Srovnání ebooků s podsvícením vyhrál outsider | Kapitola 2
Seznam kapitol
Pokud jste fanoušky čtení a už jste stačili nahradit klasické papírové knihy těmi elektronickými, nebo se na to teprve chystáte, určitě si přečtěte dnešní recenzi. V ní si představíme tři čtečky, které mimo jiné překvapí podsvícenými displeji s elektronickým inkoustem. Jsou komfortnější, univerzálnější a za dobrou cenu.
Společnost Kindle je na trhu se čtečkami e-knih už snad od samotného počátku, za tu dobu ušla dlouho cestu a svoje výrobky se snaží stále zdokonalovat a přizpůsobovat potřebám zákazníků a současným trendům. Takže stejně jako několik dalších výrobců přišel i Amazon s verzí Kindle s podvíceným dotykovým displejem. Ač nejsem zastáncem dotykových displejů u ebooků, musím uznat, že si to doba patrně žádá a nebudu se tedy zabývat faktem, že při čtení není příliš vhodné matlat si po displeji prstem a ani to není nikterak přínosné oproti tlačítkům listování, ale uznávám, že pohyb v menu se tím o něco usnadní.
Když přejdu tento fakt, model, nazvaný příhodně „Paperwhite“, nabízí poměrně elegantní řešení v podobě vzhledové neutrální dotykové čtečky, která disponuje 6“ E-Ink podsvíceným diagonálním XGA displejem, který pracuje s rozlišením 758x1024 obrazových bodů.
Ale nežli se vrhnu k hlubšímu popisu celého zařízení, za zmínku stojí i samotné balení. Krabice samotná je umístěna do vnějšího reklamního papíru, který nás má navnadit a jednoduše popsat co nás čeká uvnitř. Design obalu je černý stejně jako krabice a i samotné zařízení.
Z čehož vyplývá, že u nového Kindleu Amazon již výrobce nevsadil na kartonové vzezření krabice, ale zahalil krabici do černé barvy, což nám má patrně evokovat noc, respektive čtení v noci. Ať tak či onak na dojmu z kvalitního výrobku to nijak neubírá.
Krabice samotná je opatřena logem společnosti. Po otevření na nás samozřejmě první vykoukne samotná čtečka, která je vsazena do útulného chlívečku z tvrdého papíru. Krom samotného ebooku nalezneme, jak je již u Kindle zvykem, pouze bílý USB kabel pro propojení s vaším PC či notebookem a který zároveň slouží k nabíjení. Na víku krabice je potom, také již klasicky, umístěna „přihrádka“ pro informativní letáček s tím, co bychom měli o zařízení ve stručnosti vědět.
Konečně k samotnému Kindle zařízení. Ač se celá řada s označením Kindle nese spíše v duchu vzhledové jednoduchosti, u tohoto modelu je té jednoduchosti až poněkud moc. Lze to chápat tak, že to je prostě celkem bytelné zařízení, které dobře dělá svoji práci, a tak není třeba okázalosti a designové výstřednosti.
Přední stranu snad ani nemá cenu popisovat, protože se zde nachází jen displej a symbol, respektive nápis „kindle“. Na rámečku okolo displeje nenalezneme žádná funkční tlačítka, zkrátka vůbec nic. Celý rámeček je z lesklého plastu černé barvy a na krajích přechází v neklouzavý povrch ostatních stran zařízení.
Povrch bočních hran a zadní části čtečky působí tedy jako neklouzavý pogumovaný materiál. Což je pro držení sice dobré, ale pokud se trochu potíte, či na zařízení šáhnete jen s lehce mastnýma rukama, zůstane vám na zadní straně krásný flíček s otiskem (viz. foto).
.
Zadní stranu opět nemá cenu přespříliš rozvádět, nalezneme zde opět, tentokráte „vyražený“, nápis Kindle. Pouze na spodní polovině této strany, kde se okraj svažuje, patrně pro lepší držení, je vyvýšení. V tomto místě je na spodní hraně umístěno jediné funkční tlačítko celého zařízení, a to tlačítko power on/off a také microUSB rozhraní.
Tato verze, oproti straším Kindle čtečkám bez dotykového displeje váží o nějaký ten gram navíc. Konkrétně váží přijatelných 213 g (to uvádí výrobce, ve skutečnosti váží okolo 220 g), je tedy oproti testovaným kolegyním nejtěžší, a to i přesto, že je ze všech nejtenčí..