Sir Clive Sinclair: Život jak na horské dráze
Článek Sir Clive Sinclair: Život jak na horské dráze

Sir Clive Sinclair: Život jak na horské dráze

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 9. 2021 05:12 14

Seznam kapitol

1. Změnit svět 2. Velký problém s vysokou inteligencí 3. Jiné plány 4. Průšvih na průšvih
5. Dvacet let před Teslou 6. Poslední počítač 7. Ve svém světě

16. září 2021 se uzavřel životní příběh Cliva Sinclaira. A že to byl životní příběh! Obsahuje tolik divočin a zvratů, že se to zdá skoro nemožné. Sinclair byl nejen výrazný vynálezce, který obcházel limity technologie své doby, ale dokázal si života opravdu užít.

Reklama
Reklama

Plochá kapesní televize Sinclair TV80: Nebyla vhodná plochá obrazovka, takže se navrhl komplikovaný systém s miniaturním CRT zobrazovačem a Fresnelovou čočkou. Inovativní design, obchodní neúspěch, ze kterého Sinclaira tahala britská státní subvence. Kapesní televize pak uchvátilo Casio, které používalo LCD displeje. I zde šlo o výborný nápad, který ale Sinclair tlačil dřív, než byly vhodné komponenty – a jejich absenci nahradil svým unikátním řešením.

Někdy to fungovalo. Kapesní kalkulačky Sinclair byly úspěšné proto, že se Sinclairovi podařilo vyřešit vysokou spotřebu LED zobrazovačů: Místo trvalého svícení jimi jen poblikával a využíval efektu dosvitu, přičemž vybral ty opravdu maličké a umístil před ně kulové čočky, aby obraz zvětšily. Tohle řešení mu dovolilo uvést kalkulačky na trh dřív než konkurenci – a s rozumnou výdrží na baterii v délce zhruba 20 hodin.

Protože byl inteligentní samouk, někdy přecházel zcela očividné problémy. Jeho elektrovozítko Sinclair C5 bylo navržené tak, aby se dalo používat i bez řidičáku, do provozu bylo ale nebezpečně nízké, nemělo střechu, baterie byla teplotně závislá, v zimě to mělo kratší dojezd, v létě se přehřívala a když se jelo do kopce, musel uživatel šlapat. Plus bylo to vozítko pro jednoho s místem tak pro pláštěnku anebo pro jednu tašku s menším nákupem. 

Se 17 000 prodanými kusy šlo o nejrozšířenější elektromobil do roku 2010, ale taky o finanční katastrofu ve výši ztráty 7 milionů liber.

Sinclair riskoval až hazardoval. Jeho přístup ke světu mi připomíná Ricka z Ricka a Mortyho – inteligentní ateista, který si rád užívá, jen místo alkoholu měl pozitivní vztah k hazardu. Rád hrál poker – a byl v něm opravdu dobrý, vyhrál první sérii Celebrity Poker Club. Zároveň ale stejně riskoval i v profesionálním a také v osobním životě: Věříte až tak svému dalšímu vynálezu, že prodáte rodině střechu nad hlavou?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning