Srovnání ebooků s podsvícením vyhrál outsider | Kapitola 3
Seznam kapitol
Pokud jste fanoušky čtení a už jste stačili nahradit klasické papírové knihy těmi elektronickými, nebo se na to teprve chystáte, určitě si přečtěte dnešní recenzi. V ní si představíme tři čtečky, které mimo jiné překvapí podsvícenými displeji s elektronickým inkoustem. Jsou komfortnější, univerzálnější a za dobrou cenu.
Dost už bylo vnějšího vzhledu, kvůli kterému si přeci primárně čtečku nakupujeme, teď něco o tom co nalezneme „uvnitř“ přístroje. Začal bych tím, čím se tato čtečka liší především a tím je displej. Velikost a vlastnosti displeje jsem popsal již v úvodu, k tomu bych pouze dodal, že na dotyky displej reaguje, na to že se jedná o čtečku, velmi dobře a přesně. Je to patrně především díky, jak popisuje výrobce, vylepšené kapacitní technologii displeje.
Displej není na omak zcela lesklý, to zabraňuje jakémukoliv uklouznutí prstu a dotyky jsou tudíž zřetelné. Výrobce popisuje, že displej se skládá ze tří částí. Abych nezacházel do přílišných detailů, jedná se o vrchní, světlovodící vrstvu, která je nasvěcována, pod ní se nechází kapacitní dotyková obrazovka a až ve spodní vrstvě je umístěn samotný displej využívající technologii E-Ink. Dohromady funguje displej velmi dobře a podsvícení je pravidelné.
Když čtečku zapneme a přeskočíme prvotní nastavení, dostáváme se do hlavní nabídky. Ta je velmi podobná předchozím modelům, nenajdeme zde nic příliš inovativního. Kvůli absenci jakéhokoliv fyzického tlačítka jsou všechny ovládací prvky zařízení situovány do vrchního panelu. Zde nalezneme nejdůležitější funkční ikony.
První zleva je návrat na úvodní obrazovku, nebo chcete-li plochu, další ikonou je návrat na předchozí obrazovku. Po ní následuje ikona spuštění regulace podsvětlění, dále vedle je umístěna ikona přechodu do amazon shopu, ke kterému se ještě vrátím. Předposledním políčkem na panelu je potom možnost vyhledávání mezi tituly.
Poslední ikonou v pořadí je výsuvné menu, které nám nabízí další funkce. Za zmínku stojí především experimentální prohlížeč, díky němuž můžete obstojně surfovat po internetu. Menu nabízí dále možnosti přepínání mezi režimem listového a obalového zobrazení vámi nahraných či zakoupených knižních titulů. Dále zde nalezneme například vytvoření kolekcí a v neposlední řadě a hlavně nastavení celého zařízení.
V nastavení můžeme samozřejmě změnit možnosti připojení WiFi, hesla zařízení nebo upravit možnosti čtení. Lze zde zapnout, pro cestovatele užitečný, mód letadlo, provést registraci zařízení (pokud to nebylo provedeno už při startu) a konečně dostat se do nastavení zařízení, kde lze měnit běžné atributy jako je čas, datum a jazyk zařízení. Bohužel tato verze zařízení se u nás prodává v anglické verzi, doufejme, že nějaký update bude zahrnovat i češtinu pro menu. Nad již zmiňovaným panelem nalezneme potom informační lištu, kde jsou vyobrazeny ikony nabytí baterie, signálu WiFi a čas. Tato lišta je pouze informativní, neplní tudíž žádný funkční účel, navíc je tak tenká, že by bylo obtížné na ní „kliknout“.
Samotná obrazovka potom slouží jako jakási knihovna, tedy nejrychlejší cesta jak spustit knížku. Primárně je zde umístěna právě čtená kniha nebo knihy. Co se zobrazí na této úvodní ploše, lze filtrovat za pomoci menu, které lze otevřít kliknutím na přednastavený nápis „Books“. Poté lze filtrovat mezi knihami a jinými dokumenty. Vedle máme možnost také nastavit pořadí zobrazení, tedy od čteného, přes řazení podle autora až po řazední dle titulu.