Sir Clive Sinclair: Život jak na horské dráze
i Zdroj: Pctuning
Historie Článek Sir Clive Sinclair: Život jak na horské dráze

Sir Clive Sinclair: Život jak na horské dráze

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 9. 2021 05:12 14

Seznam kapitol

1. Změnit svět 2. Velký problém s vysokou inteligencí 3. Jiné plány 4. Průšvih na průšvih
5. Dvacet let před Teslou 6. Poslední počítač 7. Ve svém světě

16. září 2021 se uzavřel životní příběh Cliva Sinclaira. A že to byl životní příběh! Obsahuje tolik divočin a zvratů, že se to zdá skoro nemožné. Sinclair byl nejen výrazný vynálezce, který obcházel limity technologie své doby, ale dokázal si života opravdu užít.

Reklama

O Clivu Sinclairovi jsem psal už mnohokrát a máme o něm i podcast. Samotného mě to překvapilo, ale řada mladších vůbec nezná Sinclaira – jako by neexistoval. Pro ty je lepší začít faktickou rekapitulací jeho života, jeho pozoruhodné cesty, která začala fascinací tranzistory a přes zesilovače a bezdrátovou techniku se dostala ke kalkulačkám, digitálkám a nakonec levným počítačům a elektromobilitě.

Clive Sinclair byl inovátor a vynálezce v pravém smyslu slova: Inovátor v tom, že chtěl opravdu změnit svět – a dělal to tak, že většinu svých produktů nabízel jak sestavené, tak i se slevou ve formě stavebnice, kterou si každý mohl sám osadit, spájet a oživit a pochopit, jak to funguje. Celá generace techniků si prošla takovou cestou s ním, od rádií přes jednodeskový Microcomputer Kit MK-14, kde se setkali s výpočetní technikou, pak si mohli postavit opravdový počítač, Sinclair ZX-80 anebo Sinclair ZX-81 – a najednou tam byli, ocitli se v místě, kde mohli sami navrhovat přídavné desky a rozšiřující moduly a začít programovat.

Pak tady byla ta druhá skupina, která noc nehověla elektronice, ale zaujala ji magie softwaru, toho, že mohli napsat program – a ono to něco dělalo. Já tomu naprosto rozumím, živě si pamatuji, jak jsem se poprvé dostal ke Spectru připojenému k barevné televizi (a v první polovině 80. let nebylo obvyklé ani jedno z toho) – a poprvé jsem vyzkoušel příkazy PAPER, INK a BORDER. A najednou – hele, ono to dělalo barvy! 

Moment, kdy se poprvé dostanete k automatizaci, k programování – a ono to opravdu dělá, co vy chcete, je prostě ohromný. Je to moment, kde začala kariéra mnoha programátorů, jejich fascinace technologií. Někdo zůstal u her, někdo přijal počítače do svého života jako pomocný nástroj, další to uchvátilo natolik, že začali programovat – a nejen to, že zjistili, že svoje výtvory můžou pustit do světa a prodávat. Tak začala kariéra mnoha programátorů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning