Taktování v režii studentů – OC Noob s redaktory PCT | Kapitola 2
Seznam kapitol
Přiblížit taktování běžné uživatelské skupině – to bylo hlavní pointou proběhlé akce pořádané na půdě elektrotechnické fakulty VUT v Brně. Koučovali jsme to my, redaktoři z PCTuningu, potřebnou výbavu dodal Asus, Kingston a Alfa.cz. Jak se studentům nakonec zadařilo? Přinášíme report a doufáme, že si vše co nejdříve zopakujeme!

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Použité komponenty na jednotlivých sestavách
Bez podpory ze strany Asusu, Alfacompu a Kingstonu by celá akce nebyla ani možná. Podíváme se proto postupně na jednotlivé hardwarové hračky.
- základní deska Asus Maximus V Extreme
Hlavním základem pro osazení zbylých komponent byla ta nejluxusnější deska pro čipset Intel Z77 vůbec. Asus Maximus V Extreme je ideální volbou pro extrémní benchmarkování, ale rozhodně ji lze využít i na klasické testování vzduchem. Díky PLX přepínači lze benchmarkovat až se čtyřmi grafickými kartami naráz! Velmi využitelnou věcí je také mírně poupravený OC Key pro realtimové nastavování různých hodnot, a nebo také kuriozního přerušení benchmarku – pauza. Více se o ní dozvíte v recenzi tohoto ROG produktu.

Dvě ze sestav s Maximus V Extreme a Asus GTX 660

- procesor Intel core i5-3570K
Pro hardwarovou „bitvu“ týmů byl zvolen oblíbený čtyřjádrový procesor i5-3570K s otevřeným násobičem. Jedná se o procesor z řady Ivy Bridge s velmi vysokým výkonem už ve svém základu. Ačkoliv mnohé starší Sandy Bridge procesory jdou taktovat za běžných okolností lépe, volba padla prostě na "novinku".

- chladič procesoru Gelid
Chlazení procesoru obstarával jeden z nejpopulárnějších chladičů dnešní doby, mainstreamový Gelid Tranquillo ve své druhé revizi. Ten zaručí skvělý chladící výkon vzhledem ke své pořizovací ceně a zároveň disponuje tichým ventilátorem. Samotná montáž tohoto chladiče je taky dobře vyřešena.

- grafická karta Asus GTX 660
Recenzi této vyšší střední třídy grafické karty Asus GTX 660 jste si mohli přečíst nedávno. My jsme sice měli k dispozici „pouhou“ GTX 660 DirectCU II (ne v TOP verzi), i přesto má karta vysoké základní takty 980 MHz a 1033 MHz pro boost a 6008 MHz pro paměti. K taktování grafické karty dobře posloužila dodávaná utilitka GPU Tweak.

- operační paměti Kingston HyperX
Pro taktování Kingston zapůjčil výkonné paměťové kity ze série HyperX s přídomkem Beast. Tyto bestie tikají na vysoké frekvenci 2400 MHz s časováním C11 a mají kapacitu 2× 4 GB. Trochu neobvykle je pasiv paměťového modulu proveden v šedém odstínu a aktuálně je kity možné sehnat již za pouhý jeden tisíc korun.

- SSD disk Kingston HyperX
Operační systém Windows 7 Ultimate byl nainstalován na vysokorychlostních SSD ze stejné série HyperX. Samotný SSD s řadičem SandForce SF-2281měl potom kapacitu 256 GB, což bohatě stačilo jak pro operační systém, tak na zbylý software a benchmarky.

Sestavu napájel 500W zdroj Seasonic Bronze a u každé sestavy nechyběly ani dva různé monitory Asus.
Pravidla soutěže
Před 10h ranní započala registrace, ta spočívala v pouhém vyplnění jména a příjmení a vědomím, že aktéři budou muset u sestav strávit čas až do pozdního odpoledne. Ve hře navíc byly tři ceny, všichni tedy měli naději, že si nějakou tu hodnotnou cenu odnesou domů. Každý kapitán týmu, reprezentován námi overclockery, si vylosoval svého studenta.

Poté byla oznámena základní pravidla, ty si však bylo možné připomenout ještě na ploše obrazovky, kde byl dokument s pravidly uložený. To zahrnovalo možná maximální napětí, používaný software a možné a nemožné zásahy do operačního systému a ovladačů grafické karty. Pro procesor bylo maximální povolené napětí 1,5 V (+- 0,015 V) v zátěži a pro paměti bylo napětí stanovené BIOSem maximálně na 1,775 V. Pro grafickou kartu to byl limit GPU Tweak na 1,175 V.

Za klávesnicí seděl vždy student. Ze začátku mu byla vysvětlena teorie, co jaká položka v BIOSu znamená, jak se používá software TurboV, GPU Tweak a Mem Tweak It. A také co je CPU-Z, GPU-Z apod. Nicméně každá taktovací čast byla podřízena časovému limitu jedné hodiny. A věřte, že tento čas je velmi limitující a krátký, kdy je třeba vše podstatné účastníkům vysvětlit a zároveň se musí stihnout pořídit nějaké slušné výsledky v testech.
Prvním testem bylo Superpi a jeho podvýpočet na 32M. Odhadem jsem tušil, že jeden test zabere v ideálním případě okolo 7 až 8 minut, ale to je k tomu nutné přičíst čas strávený teorií, kdy svého studenta zaučujete a pak laborováním, kdy student na základě vašich informací hledá přibližný limit procesoru a paměťového řadiče.

Jako druhý test byl zvolen 3D Mark 06. I zde kapitáni týmu museli aktérům některé nové věci objasnit a hledat možnosti grafické karty a procesoru. Test je zhruba na 7 až 8 minut v ideálním případě. Lepší je nejdříve jet na jistotu a až potom se pokoušet o vyšší mety. Ne vždy ale všechno jde, jak si člověk představuje...

Poslední soutěžní test zahrnoval nový 3D Mark11. Osobně mám tento 3D Mark v oblibě, je krátký, svižný (úplný opak Vantage) a dalo se tedy za hodinu stihnout okolo 10 pokusů.


Během přestávek mezi hlavním programem benchmarkovacího trojboje probíhaly i doplňkové soutěže o starší hardware. Jednou ze soutěžních akitivit bylo i klikování, aneb mají ajťáci i fyzickou kondici? A měli! Výherce provedl na jeden zátah přes 50 kliků, to je pěkný výkon. O vítězství ho neobral ani návrh jiného z aktivně přihližejících, co ho chtěl přes kliky porazit v softwaru pomocí myši :-)

Jednou ze zajímavých doplňkových cen bylo kombo procesoru a základní desky v jednom – luxusní ITX řešení E350M1-I Deluxe. Další cenou pro diváky byla starší AM3 deska založená na čipsetu 880G.