PCTuning Článek

Sledování, rozsudky bez soudu: Žijeme už s Velkým Bratrem?

Michal Rybka
Michal Rybka
20. 7. 2019 03:00 71 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Pro dobrou věc 2. Masové sledování obyvatelstva 3. Strojová analýza chování 4. Cenzura a editování historie
5. Multiplikování indoktrinačních metod 6. Deplatformování 7. Hysterický dav

Nedávno jsme se dozvěděli, že řecká policie odhalila vraha americké bioložky Suzanne Eatonové na Krétě – pomocí dat o pohybu podezřelého z jeho mobilu. Je to dobře? Je to špatně? Je to důkaz, že jsme fakticky trvale sledováni?

Reklama
Reklama

Vzato kolem a kolem, odhalení vraha je jistě pozitivní věc. Zároveň to ale znamená, že fakticky každý, kdo má mobil, je trvale monitorován. Veřejnost o tom pravděpodobně neví, nikdo se jí neptal – jen někteří si možná uvědomují, co znamená, že mají zapnuté sledování ztraceného zařízení. Jenomže... většina zařízení si stejně loguje data o vaší poloze, ať s tím souhlasíte, anebo ne.

V poslední době je velmi populární otírat se o Čínu a zdůrazňovat, jak jsou zlí s těmi všemi Velkými čínskými firewally, rozeznáváním obličejů v metru a dalších veřejných prostorách, zavádění sociálního skóre – a dokonce i instalací sledovací aplikace pro turisty. Pravda, chce to trochu pozornosti při čtení, než vám dojde, že tato aplikace je určená pouze pro turisty z Kyrgyzstánu navštěvující region Sin-tiang, tedy jde v podstatě o opatření namířené hlavně proti islamistům.

Problém je v tom, že Západ dělá v zásadě dost podobné věci, jenom to dělá po svém a sám se za to moc nekritizuje. Západní kultura je hodně pokrytecká – k tomu se ještě vrátím, ale pro začátek postačí, že to, co je interpretováno v jiných režimech jako zlé, intruzivní a potlačující svobodu, děláme taky, jenom to zvyšuje bezpečnost, odstraňuje to škodlivý a extrémistický obsah a tak podobně. Nejde o to, jestli děláme anebo neděláme stejné věci, podstatné je to politicky správně vysvětlit. A pak je to hnedle knedle něco úplně jiného, dobrého a pokrokového.

Je jasné, že s nástupem technologií se bude neustále zvětšovat digitální stopa a soukromí se bude ztrácet. Ostatně, obchodníci s informacemi se vyjádřili, že soukromí je nedůležité, protože, jak nás učili už komunisté, pokud neděláte nic proti socialistickému zřízení, nemáte se čeho bát. A tuto pitomost opakuje každý obchodník s informacemi, zvláště ti opravdu velcí. V případě CEO Erica Schmidta z Google bylo jeho pokrytectví nádherně zdůrazněno tím, že blacklistoval reportéry CNET, kteří publikovali jeho osobní informace, které získali – na základě vyhledávání přes Google.

Zkrátka a dobře – všichni jsme si rovni, jenom někteří jsou si rovnější než jiní. A ti, kteří jsou si rovnější, často přistupují k dystopickým dílům, jako je Orwellova „1984“, tak trochu jako k návodu. Nutno podotknout, že v roce 1949, kdy Orwell svoje dílo napsal, to vypadalo, že mnoho z jeho konceptů, jako je kontinuální sledování populace a průběžné editování historie, v podstatě nerealizovatelné. Bezpečnostní aparát by vyžadoval příliš mnoho lidí, kteří sami představují bezpečnostní riziko, protože sami mají přístup k informacím, před kterými mají chránit jiné.

Je nebezpečné mít lidi, kteří znají pravdu – to věděl už Stalin, a proto pravidelně obměňoval pohůnky, kteří mu sloužili ve vyšších patrech bezpečnostního aparátu. Jednoho nechal odvést špinavou práci, pak ho nechal zavřít, jeho nástupce ho obvinil, odklidil – trochu se to podobalo metodě, kterou používali barbarští vládci, aby utajili polohu svých hrobů. Tato metoda se občas používá i dnes – jak ukazuje například scéna z The IT Crowd.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning