Taktování v režii studentů – OC Noob s redaktory PCT
Seznam kapitol
Přiblížit taktování běžné uživatelské skupině – to bylo hlavní pointou proběhlé akce pořádané na půdě elektrotechnické fakulty VUT v Brně. Koučovali jsme to my, redaktoři z PCTuningu, potřebnou výbavu dodal Asus, Kingston a Alfa.cz. Jak se studentům nakonec zadařilo? Přinášíme report a doufáme, že si vše co nejdříve zopakujeme!

Taktování tu bylo už před mnoha lety a v posledních pár letech zažívá svoje obrození. Není už tak složité jako například v době před 10 lety a dříve. Ano, čipy jsou složitější a složitější, ale díky možnostem BIOSu a dodávaného softwaru je uživatelsky přívětivější.
Taktování pod tekutým dusíkem je velmi omezené náklady, časem provozu jedné sestavy i potřebnou výbavou. Věnuje se mu pouze hrstka nadšenců ve srovnání s běžnými nadšeneckými uživateli. Ti taktují převážně za pomocí vzduchového a nebo vodního chlazení.
Proč tedy neuskutečnit také něco pro tuto většinu? Taktování sice s kvalitním hardwarem, ale za pomocí běžného vzduchového chladiče, celé v režii několika šťaslivců z řad studentů. A k tomu my redaktoři a overclockeři pouze jako doprovod, který všechny studenty „začátečníky“ zasvětí do tajů BIOSu a softwaru pro ladění, monitoring a několika benchmarků.
Hardwarová zábava a lidé
Když studenti, potom je ideálním místem vysoká škola a nejlépe fakulta informačních technologií a nebo elektrotechniky. Nakonec byla zvolena Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií v Brně, která spadá pod VUT. Bylo to ideální i vzhledem k tomu, že Adam a já máme s VUT v Brně své zkušenosti, a tak nebylo příliš obtížné se s rektoriátem domluvit na využití prostor.


Následovalo hardwarové vybavení, o to se již postaral Asus a nemalou měrou přispěl také shop roku 2012 – Alfacomp. Také zde došlo doslova k premiéře nových paměťových kitů od Kingstonu, série HyperX Beast. Celkově byla na hlavní chodbě fakulty rozmístěna čtveřice stolů. První byl, jak vidíte na fotografii, využit jako malá výstavka produktů Asus, kde nechybělo ani takové duální monstrum, jako grafická karta Asus Mars II. Nechyběly plakáty a také se na stolek a okolí vmístilo mnoho reklamních předmětů od Asusu a Kingstonu. Po tričkách se údajně doslova zaprášilo :-).

Další tři stoly obsahovaly identické sestavy pro overclockerský trojboj. Každý stůl navíc disponoval dvojící monitorů, aby přihlížející mohli lépe vidět, co se aktuálně děje u aktérů sedících u sestav.

Celá akce byla oficiálně zahájena kolem 10h dopolední a jak bývá snad už tradicí, nikdo nechtěl moc mluvit, musel jsem na úvod něco vyhrknout hlavně zase já. Vše bylo zahájeno registrací a následným losováním tří štastlivců. Postupně se vytvořil slušný hlouček přihlížejících.

Na vylosování s napětím čekalo asi dvacet registrovaných. To není zas nijak málo, protože dotyčný musel s námi strávit celý den a zříci se tak školní povinnosti.

Během probíhající akce se měnil počet přihlížejících, někteří přicházeli na vyučování a jiní zas využili přestávky. Během ní nás někteří dotazovali na různé rady a nebo problémy spojené s hardwarem. Další zas jen ze zvědavosti přihlíželi.


Každý tým měl svého kapitána redaktora, Adam "Blue Storm" Kahánek, Aleš "froxic" Kaňák a Michal "FlanK3r" Šimonek. My jsme však nemohli zasahovat fyzicky do ladění sestav, pouze používat slovní rady, tedy co, jak a kde nastavit. V další kapitole si o pravidlech řekneme více.


