Technokrach: Vše se hroutí, končí velká technopárty?
i Zdroj: Stable Diffusion
Sítě a Internet Článek Technokrach: Vše se hroutí, končí velká technopárty?

Technokrach: Vše se hroutí, končí velká technopárty?

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 11. 2022 15:00 35

Seznam kapitol

1. Pád burzy FTX 2. Strmý pád 3. Čistka ve Twitteru 4. Meta propouští 5. Google přitvrzuje 6. Větší krize na obzoru?

V pátek 11. listopadu 2022 vyhlásila kryptoměnová burza FTX bankrot. Není to první špatná zpráva z oblasti technobusinessu: Propouštěl Facebook i Twitter. Končí éra technooptimismu – a přichází technokrach?

Reklama

Na jaře došlo k prvnímu výraznému pádu stablecoinu TerraUSD, který měl být algoritmicky stabilizován kryptoměnou Luna. To bylo první varování – ale šlo o relativně okrajovou kryptoměnu, přestože už její pád připravil spoustu lidí o spoustu peněz – celkem došlo ke ztrátě 18 miliard amerických dolarů, zvláště u investorů, kteří považovali stablecoin za jistou garanci jistoty uložené hodnoty. 

Současný pád burzy FTX je daleko větší problém, protože za sebou vleče i klasické kryptoměny jako je bitcoin anebo ethereum, její pád táhne všechno dolů. Je to gigantická věc, protože může spustit dominový efekt spojený se ztrátou důvěry v kryptoměny obecně. Zatímco před rokem se bitcoin blížil 70 tisícům dolarů, dnes je pod 17 tisíci. Je to až divné, protože za války a krize by kryptoměny měly představovat úložiště hodnoty. 

Zakladatel burzy FTX, Sam Bankman-Fried, je velmi mladý – má jen třicet let. Na počátku roku 2022 byla hodnota FTX odhadována na 32 miliard dolarů – a ambiciózní zakladatel, někdy označovaný jako „nový Warren Buffett“, měl velké politické ambice. Patřil mezi štědré dárce politických darů a snažil se o úpravy regulace obchodů s kryptoměnami – a jeho snahám současný pád FTX zasadil drtivou ránu. Odhadovaný Bankman-Friedův majetek se během dvou dnů propadl z 15 miliard dolarů na méně než 900 milionů – a je možné, že bude navíc vystaven trestnímu stíhání.

 

Kritici obchodování s kryptoměnami vždy argumentovali tím, že takové investice nejsou nijak pojištěné – a podle prvních odhadů se zdá, že kdo měl na FTX vložené investice v kryptoměnách, tak o ně skutečně přijde. Forbes zveřejnil seznam investorů, kteří vložili peníze do FTX a kteří o své investice patrně přijdou. Patří mezi ně Sequoia Capital (200M dolarů), Temasek (205M dolarů), Paradigm (215M dolarů), Ontario Teachers Pension Plan (80M dolarů) a řada menších a individuálních investorů a rovněž také zaměstnanců FTX, kteří drželi akcie v odhadovaném objemu až 950 milionů dolarů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning