsání buňky delší čas. Disk se to snaží obejít velkou a rychlou cache, ale u kontinuálního zápisu to nestačí.

Když se podíváme pouze na procenta, je Samsung 983 ZET brutálně výkonný disk. Proti Samsungu 970 Pro je nárůst výkonu 25 procent. To není málo, výkon v SSD discích neroste tak strmým tempem jako v jiných odvětvích. Ve srovnání s Intel Optane 905p také nedopadl špatně, výkon je pouze několik procent pod nejvýkonnější model s kapacitou 960 GB. Můžeme s klidem říci, že Samsung 983 ZET je druhý nejvýkonnější SSD disk na trhu. Vzhledem k ceně bych čekal možná i lepší výsledek, ale i tak je dorovnání Intel Optane 905p solidní výkonový posun. Samsung ukázal, že se může Intelu vyrovnat i s běžnými NAND čipy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning