Sledování, rozsudky bez soudu: Žijeme už s Velkým Bratrem?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Sledování, rozsudky bez soudu: Žijeme už s Velkým Bratrem?

Sledování, rozsudky bez soudu: Žijeme už s Velkým Bratrem? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 7. 2019 03:00 71

Seznam kapitol

1. Pro dobrou věc 2. Masové sledování obyvatelstva 3. Strojová analýza chování 4. Cenzura a editování historie
5. Multiplikování indoktrinačních metod 6. Deplatformování 7. Hysterický dav

Nedávno jsme se dozvěděli, že řecká policie odhalila vraha americké bioložky Suzanne Eatonové na Krétě – pomocí dat o pohybu podezřelého z jeho mobilu. Je to dobře? Je to špatně? Je to důkaz, že jsme fakticky trvale sledováni?

Reklama

Multiplikování indoktrinačních metod

Už Adolf Hitler zjistil, že kontrola moderní komunikace je důležitá pro indoktrinaci – proto nacistický režim podporoval rozšíření Volksempfänger, cenově dostupného radiového přijímače, který byl navržen pro německé obyvatelstvo – měl sníženou citlivost a značené pouze německé a rakouské stanice. To stačilo pro to, aby Němci poslouchali svého Führera, poslech cizích stanic byl nevítaný a později zakázaný.

Sledování, rozsudky bez soudu: Žijeme už s Velkým Bratrem?
i Zdroj: PCTuning.cz


CC BY-SA 3.0, Link

I dnes máme na internetu snahy o snížení vlivu „cizích“ zdrojů oproti těm „našim“, které vypráví oficiální verzi událostí. Využívá se přímá cenzura, jako je například francouzský zákon „proti online hate speech“. Ten vyžaduje, aby služba do 24 hodin odstraňovala „diskriminační příspěvky“ zahrnující náboženské, rasové, národnostní a sexuální, jinak bude společnost vystavena značným pokutám. (Zde bych poznamenal, že při rigorózní interpretaci takovým filtrem neprojdou žádné oficiální náboženské texty – Bible, Korán, nic podobného.)

Indoktrinační metody zahrnují odstraňování informací označených jako falešné (fake news), často s pomocí kolaborujících spolupracovníků (elfové apod.) – jsme tedy ve stavu blížícímu se informační válce. Od „našich“ lidí se žádá, aby sdíleli „naše“ informace a zaujímali „naše“ postoje. Porušení pravidel se trestá smazáním příspěvků, dočasným anebo trvalým znemožněním přístupu ke službě. Služby zasahují i skrytou formou zvýhodnění některých příspěvků a uživatelů anebo naopak jejich znevýhodněním, tedy snížením dosahu či posunutím ve vyhledávání níže.

Tento jev je v praxi pozorován už více než rok, nově se ukázalo, že si Facebook dokonce patentoval techniku shadowbaningu. Jde o formu blokování příspěvků, o níž autor neví – on sám svoje příspěvky vidí, ale ostatní je nevidí. Jde o celkem rafinovanou formu cenzury, která se tváří, že cenzurou není. Shadowbaning dovoluje masivní cenzuru, aniž by si uživatelé uvědomili, že jsou cenzurováni – a pro firmu jde o tak cennou technologii, že si ji patentovala.

Indoktrikace může mít i charakter vnucování informací. S tím jsme seznámeni například z obalů cigaret, kde se ukazují „ošklivé obrázky“, které mají kuřáky znechutit. Myslím, že málokoho překvapí, že ti, kteří se zabývají podobným vnucováním dobra, se na detaily neohlížejí, takže není divu, že se zjistilo, že muž s amputovanou nohou se na krabičkách objevil bez svého svolení, bez svého vědomí a navíc je obrázek lživý, protože k amputaci nedošlo kvůli kouření.

Nejnovější snahu, kterou jsem v tomto směru zaznamenal u nás, přineslo sdružení Zvířata nejíme. Žádá, aby se na všech jatkách v ČR umístily online kamery, které by měly zabránit „týrání zvířat“. Pokud vás zajímá, proč se lidi, kteří nekonzumují maso, tak zajímají o zpracování masa – nezajímají. To, co chtějí, je video server, který jim dovolí sbírat drastické materiály, obcházet s nimi školy a vysvětlovat, že každý, kdo jí maso, je odporný a nechutný vrah. Zvířata jsou jim ukradená, duševní stav mládeže také – pouze hodlají prosazovat svou veganskou agendu libovolnými prostředky. (Podle mých zkušeností jsou to skutečně zvláštní lidé. Strašlivě brojí proti zpracování hospodářských zvířat – ale úplně ignorují fakt, že kdyby prosadili svoje představy, znamenalo by to doslova genocidu hospodářských druhů. Podobně jako jiní extrémisté se vůbec nezajímají o důsledky prosazení svých ideologií.)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama