Svět bez PC: Co kdyby nepřišlo IBM PC?
Článek Svět bez PC: Co kdyby nepřišlo IBM PC?

Svět bez PC: Co kdyby nepřišlo IBM PC?

Michal Rybka

Michal Rybka

22. 8. 2021 12:17 6

Seznam kapitol

1. Za co může a nemůže IBM 2. Počítače pro domácnost 3. Menší vliv Microsoftu 4. Počítače na práci 5. Intel a AMD jen jedni z mnoha 6. Jiné počítače, nepříliš jiný svět

V poslední úvaze jsem se zaměřil na pozadí vzniku IBM PC z hlediska pohledu samotné IBM. Ten, kdo to pochopil jako přípravu pro odhad, jak by vypadal svět bez IBM PC, pochopil to správně: Pokud neznáme kontext, nelze odhadovat, lze pouze fantazírovat a hádat!

Reklama
Reklama

Ať už by PC bylo anebo nebylo, základní poptávka firem i lidí by byla podobná: Přístup k počítačům, možnost sdílet dokumenty, a to jak lokálně, tak i na dálku. Méně jednotný svět, kde by univerzální formát nepředstavovala 5,25“ floppy disketa s 360 KB anebo 3,5“ s 1,44 MB dat by byl vystaven větším problémům s přenosem dat, ale také větší potřebě tento problém vyřešit. A zatímco ve světě CP/M a osmibitů se to řešilo konverzními programy, s nástupem internetu by se problém mohl vyřešit prosazením univerzálních formátů, jako je RTF anebo HTML. 

Svět bez PC by byl jiný, ale ne radikálně jiný – a možná by cesta od firemních minipočítačů ke cloudovému computingu byla nakonec jednodušší, logičtější a rychlejší než heterogenní firemní počítačové sítě. Ale kdyby, kdyby: Co se stalo, to se stalo. Možná jsme místo nabušených PC mohli mít SuperAmigy a vedli bychom spory s fanoušky SuperAtari anebo, co já vím, nějaké nové architektury třeba z Jižní Koreje, která by běžela na derivátu Unixu – jako máme dnes Linux. 

Možná. To co je ale prakticky jisté je to, že ať už by svět vypadal jakkoliv, chtěl by počítače, takové či onaké – a chtěl by jich víc a víc. Možná by byl Microsoft jen poznámka pod čarou a Intel obskurní výrobce kontrolérů, ale měli bychom jiné velkofirmy vyrábějící hardware a software a hudrovali bychom nad jinými problémy a chybami. To je totiž dost pravděpodobně něco, co by nás čekalo ve všech alternativách fiktivních historií počítačů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning