Srovnání ebooků s podsvícením vyhrál outsider | Kapitola 10
Seznam kapitol
Pokud jste fanoušky čtení a už jste stačili nahradit klasické papírové knihy těmi elektronickými, nebo se na to teprve chystáte, určitě si přečtěte dnešní recenzi. V ní si představíme tři čtečky, které mimo jiné překvapí podsvícenými displeji s elektronickým inkoustem. Jsou komfortnější, univerzálnější a za dobrou cenu.
Co by tak asi na čtení na tomto zařízení řekl Homér? Myslím si, že by rozhodně nebyl uražen, že zařízení nese jméno podle jeho díla. Čtení je bezproblémová záležitost, ostatně podobně jako u dalších testovaných kusů.
Jedním z hlavních aspektů kvalitní čtečky je podle mého názoru rychlost a plynulost otáčení. Na tomto poli si čtečka vede velmi slušně a s přehledem. Otáčení je podobně rychlé jako třeba u Kobo. Dalším aspektem důležitým pro jakoukoliv čtečku, jsou možnosti nastavení velikosti a formátu písma. A ani zde tento ebook nezaostává za svými kolegy.
Při vyvolání již zmiňované nabídky, za pomoci funkčního tlačítka, se dostáváme do menu nastavení čtení a orientace v knize. V první řadě zde máme, jak už bývá zvykem, možnost přejít libovolnou stranu pomocí podmenu „Jdi na“. Zde se můžeme přesunout na obsah, začátek, konec či na konkrétní stránku.
V menu lze také, jak jsem již zmínil, změnit velikost písma. Zde nám vyjede seznam s ukázkami velikosti písem, takže si můžeme vybírat, přičemž rovnou vidíme, jestli nám velikost bude vyhovovat. Další možností je změnit styl písma, kde máme možnost zvolit standardní nastavení či populární fonty jako Georgia či Verdana, apod.
Zajímavé inovace přináší podmenu možnosti zobrazení. Zařízení nám zde nabízí nastavení například dělení slov, zarovnání textu do boku, možnost tučného písma, zobrazení hlavičky apod. Co mě zaujalo především, je možnost zapnutí „nočního režimu“, kdy se konvertují barvy. Pozadí je tedy černé a text bílý.
Jakkoliv je tento režim zajímavý a patrně i šetrnější k očím, není dokonalý. Bohužel je při jeho využití vidět jeden neduh použitého E Ink displeje. A to, že při zapnutém podsvícení E Ink displej zanechává jakousi stopu předchozího zobrazeného textu. Je to neduh, který je viditelný i u Kobo a ten noční režim nemá. Při vypnutém podsvětlení však tento kaz u Cybook viditelný není.
Poslední podmenu nazvané „Anotace“ nám umožní ukládat či odebírat záložky, dělat si značky či poznámky. Toto menu je poměrně nezbytné a přichází s novinkou ve formě značek. Značky fungují na principu běžného zvýrazňovače, takže si v knížce můžete označit zajímavou pasáž, či odstavec a později se k němu vrátit.
Poslední co je důležité a rozhodně stojí za zmínku je, jaké formáty čtečka čte a jak je zobrazuje. Výrobce uvádí formáty jako EPUB, TXT, Adobe DRM či FB2 a za zmínku stojí také čtení HTML souborů. Plná podpora by potom měla být i u formátu PDF, který by měla čtečka i správně a čitelně formátovat.
Konečně jsem se dočkal modelu, který je schopen šikovně roztáhnout PDF na celou stranu a zalomit ho tak, že se dá číst. Toto považuji za velké plus, protože když chcete čtečku používat třeba pro učení, většinou si svoje „wordovské“ dokumenty převedete právě do PDF.
Graf ceny produktu Bookeen Cybook Odyssey HD poskytuje server Heureka.cz