Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 4. 2019 03:00 17

Seznam kapitol

1. SSD disk Samsung ZET 983 2. Co přináší Z-NAND čipy proti 3D XPoint 3. Důležitost čtení malých souborů 4. Představení disku, software 5. Testovací sestava a specifikace
6. Testy malých souborů (nejdůležitější) 7. Testy malých souborů (důležité) 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. Závěr a zhodnocení výkonu

Nejvýkonnější SSD disk na trhu je Intel Optane 905p. Samsung mu ale toto prvenství nechce přenechat, uvolnil tak do běžného prodeje brutální disk s čipy SLC pro NVMe do slotu PCI Express. Má svrhnout krále s od Intelu s 3D Xpoint a usednout na trůn nejvýkonnějšího SSD vůbec. Podaří se mu to? To zjistíme v dnešním testu.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Důležitost čtení malých souborů

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

Testy rychlosti přenosu 4 kB souborů nás zajímají u SSD disků nejvíce – jsou nejdůležitější. Většina souborů, se kterými operační systém (a aplikace) pracují, má podobnou velikost. Nedívejte se proto jen na sekvenční rychlosti čtení a zápisu ve specifikacích a nevybírejte SSD jen podle nich, je to nesmysl. Tyto testy probíhají s 128 kB soubory. Hlavní je u pevného disku rychlost práce s malými soubory.

Následuje opět příklad z praxe. Nalevo se podívejte na měření nejrychlejšího disku na trhu, Samsung 970 Pro. Zcela dole je hodnota čtení a zápisu malých souborů, a my už víme, že čtení malých souborů je nejdůležitější ukazatel rychlosti pevného disku. Disk Samsung dosáhl jinak solidní hodnoty čtení 65 MB/s, ale Intel Optane 905P disk umí víc, jeho výkon je zde skoro pětinásobný. Hodnota čtení kolem 300 MB/s je nejvyšší, co jsem kdy při testu disků viděl. Zápis malých souborů tak důležitý není, zde je Optane disk na srovnatelné úrovni s konkurencí.

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

 

A nyní se podívejme na měření disku Samsung 983 ZET. Hodnoty sekvenčního čtení a zápisu jsou vysoké, ale nás v tuto chvíli nezajímají. Zajímavé začínají být hodnoty 4 kB ve frontě Q8, Q32 i Q1. V Q8 je disk Samsung plně srovnatelný s Intelem, v Q32 začíná ztrácet. Ta nejdůležitější kategorie je Q1, kde ve čtení dosáhl Samsung dvojnásobný výkon než 970 Pro, ale na Intel to zdaleka nestačí. Samsung 983 ZET nabízí poloviční výkon ve čtení. Také zápis je slabší, ale ten není tak podstatný.

Samsung 983 ZET 480 GB: Extrémně rychlé SSD za tisíc eur
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud bychom hledali nejvýkonnější SSD disk pro čtení malých souborů, zdá se, že Intel Optane 905p je stále jasným vítězem. Samsung 983 ZET sice nabízí víc než dvojnásobné zlepšení než 970 Pro, ale na Intel dávno nedosahuje. V tuto chvíli ale nebudeme házet flintu do žita, uvidíme po všech testech, jak se disk ukáže i v dalších testech a aplikacích. Jedna vlaštovka jaro nedělá. Osobně si myslím, že Samsung 983 ZET nabídne hodně slušné výkony v kontinuálním zápisu i čtení, a v mnoha aplikacích a dílčích testech Intel pokoří. Však uvidíme na konci testu u grafu průměrného výkonu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama