PCTuning Článek

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur

Z. Obermaier
Z. Obermaier
22. 4. 2019 01:00 17 Sdílej:

Seznam kapitol

1. SSD disk Samsung ZET 983 2. Co přináší Z-NAND čipy proti 3D XPoint 3. Důležitost čtení malých souborů 4. Představení disku, software 5. Testovací sestava a specifikace
6. Testy malých souborů (nejdůležitější) 7. Testy malých souborů (důležité) 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. Závěr a zhodnocení výkonu

Nejvýkonnější SSD disk na trhu je Intel Optane 905p. Samsung mu ale toto prvenství nechce přenechat, uvolnil tak do běžného prodeje brutální disk s čipy SLC pro NVMe do slotu PCI Express. Má svrhnout krále s od Intelu s 3D Xpoint a usednout na trůn nejvýkonnějšího SSD vůbec. Podaří se mu to? To zjistíme v dnešním testu.

Reklama
Reklama

Představení disku, software

SSD disk Samsung 983 ZET nabízí pouze jeden způsob instalace, jako karta pro PCI-e. Rozměry jsou zcela standardní, velikost je shodná s SSD Intel Optane. V balení najdete i nízký bracket, pro uchycení do menších skříní.

I když Samsung uvolnil tento disk do běžných obchodů, stále jej na webu vede jako profi, určený pro byznys. Chce tím samozřejmě schovat extrémní cenovku, která na zákaznickém trhu nemůže uspět. S tímto ale přichází několik záludností. Neexistuje oficiální Windows driver (není potřeba pro Win 10) a k disku nenajdete žádnou aplikaci, respektive najdete, ale je určená pro profi správu a nemá rozhraní – jen příkazový řádek.

Samotný disk je zajímavý svou stavbou. Kontrolér Pheonix je úplně stejný jako na discích řady 970, jde o pětijádrový ARM s osmi kanály. Vedle něj je vidět DDR4 s kapacitou 2 GB, pro diskové úlohy je ale k dispozici jen 1,5 GB. Zbytek má řadič pro své potřeby. U obou kapacit je osazeno osm čipů, aby byly využity všechny kanály. Je ale vidět, že disk může mít kapacitu až 2 TB (1920 GB). Na obou stranách je 32 pozic pro paměťové čipy. Takový disk by stál brutálních 100 000 Kč, což za 2 TB tedy není málo. Všimněte si také tří kondenzátorů, které zabezpečují ochranu proti výpadkům napájení. Celý disk je pak chlazený pasivem.

Balení disku

Disk formátu HHHL (PCI-e) se prodává v menší krabici s potiskem. Na fotografii je disk v dolním rohu pak kapacita. V tomto případě 480 GB.

Krabička je malá, najdete v ní ale vše co potřebujete. Uvnitř je disk v pěnovém profilu a manuál. Kromě toho je zde ještě kratší bracket. Disk přijde s namontovaným větším. Jinak na samotném disku není zepředu nic, žádné logo ani informace.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning