Sledování, rozsudky bez soudu: Žijeme už s Velkým Bratrem?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Sledování, rozsudky bez soudu: Žijeme už s Velkým Bratrem?

Sledování, rozsudky bez soudu: Žijeme už s Velkým Bratrem? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 7. 2019 03:00 71

Seznam kapitol

1. Pro dobrou věc 2. Masové sledování obyvatelstva 3. Strojová analýza chování 4. Cenzura a editování historie
5. Multiplikování indoktrinačních metod 6. Deplatformování 7. Hysterický dav

Nedávno jsme se dozvěděli, že řecká policie odhalila vraha americké bioložky Suzanne Eatonové na Krétě – pomocí dat o pohybu podezřelého z jeho mobilu. Je to dobře? Je to špatně? Je to důkaz, že jsme fakticky trvale sledováni?

Reklama

Strojová analýza chování

New York Times vydaly článek, popisují detailní sledování nakupujících – díky Bluetoothu v telefonech je možné prostorově lokalizovat osoby s podstatně vyšší přesností než GPS. Důvody? Obchody (alespoň ty v zahraničí) mají velkou motivaci mapovat pohyb zákazníků, identifikovat atraktivní zboží u kterého se zastavují a podobně. V podstatě jde o analog in-game trackingu, který se používá při vývoji her – a dovoluje identifikovat často používané cesty, kudy hráči chodí, hluchá místa, která ignorují, problémová místa, kde často umírají a podobně.

Sledování, rozsudky bez soudu: Žijeme už s Velkým Bratrem?
i Zdroj: PCTuning.cz

Podobně jako u her jde i u obchodů o optimalizační nástroj, který má za úkol zvýšit efektivitu rozmístění produktů. Teoreticky tam není špatná motivace, pokud ovšem budou data obfuskována a uchována pouze v anonymizované podobě – pamatujte, každé zařízení má unikátní 48bitovou adresu, kterou lze jednoznačně spárovat s telefonem. Takže najednou máte nástroj, který vám dovoluje nejenom sledovat pohyb lidí, ale sledovat jejich přesný pohyb i uvnitř obchodů a identifikovat, o co se zajímali a co pravděpodobně koupili. Víte, kdy se dostali k pokladně, z toho zjistíte číslo karty, kterou použili, přesné složení nákupu a tak dále. Stroje nám mohou pomoci optimalizovat služby, pokud ale budou mít kompletní datasety, tak mohou analyzovat i vás – a to velmi přesně a také zpětně.

Newspeak

V Orwellově románu se zavádí newspeak proto, aby zničil původní význam slov – krásné je jeho vysvětlení, že když například změním význam slova tak, že „free“ znamená pouze „být prost něčeho“ jako například „the dog is free of lice“, ztratíme možnost mluvit o svobodě. Newspeak, ohýbání jazyka, je technologie, jak ohýbat realitu.

To se dnes děje více, než se to dělo za socialismu. Subotniky a chozrasčoty jsou naprosté nic vedle politické korektnosti, která nám zakazuje používat některá slova, protože jsou zatížena historicky anebo naznačují něco, co podle newspeakerů naznačovat nemají. Tak například slovo „mankind“ je prý špatné, protože ve svém kořeni obsahuje jen muže a ne všechny lidi obecně. Proto je prý třeba zlá slova cenzurovat a nahrazovat novými.

Jakkoliv to vypadá absurdně, tato agenda je dnes skutečně prosazována. V Berkeley se tak oficiálně mění slovník – „manhole“ je nahrazováno „maitenance hole“, „manpower“ je nahrazen obratem „workforce“, „craftsmen“ je nahrazen „craftspeople“ a „fraternity“ intuitivním „Collegiate Greek system residence“. Podle Rigela Robinsona, který genderovou neutralizaci navrhl, je „nejen na čase, ale také je nezbytné, aby naše zákony oslovovaly všechny“. Proč to dělá? „Jazyk má moc. Slova, která používáme, jsou důležitá.“

Ano, to Orwell psal taky. Ale svou knihu nemyslel jako návod, ale jako varování. Je extrémně nebezpečné, aby do jazyka zasahovali lidé s politickou agendou a ohýbali ho tak, aby jim vyhovoval. Ale jak dokázala historie Sovětského Svazu – i když dokopete jazyk, ničeho tím reálně nedosáhnete, on totiž průběžně vzniká a proměňuje se sám.

Problém je v tom, že s newspeakem úzce souvisí i cenzura: Jak jsou některá slova nahrazována, překopávají se i historická díla. Kupříkladu Otfried Preussler sám souhlasil s tím, aby z jeho Malé čarodějnice odstranili slovo „Negerelein“

Dnešní sociální sítě sledují, jaká slova používáte a za používání těch nevhodných vás penalizují a trestají. Filtrování příspěvků podle slovníku zakázaných slov je totiž asi ta nejjednodušší forma cenzury, kterou lze vůbec implementovat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama