Sir Clive Sinclair: Život jak na horské dráze
Článek Sir Clive Sinclair: Život jak na horské dráze

Sir Clive Sinclair: Život jak na horské dráze

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 9. 2021 05:12 14

Seznam kapitol

1. Změnit svět 2. Velký problém s vysokou inteligencí 3. Jiné plány 4. Průšvih na průšvih
5. Dvacet let před Teslou 6. Poslední počítač 7. Ve svém světě

16. září 2021 se uzavřel životní příběh Cliva Sinclaira. A že to byl životní příběh! Obsahuje tolik divočin a zvratů, že se to zdá skoro nemožné. Sinclair byl nejen výrazný vynálezce, který obcházel limity technologie své doby, ale dokázal si života opravdu užít.

Reklama
Reklama

Sinclair chtěl inovovat – a inovoval, táhl celé generace pomocí svých levných počítačů do nového světa. Sám se ho, pravda, moc neúčastnil, počítače ani internet nevyužíval a tvrdil, že mu ruší soustředění a odvádí ho od vynalézání. V tom je určitý problém anebo paradox: Přestože vedl lidi do počítačového věku, sám do něj nevstoupil a do značné míry ani nechápal, co lidé od počítačů chtějí. Počítače viděl jako věc samu o sobě anebo prostředek k osobnímu rozvoji lidí, ne jako ekosystém, který existuje do značné míry nezávisle a má svoji vlastní logiku.

Přestože ho považujeme za úspěšného počítačového průkopníka, dovolím si argumentovat, že jediný jeho úspěch na poli počítačů, který sám plánoval, byl Sinclair ZX-81. Je to drtivý úspěch, kdy se mu podařilo v jediném kroku nejen zlepšit předchozí počítač, ale zároveň ho radikálně zjednodušit, kdy do čipu ULA vrazil funkcionalitu dalších patnácti čipů, počítač výrobně zlevnil, zjednodušil, snížil šanci na chyby při kompletaci – a efektivně tak stáhl cenu skoro o polovinu. Tahle simplifikace způsobila, že z desítek tisíc prodaných kusů skočil rovnou na půl milionu.

Následující stroj, Sinclair ZX-82 neboli Sinclair ZX Spectrum, byl do jisté míry stopgap. V té době se už začalo pracovat na té opravdu velké věci, kterou Sinclair chtěl – a která, kdyby vyšla, by ho katapultovala do poloprofesionálního segmentu: Sinclairu QL neboli Quantum Leap. Sinclair QL byl další očekávaný trhák, kde se počítalo s výrobou až milionu kusů ročně – ale ve finále se prodalo jen sto padesát tisíc strojů celkem. Co se stalo?

Teď se musíme pozastavit u některých zvláštností, které Sinclair měl. Předně – byl extrémně inteligentní. Šéfoval britské Mense mezi lety 1980 a 1997 a s IQ 159 byl jednoznačně v pásmu superinteligence. Když se díváte na jakékoliv rozhovory s ním, vidíte jasně orientovaného, bystrého člověka, který má svou vizi, vidí dál než ostatní a do jisté míry trpí ve společnosti lidí, kterým musí svoje myšlenky polopaticky vysvětlovat. 

Vysoká inteligence vede k jednomu velkému problému: Jste izolovaní od průměrné populace, moc ji nerozumíte a tak trochu ostatní považujete za zpomalené. Nutno říct, že je velký rozdíl mezi pozéry, kteří si hrají na vyvolené, jako byl Steve Jobs – a na opravdu inteligencí vyvolené, jako byl Sinclair. S těmi prvními lze určitým způsobem manipulovat a ovlivňovat je, s těmi druhými to nejde, protože doslova vidí za roh a chápou, co se jim snažíte udělat. Praktickým důsledkem je, že pokud se génius Sinclairova formátu z nějakého důvodu rozhodne, že jeho řešení je lepší, neexistuje způsob, jak mu to vymluvit. Jakmile se pro něco rozhodnou, nic s nimi nepohne – až kolize s realitou, ale i ta je pro ně spíš zpožděná a nechápající.

První směr, kde se tento problém projevil, byla Sinclairova neochota akceptovat fakt, že se lidi nechtějí s počítači primárně učit, ale chtějí se s nimi primárně bavit. Nikdy nebyl nadšený z toho, že se ze Spectra stal oblíbený herní stroj – a popravdě, on v konstrukci udělal jen velmi málo proto, aby se z něj stal herní stroj: Spectrum nemá akceleraci grafiky, žádnou akceleraci zvuku, docela nevhodnou klávesnici na hraní a v základu nemá ani joystickové porty. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning