Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB | Kapitola 16

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

5. 2. 2014 03:00 53

Seznam kapitol

1. Ceny klesají pomalu, kapacita snad o něco vzroste 2. Seagate Barracuda 7200.14 (3 TB) 3. Seagate Desktop HDD (4 TB) 4. Seagate NAS HDD (4 TB) 5. Western Digital Black (4 TB) 6. Western Digital Green (4 TB) 7. Western Digital Red (4 TB) 8. Crucial M500 (240 GB)
9. Testovací metodika a sestava 10. AS SSD Benchmark 11. PCMark Vantage 12. PCMark 7 13. PCMark 8 14. FC Test, HD Tune 15. Teploty, hluk, vibrace a spotřeba 16. Vyhodnocení a závěr

Na trhu s pevnými disky se toho v roce 2013 s výjimkou postupného poklesu cen mnoho nestalo. Nejvýhodněji dnes vycházejí disky s kapacitou 3-4 TB, u nichž cena za 1 GB klesla na korunu. Přinášíme srovnávací test šesti disků s touto kapacitou a rychlostí otáčení ploten 5400, 5900 nebo 7200 ot./min. Nechybí ani porovnání s moderním SSD.

Reklama

Celkový výkon

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Po stránce výkonu lze disky rozdělit do dvou skupin – rychlejší skupinu tvoří disky Seagate Barracuda 7200.14 a Western Digital Black, které shodně používají plotny s rychlostí otáčení 7200 ot./min, zbývající disky spadají do skupiny pomalejší. Proti zbytku startovního pole s rychlostí otáčení 5400 nebo 5900 ot./min jsou tyto disky v závislosti na konkrétním testu rychlejší až o několik desítek procent.

Žádný z disků klasické konstrukce se svým výkonem samozřejmě nemůže rovnat flashovému pevnému disku. Jeho obrovské celkové skóre je dané především obrovským náskokem v AS SSD Benchmark. I v prakticky zaměřených testech však SSD podalo dvoj až trojnásobně lepší výsledky. Nevýhodou flashových disků však i nadále zůstává nízká kapacita a pro část uživatelů i cena.

Ceny disků

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Cena za jednotku kapacity

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny za jednotku kapacity ukazuje, že u většiny modelů zaplatíte za jeden gigabyte místa okolo jedné koruny. Nejlépe dopadl disk Seagate Barracuda 7200.14, u něhož se u jako jediného disku dostala cena lehce pod jednu korunu za gigabyte místa. Nejdražší je naopak disk Western Digital Black, u něhož za dáte za jednotku místa 1,6 Kč.

Flashový pevný disk je v tomto poměru zcela mimo, za 1 GB místa zaplatíte u testovaného modelu téměř 15 Kč. Poměr cena/kapacita však u těchto disků klesá podstatně rychleji než u těch klasických. Ještě před necelými dvěma roky se cena za 1 GB u tehdejších nejvýhodnějších disků na trhu pohybovala okolo 35 Kč.

Poměr cena/výkon

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

V poměru cena/výkon se započítaným vlivem rozdílné kapacity se vítězem dnešního srovnávacího testu stal disk Seagate Barracuda 7200.14. V kategorii 3TB disků jde o nejlevnější dostupný model, nabídnul přitom druhý nejvyšší výkon jen s velmi malou ztrátou na nejrychlejší disk Western Digital Black. Ten naopak kvůli vysoké ceně propadnul a v poměru cena/výkon skončil na posledním místě. Mezi úspornými disky dopadl nejlépe model Western Digital Green, který s malými odstupy následuje i zbytek startovního pole. Testované SSD má pro srovnání poměr cena/výkon/kapacita přibližně třikrát horší než vítězný disk. Proti čtyřnásobku z loňského testu jde o velmi slušný pokrok.

Individuální zhodnocení disků

Seagate Barracuda 7200.14 (3 TB)

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Seagate Barracuda 7200.14 je jediným diskem v testu, který je osazen plotnami s hustotou zápisu 1 TB na plotnu a rychlostí otáčení 7200 ot./min. Díky tomu v testu podal velmi vysoký výkon, lehce jej překonal pouze disk Western Digital Black. Příjemná je u tohoto disku také cena. Testovaná 3TB verze nabízí při ceně 2800 Kč nejlepší poměr cena/kapacita v testu. Poměr cena/výkon disku je proto také vynikající. Provozní vlastnosti (především hlučnost a vibrace) sice nejsou dobré jako u některých úsporných disků, i v průměrné skříni ale o disku budete stěží vědět. Pokud hledáte všestranný disk, který bude sloužit nejen jako datové úložiště, ale měl by být i rozumně rychlý (ať už pro operační systém nebo třeba jen instalace velkých her či aplikací), je Seagate Barracuda 7200.14 ideální volbou.

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz


PCTuning Silver Award, únor 2014
Seagate Barracuda 7200.14 ST3000DM001
„vítěz srovnávacího testu pevných disků s nejlepším poměrem cena/výkon“

Seagate Desktop HDD (4 TB)

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

4TB Seagate Desktop HDD (někdy také označovaný jako Desktop HDD.15) je nepřímým nástupcem Barracudy 7200.14. Protože však patří do kategorie úsporných disků a jeho plotny se otáčí rychlostí 5900 ot./min, je jeho výkon ve srovnání se zmiňovaným předchůdcem o něco nižší. Testovaná 4TB varianta stojí lehce přes čtyři tisíce. V poměru cena/výkon se proto disk zařadil do průměru. Desktop HDD potěší provozními vlastnostmi — hlučnost i vibrace jsou jen minimální. To však platí o téměř všech úsporných discích a ani ty rychlejší si nevedou o mnoho hůře. Seagate Desktop HDD může dobře posloužit k ukládání dat. Vysoký výkon od něj ale nečekejte.

Seagate NAS HDD (4 TB)

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Do testu jsem zahrnul také dva disky, které jsou vhodné pro použití v nepřetržitě běžících datových úložištích (NAS). První z nich je od Seagate a jmenuje se NAS HDD. S rychlostí otáčení ploten 5900 ot./min patří do „úsporné“ kategorie, čemuž odpovídá i jeho nižší výkon a dobré provozní vlastnosti. Vhodnost pro nepřetržitý provoz si výrobce u 4TB modelu cení přibližně na čtyři a půl tisíce s daní, cenový rozdíl proti podobnému „běžnému“ disku Seagate Desktop HDD se pohybuje okolo tří set korun. Poměr cena/výkon je podprůměrný a srovnatelný s NAS diskem Western Digital Red. Kupovat tento typ disku jinam než právě do nepřetržitě běžícího počítače či datového pole nemá dle mého názoru smysl.

Western Digital Black (4 TB)

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Disky řady Western Digital Black bývaly pojmem. Časy se ale mění, výrobce trochu zaspal dobu a testovaná 4TB varianta byla místo současných 1TB osazená pouze 800GB plotnami. V kombinaci s rychlostí otáčení ploten 7200 ot./min sice disk podává výrazně vyšší výkon než úsporné modely, proti disku Seagate Barracuda 7200.14 je ale náskok minimální. To se přitom rozhodně nedá říct o ceně, která se pohybuje okolo sebevědomých 6500 Kč s daní. V poměru cena/výkon proto disk ve srovnání s podobně výkonnou, o více než polovinu levnější a o 1 TB menší Barracudou 7200.14 zcela propadnul. Pokud si chcete za každou cenu koupit velkokapacitní rychlý disk klasické konstrukce, má Western Digital Black co nabídnout. Dle mého názoru je ale lepší 6500 Kč utratit třeba za zmíněnou 3TB Barracudu (2800 Kč) v kombinaci s 240GB SSD (např. testovaný Crucial M500 za 3500 Kč).

Western Digital Green (4 TB)

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro úsporný disk od Westen Digital platí víceméně to samé hodnocení jako pro disk Seagate Desktop HDD. Oba disky mají podobnou cenu, rychlost i provozní vlastnosti. Opět tedy zopakuji, že jako netopící, tiché a velkokapacitní datové úložiště disk poslouží dobře. Víc od něj ale nečekejte.

Western Digital Red (4 TB)

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Disky vhodné do datových polí a nepřetržitý provoz se u Western Digital jmenují Red. Testovaná 4TB verze používá plotny s rychlostí otáčení 5400 ot./min a podobně jako konkurenční Seagate NAS HDD spadá výkonem i provozními vlastnostmi do kategorie úsporných disků. S cenou 4700 Kč s daní patří Western Digital Red mezi nejdražší disky v testu a ani poměr cena/výkon není nijak zázračný. Stejně jako u zmiňovaného disku Seagate NAS HDD platí i u disku Red, že kupovat jej jinam než právě do nepřetržitě běžícího počítače či datového pole, nemá dle mého názoru smysl.

Crucial M500 (SSD, 240 GB)

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud hledáte pevný disk pro operační systém a programy a spíše než vysoká kapacita je pro vás prioritní rychlost, je flashový pevný disk (SSD) v dnešní době už jasnou volbou. Díky rychlejším přenosovým rychlostem a především řádově nižší přístupové době jsou SSD při práci s malými soubory násobně rychlejší než kterýkoliv testovaný disk klasické konstrukce. Jejich cena přitom neustále klesá a 240GB disk, na který už kromě OS uložíte i několik velkých her, vás v současnosti přijde přibližně na tři a půl tisíce. Se zvětšující se kapacitou však rychle roste i cena a pro ukládání většího množství dat SSD nejsou a ještě dlouho nebudou vhodná.

Komentář závěrem

Srovnávací test šesti pevných disků s kapacitou 3–4 TB
i Zdroj: PCTuning.cz

Na trhu s 3,5" pevnými disky klasické konstrukce se toho během roku 2013 mnoho nestalo. Snad jedinou podstatnější změnou je postupný pokles cen, díky kterému zaplatíte u nejlevnějších disků těšně pod jednu korunu za gigabyte místa. Patří sem disky s kapacitou 3-4 TB, jejichž cena začíná na třech až čtyřech tisících.

Výkon disků se za uplynulý rok bohužel nezměnil a spíše než na něj míří výrobci na úsporné modely s rychlostí otáčení ploten 5400 (Western Digital) nebo 5900 ot./min (Seagate). Svědčí o tom například konec vývoje série Barracuda 7200.14, na jejíž místo nastoupily zatím jen pomalejší disky Desktop HDD(.15). Ani řada Black od Western Digital není kvůli použití ploten s menší kapacitou, než by současné technologie umožňovaly, takovou sázkou na jistotu, jakou bývala ještě před několika lety.

Sečteno a podtrženo se vítězem celého testu stal stejně jako před rokem disk Seagate Barracuda 7200.14. Je sice v průměru o něco pomalejší než zmiňovaný Western Digital Black, ve srovnání s ním však stojí polovinu a v poměru cena/výkon stojí oba modely na opačných koncích startovního pole. Disk Seagate Barracuda 7200.14 si proto z testu odnáší doporučení ke koupi a stříbrné ocenění pro nejlepší poměr cena/výkon. O úsporných modelech se dle mého názoru vyplatí uvažovat jen tehdy, když hledáte disk čistě pro ukládání dat a prioritou je pro vás malá hlučnost a minimální teplota.

Vítězství postaršího disku je ve světě počítačového hardwaru poměrně tristní. Obávám se toho, jak bude podobný test pro zájemce o rychlejší disk klasické konstrukce vypadat za rok, dva nebo i pět. Oba výrobci počet rychlejších 7200ot./min disků ve své nabídce postupně omezují. Místo nich se zaměřují na pomalejší úsporné disky a na hybridní disky (SSHD od Seagate). Ve většině lepších počítačů už v současnosti jako rychlejší datové úložiště pro operační systém slouží SSD, jehož poměr cena/výkon a cena/kapacita se naopak velmi rychle zlepšuje. I přesto se domnívám, že do nejlevnějších sestav s cenou do deseti až patnácti tisíc si ještě nějaký čas cestu nenajde.

Poděkování

Za zapůjčení všech testovaných disků děkujeme obchodu Alza.cz.

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama